Azerbaycan Tip Üniversitesi

Azerbaycan Tip Üniversitesi

images

Azerbaycan Tip Üniversitesi

images

            Tarihi 1919 senesinde Azerbaycan Meclisi’nde alinan karar ile Bakü Devlet Üniversitesi kurulan 4 fakültenin birisi olan Azerbaycan Tip Fakültesi’ne kadar giden Azerbaycan Tip Üniversitesi, Azerbaycan tip bilimlerinin gelisiminde basrol oynamis ve Azerbaycan Tip Üniversiteleri arasinda günümüzde dahi saygi duyulan bir egitim kurumu olmustur. 1919 senesinde ünlü bir cerrah olan Prof. I. Ruzumovski tarafindan sarf edilen yogun emekle Bakü Tip Fakültesi egitim programi ile alakali kapsamli çalismalar baslamis ve üç ay gibi kisa bir zamanda fakülte egitime hazir hale gelmistir. Bakü Tip Üniversitesi 1922 senesinde ilk mezunlarini 30 hekim olarak vermistir. Bakü tip ilimleri ile ilgili çalismalari nedeniyle kisa zamanda bir merkeze dönüsen fakülte, günümüze dek pek çok hekim yetistirmistir. Azerbaycan Bakü Tip Fakültesi’nin kurulmasinda; Prof. P.Rostovsev, Prof. S.Davidenkov, Prof. I.Sirokoqorov, Prof. K.Malinovski, Prof. F.Ilyin, Prof. N.Usinski, Prof. M.Çlenov ve Prof. L.Levin gibi hekimlerin katisi da oldukça büyüktür. 1930 senesinde Sovyetler Birligi yönetimindeki Azerbaycan’da iki fakülteye sahip olan bir enstitü açilmasina yönelik karar alininca, M. Kadirli rektörlügündeki enstitü açilmistir. Azerbaycan Bakü Tip Üniversitesi kisa sürede bilimsel arastirma ve egitim ile ilgili kapsamli çalismalara imza atarak, gerçek anlamda gelisim göstermistir. 1940’li yillarda 3 fakültesi ve 45 bölümü bulunan okulda egitim alan 500 ögrenciye; 40 profesör, 45 egitmen, 45 doçent, 16 basögretmen ve 137 asistan hizmet vermekteydi.

            Azerbaycanda eczacilik egitimi haricinde çocuk dis hekimligi bölümünün de Azerbaycan Tip Üniversitesi bünyesinde kurulmasina karar verilmis ve üniversitenin daha da genis bir egitim yelpazesine sahip olmustur. Azerbaycanda dis hekimligi bölümü ile kiza zamanda dikkat çekerek yabanci ögrencilerin de egitim almaya basladigi bir tip merkezi haline dönüsen enstitü, 1985-1999 yillarinda 55 kitap, 122 bilimsel arastirma ve 138 egitim bildirgesi yayimlayarak ilgi odagi haline gelmistir. Bagimsiz olarak egitim vermeye 1991 yilinda baslayan okul, Azerbaycan Tip Üniversitesi adini almistir.

            Azerbaycanda fizik tedavi bölümü, dis hekimligi, eczacilik ve fizyoloji egitimi ile günümüzde uluslararasi tip çevrelerinin saygi duydugu bir egitim kurumu haline gelen üniversite bünyesinde 7500 ögrenci egitim görmektedir. Azerbaycan eczacilik bölümü egitiminin kalitesi ile alaninda lider konuma sahip olan Bakü Tip Üniversitesi; 118 profesör, 212 okutman, 284 doçent ve 513 asistandan olusan bir egitim kadrosuna da sahiptir. Üniversite Azerbaycan dis hekimligi tercihlerinin ilk ismi oldugu gibi, Azerbaycan fizyoloji bölümü denince de akla gelen ilk üniversite olmayi basarmistir. Üniversite ögrencileri, Bakü ve çevresindeki hastanelerde, dogumevlerinde ve kliniklerde uygulama yapma imkanina sahiptir.

            Azerbaycanda eczacilik egitimi ile Avrupa’dan dahi talep gören bir egitim kurumu olan Azerbaycan Tip Üniversitesi; 6 ögrenci yurdu, 4 hastane, kapali yüzme havuzu, spor merkezleri, 6 egitim binasi, kütüphane, klinikler, bilimsel arastirma merkezleri, 500 ve 200 kisilik iki konferans salonu gibi birçok sosyal ve bilimsel arastirma tesisine de sahiptir.

            Yurtdisi egitimin en kaliteli, tek yetkili ve en güvenilir ofisi olan Eurostar Yurtdisi Egitim Merkezi, verdigi uluslararasi standartlardaki egitim ile prestijli bir konuma sahip olan Azerbaycan Tip Üniversitesi’ne kontenjan problemi yasamadan girme imkani sunuyor. Kayit, kabul, yerlesme, danismanlik ve karsilama gibi birçok konuda en kaliteli hizmetleri cazip fiyatlar ile sunan Eurostar’in profesyonel kadrosu ile biran önce irtibata geçin.

 

Fakülteler ve Bölümler

            Üniversite; 2 Tip Fakültesi, Koruyucu Tip ve Biyoloji Fakültesi, Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Fakültesi, Eczacilik Fakültesi, Askeri Tip Fakültesi ve Dis Hekimligi Fakültesi ile egitim vermektedir.

Tip Fakülteleri

Tip Fakültesi 1: Üniversite bünyesinde iki adet tip fakültesi bulunmakta ve bu fakültelerin birincisi olan bu bölüm, tip alanindaki temel uygulamalar ile ilgili egitim vermektedir. 1824 ögrencisi bulunan fakülte bilimsel arastirma yapma, is tecrübesi kazanma ve pratik beceri kazanma firsatlari sunmaktadir. Fakültede; 31 profesör, 82 doçent, 166 asistan ve 18 ögretim görevlisi bulunmaktadir. Çocuk Sagligi ve Hastaliklari, Modern Tanimamla, Akciger Hastaliklari, Kardiyoloji, Mikrobiyoloji ve Epidermiyoloji gibi alanlarda uzmanlik programlari mevcuttur.

Tip Fakültesi 2: Üniversitenin ikinci tip fakültesi olarak toplam 1653 ögrenciye egitim vermektedir. Fakültede; 86 profesör, 79 doçent, 80 asistan ve 16 okutman bulunmaktadir. 3. seneye kadar temel tip alaninda egitim gören ögrenciler 4. siniftan itibaren uygulamali egitimlere baslamaktadir. 6. sinifin derslerinin tamami uygulamaya yöneliktir.

Dis Hekimligi Fakültesi: 1954’te kurulan fakülte Dis Hekimligi, Agiz, Çene ve Yüz Cerrahisi, Agiz Mukoza Hastaliklari ve Dis Hastaliklari ve Komplikasyonlari gibi dallarda egitim vermektedir. Fakülte çatisi altinda egitim gören 1102 ögrencinin 350’si Türklerin de bulundugu yabanci uyruklu ögrencilerden olusmaktadir. Fakültede; 14 profesör doktor, 24 okutman, 42 profesör, 29 asistan profesör, 33 egitmen, 23 laborant ve 69 asistan çalismaktadir.

Fizik Tedavi Fakültesi: Çagdas bir tedavi merkezi bulunan fakültenin prestijli akademisyenleri, ögrencilere kapsamli ve uygulama merkezli egitim programlari sunmaktadir. Mezunlar, prestijli egitim kadar uygulama derslerinde edindikleri tecrübe sayesinde de kolay is bulmaktadir. Insan fizyolojisiyle ilgili genis egitim alan ögrencilere ayrica staj imkani da saglanir.

Eczacilik Fakültesi: 1941 senesinde enstitü için açilan eczacilik bölümü, üniversitenin en eski fakülteleri arasindadir. 9 adet bölümle egitim veren fakülte, 349 ögrenciye hizmet vermektedir. Sosyal ve kültürel alanda birçok aktivite saglanan ögrenciler, ayrica fakültenin spor komplekslerinden de yararlanabilmektedir. 4 yillik egitim programlari bulunan fakültede; Azerice, Rusça ve verilmektedir. Ayrica seviyesi yetersiz olan ögrenciler hazirlik okuyarak bu dilleri ögrenebilmektedir.

Bölümler;

 • Tip Genel-6 yil 1 yil staj+
 • Dis Hekimligi Fakültesi - 5 yil+ 1 yil staj
 • Tibbi Biyoloji 5 yil 1 yil staj
 • Eczacilik - 4,5 yil + 1 yil staj
 • Tip koruyucu (laborant)-5 yil+ 1 yil staj
 • Hemsirelik.  Yil
 • Biyokimya Genetik
 • Biyofizik
 • Laborantlik

 

Koruyucu Tip ve Biyoloji Fakültesi: Tibbi Biyoloji ve Koruyucu Tip Fakültesi olarak ikiye ayrilan fakültelerden olusan farkli bir yapiya sahip olan fakülte, 5 yillik egitim programlari uygulamaktadir. 1930 yilinda kurulan fakülte; Insan Sagligi, Hijyen, Epidermiyoloji, Virüs ve Parazit Enfeksiyonlari, Dezenfekte, Hastaliklarin Tedavisi ve Yayilmalarinin Önlenmesi, Mikrobiyoloji, Salgin Hastaliklar gibi dallarda egitim vermektedir.

Tibbi Biyoloji Bölümü: Ögrenciler; Teorik ve Deneysel Tip egitimi gören ögrenciler; Tibbi Genetik, Biyofizik, Mikrobiyoloji, Biyokimya ve Virüs Hastaliklari dallarinda 5 yil boyunca egitim almaktadir. 1991 senesinde açilan fakültede egitim gören 150 ögrenciye; 18 profesör, 59 doçent, 53 asistan ve 39 ögretim görevlisi egitim vermektedir. Fakülte bünyesinde Ilmi Arastirma, Biyokimya ve Mikrobiyoloji laboratuarlari da vardir.

Bölümler;

 • Çocuk ve Yeni dogan Sagligi ve Çalisanlarin Sagligi
 • Beslenme ve Toplum Sagligi 
 • Mikrobiyoloji ve Immünoloji 
 • Genel Saglik ve Çevre Sagligi  
 • Sosyal Saglik ve Saglik Teskilatlari
 • Epidemiyoloji 
 • Biyokimya 

 

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Fakültesi: 1936 yilinda Sovyetler Birligi ülke içerisindeki çocuk doktorlarinin çok az olduguna karar vermis ve bu fakültenin açilmasi talimatini vermistir. Azerice ve Rusça dillerinde egitim alan fakültedeki 1250 ögrenciye; 27 profesör, 18 yardimci doçent, 132 asistan ve 56 doçent egitim vermektedir. Ögrenciler 3. siniftan sonra Türkiye, Almanya, Bulgaristan ve daha birçok ülkede uygulama yapma seçenegine sahiptir. Azerbaycan Tip Üniversitesi’nde Çocuk Sagligi ve Hastaliklari okuyan ögrenciler okul haricinde Pediatrik Bilimsel Arastirma Enstitüsü ve Bakü’deki çocuk hastanelerinde de uygulama yapabilmektedir.