Azerbaycan Coğrafi Özellikleri

Azerbaycan Coğrafi Özellikleri

AZERBAYCAN COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ Azerbaycan coğrafi özellikleri bakımından, zenginlik ve çeşitlilik sunmaktadır. Hazar Denizi kıyısı deniz coğrafyasının..

Azerbaycan Coğrafi Özellikleri

Azerbaycan Coğrafi Özellikleri Azerbaycan tarih boyunca konumu ile hep özel bir noktada bulunmuş ve hem ticaretin hem de medeniyetlerin buluştuğu noktalarda hüküm sürmüştür. İlk insanların yaşadığı bölgelerden olduğunu tarihi resim, oyma ve figürlerle kanıtlayan Azerbaycan coğrafyası, ipek yolunun da merkezi olmuş ve dünyanın en önemli ipeklerine ev sahipliği yapmıştır.

Azerbaycan’ın günümüzdeki toprakları itibariyle coğrafyasına baktığımızda 3 farklı alan, 3 farklı coğrafya görebilmekteyiz. Kuzeyde bulunan Kafkas Sıradağları ülkenin bu bölümünü oldukça soğuk ve karasal bir iklim altına sokar. Ülkenin %40’a yakının dağlık arazi ve tepelerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Fakat Azerbaycan öyle bir ülke ki 4466 metre Bazardüzü Dağı Azerbaycan’ın en tepe noktasını oluştururken, Hazar Denizi kenarına gittiğinizde rakım 0 değil -28 olur. Ülkede dediğimiz gibi 3 alanın biri dağlık diğeri ise denizin olduğu kısımdaki sahil coğrafyasıdır. Ayrıca göz alabildiğine düzlüklerin, vadilerin oluşturduğu diğer coğrafya da ülkenin müthiş coğrafi güzelliğine katkı yapmaktadır.

Azerbaycan Volkanik Bölgede mi?

Azerbaycan dünyadaki çamur volkanların yarıya yakınını sınırlarında bulundurmaktadır ve doğanın 7 harika adı verilen listeye girmeye adaydır. Azerbaycan’da 8 binin üzerinde nehir bulunmaktadır, fakat bunların hepsi oldukça kısadır. 24 adedi uzun metrajlı sayılabilecek 100 km üstüdür ve tüm bunların hepsi Hazar Denizi’ne dökülür. Kura Nehri Azerbaycan’ın en uzun nehridir ve uzunluğu 1500 kilometreyi bulmaktadır, fakat sınırdışına da çıktığı için oradaki uzunluklar da eklenmektedir. Sarısu Gölü ise doğal güzelliği ve 67 kilometre karelik büyüklüğü ile Azerbaycan’ın en büyük gölüdür.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!