Azerbaycan Bakü

Azerbaycan Bakü

Azerbaycan Bakü ülkenin başkenti olup, Kafkaslar Bölgesi'nin en önemli şehirlerinden biri olarak, en gelişmiş kenti olarak öne çıkmaktadır..

Azerbaycan Bakü

Azerbaycan denilince ilk akla gelen şey her zaman için Azerbaycan Bakü ’dür. Öyleki Azerbaycan’ın neyi meşhur sorusu için bile cevap çoğu zaman Bakü olarak gelebilmektedir. Gerçekten de durum bu kadar nettir. Çünkü Azerbaycan’ın başkenti Bakü her türlü olanak ve kaynak bakımından ülkenin çok uzak ara en önemli şehridir.

Bakü 3 milyon civarı olan nüfusu ile 9.5 milyonluk Azerbaycan’ın nüfusunun 1/3’üne ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin hem ticari, hem kültürel hem de eğitim olarak en gelişmiş ve yatırımın en bol olduğu yeridir. Öyleki ülkedeki üniversitelerin çok büyük çoğunluğu da yine Bakü’de bulunmaktadır. Bakü’nün önemli 2006 yılından itibaren çok büyük bir oranda artış göstermeye başladı. Bunun sebebi de Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı inşaatının bitip hayata geçmesi ile tüm Avrupa’nın gazının buradan pompalanmaya başlanmasıdır.

Yaz aylarında 25 derece ortalama sıcaklık gören ve kış aylarını 3-5 derecelik çok da soğuk olmayan bir havada geçiren Kafkasların en önemli şehrinin tarihçesi milattan öncelere kadar dayanmaktadır. Tarih boyunca Bizans’tan Araplara, Türklerden Moğollara kadar herkesin ele geçirmek istediği bir bölge olan burası aynı zamanda çok eski kavimlerin ve ilk insanların da yaşamış olabileceği bir nokta olarak düşünülmektedir.

Bakü Dini Görüşü

Bakü’de %94’lük kısım Müslüman ve oldukça yüksek bir oran olan %4’lük kısım da Hıristiyan’dır. 500 civarı kayılı dini topluluk olduğu ve devletin herkesin dinine büyük bir saygı gösterdiği bilinmektedir.

Ayrıca Azerbaycan gece hayatı ve eğlence merkezlerinin bolluğu ile de dünyanın en önemli gece hayatı merkezlerinden biri olarak da kabul edilmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!