Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan görülmesi gereken yerler aslında saymakla bitmez. Medeniyetin ilk başladığı yerler olan özel kayalıkları mutlaka görmelisiniz..

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler, her ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerleri vardır. Ne kadar izbe bir yerde bulunsa da, ne kadar kötü bir coğrafya ile bezenmiş olsa da , gezilip görülebilecek bir yer çıkar. Azerbaycan dediğimiz ülke ise ilk insanların zamanından kalma güzellikleri, 13 dünya iklimin 9’unu bünyesinde barındırma özelliği, bir yanında Kafkas Dağları’nın heybetli yükselişi, diğer yanda Hazar Denizi’nin gözleir kör eden güzelliği ile dünyada kendine turistik açıdan yer edinebilecek kalitededir.

Bazı noktalarına vurgu yapma gerekirse, Unesco’nun dünya mirasları listesine girmeyi başaran Kobustan’dan bahsetmemiz gerekiyor. Bakü’ye sade 65 kilometre uzaklıktaki bu yer görenleri hem büyüüyor hem de tarih öncesi çağlardan da bilgiler veriyor. Milattan önce 1200’lü yıllara dayandığı belirtilen kaya üzerine oyulmuş resimleri bulabilmek mümkündür Kobustan’da. Hayvan resimlerinden törenlere kadar birçok şeyin resmi bulunmaktadır. Ayrıca tekne resimlerinde Viking’lerin izlerine rastlanmış olması da İskandinavların bu bölgeden göç edebilmiş olduğunu da göstermektedir. Bölgenin en çok turist çeken yerlerindendir.

Azerbaycan Şirvan Milli Parkı

Azerbaycan’da görülmesi gereken yerlerden biri de Şirvan Milli Parkı’dır. 1969’da Sovyetler zamanında doğal yaşamı koruma amaçlı olarak açılan park, 2003’te ise Milli Park olmuş. Ceylanların bolca olduğu parkta bataklık, gölet, kum tepeleri ve 30 farklı hayvan çeşidi bulunmaktadır. Şirvan Milli Parkı’nda görebileceğiniz bazı bitki türlerini daha önce hiç görmemiş olacağınızdan emin olabilirsiniz. Burası gerçekten de Bakü’ye gelip de görülmesi gereken yerlerin belki de başında geliyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!