Azerbaycan Özel Günleri

Azerbaycan Özel Günleri

Azerbaycan Özel Günleri Azerbaycan da tıpkı Türkiye gibi birçok özel güne ve tatil gününe sahiptir. Tarihteki bazı olayların yıldönümlerinde ve dini bayramlarda tatilleri bulunan Azerbaycan halkı bir yılda özel günlerden dolayı en fazla 12 gün tatil yapmaktadır.

Azerbaycan’ın devlet dini olmasa da halkın çok büyük çoğunluğunun Müslüman olmasından dolayı Ramazan ve Kurban Bayramları 2’şer tatil günü olarak tatil yapılmaktadır. Ramazan Bayramı’nın 2 günlük tatili Hicri Takvim için Şevval ayındaki 1. ve 2. günler olarak ayarlanmaktadır. Kurban Bayramı’nda ise Hicri Takvim’in Zilhicce ayındaki 10.gününden sonraki 2 gün olarak düzenlenmektedir. Türkiye’deki Ramazan için 3 ve Kurban Bayramı için 4 gün olan tatiller ve bayram günleri Azerbaycan’da aynı şekilde işlememektedir.

Nevruz Bayramı yani Nevroz, Azerbaycan’da tam 5 gün kutlanmaktadır ve resmi tatildir. 20-24 Mart arasıdır. En önemli gün olarak kabul edilen ve baharın gelişi ile birlikte esasen Türkler için Ergenekon’dan çıkışı temsil eden Nevruz’un Azerbaycan için çok önemli olmasından da köklerine ne kadar bağlı bir millet olduğunu anlamaktayız.

Azerbaycan Yeni Yıl Tatili

Azerbaycan için diğer 2 tatil günün den biri yeni yılın ilk 2 günüdür. “Yeni İl” tatili olan bu 2 günlük süre de devlet tarafından resmi tatil olarak bildirilmiştir. Diğer tatil günü ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günüdür.

28 Mayıs Cumhuriyet Günü, 15 Haziran Milli Kurtuluş Günü, 26 Haziran Silahlı Kuvvetler Günü, 18 Ekim Devlet Bağımsızlığı, 9 Kasım Bayrak, 12 Kasım Anayasa ve 17 Kasım da Milli Uyanış Günü’dür. Bunlarda resmi tatil uygulanmaz.