Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

Azerbaycan Öğrenci Yurtları

Azerbaycan konaklamaları için hem yurtları hem de kiralık daire, oda, ev, apart tercih edebilirsiniz. Azerbaycan öğrenci yurtları ..

Azerbaycan Öğrenci Yurtları

Azerbaycan Öğrenci Yurtları, Azerbaycan’da öğrenci olmanın güzellikleri kimi zaman bazı sorularla akılda gölgelenebiliyor, bunlardan bir tanesi de elbetteki konaklama üzerine. Bütün yıl boyunca nerede kalacağınız ve kalacağınız yerin konumu, fiyatı ve yaşam şartları sürekli olarak aklınızda yer edecektir, fakat bunları dert etmenin 2014 Azerbaycan’ında çok da mantıklı bir şey olmadığını, her zaman her türlü koşulda kafanıza göre ve kendinizi iyi hissedebileceğiniz bir öğrenci yurdunu bulabileceğinizi unutmayın.

 

Azerbaycan Öğrenci Yurtları

Azerbaycan Öğrenci Yurtları

Azerbaycan öğrenci yurdunun fiyatı aylık 40$ ile 60$ arasında değişmektedir. Devlet yurtları için belirlenen fiyatlardır. Ancak Türki Cumhuriyetlerden gelen yabancı uyruklu öğrencilerin başvuruları Türk öğrencilerden daha erken olduğu için Azerbaycan üniversitelerinde devlet yurtlarının çoğu Mayıs ve Haziran aylarında dolmuştu. Ulusal yurt çok düşük bir standarttır. Bu nedenle birçok öğrenci alternatif konaklamayı da düşünmektedir.

Azerbaycan’da ayrıca özel yurtlar ve öğrenci otelleri bulunmaktadır. Bu özel yurtlarda ve öğrenci otellerinde öğrenciler genellikle 2-4 kişilik odalarda kalmaktadır. Bu konaklamalar için aylık konaklama ücreti yaklaşık 160-200 ABD Dolarıdır.

Öğrenci yurtları veya yurtlar, üniversite öğrencilerinin derslere devam ederken kaldıkları yerlerdir. Çoğu kolej ve üniversitede öğrencilerin kalabileceği bir tür yurt vardır. Yurtlar, üniversite öğrencileri için harikadır, çünkü onlar okurken onlara güvenli ve emniyetli bir ortam sağlar. Tek cinsiyetli, çift cinsiyetli ve karma eğitimli olmak üzere farklı yurt türleri vardır. Her türün kampüste birden fazla öğrenci için odası olan birden fazla binası vardır. Yurtlar, yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler için yaşam alanları sağlar.

Bakü’deki birinci sınıf üniversite öğrencileri genellikle bir öğrenci konut kompleksi olan Bağdat’ta yaşarlar. Bagdadski, öğrenciler için çok katlı ve odalı bir apartman kompleksidir. Üniversiteye devam ederken yemek ve yaşamak için güvenli bir yer sağladığı için birinci sınıf öğrencileri için harika. Bagdadski’deki dairelerde bireysel odalar ve ortak banyolar bulunur. Öğrencilerin birlikte yemek yiyip sosyalleşebilecekleri bir yemek alanı da bulunmaktadır. Yurtlar üniversite birinci sınıf öğrencileri için harikadır çünkü yeni öğrencilerin üniversite hayatına alışmalarına yardımcı olurlar.

Üniversite yurtları genellikle üniversite yurtlarından daha büyüktür, ancak yine de büyük kompleksler değildir. Kampüste genellikle birden fazla kat ve bina başına birden fazla oda bulunan birden fazla bina bulunur. Her üniversitenin, birbirine benzeyen veya birbirinden farklı olabilen kendi yurt tarzı vardır. Yurtlarda genellikle her gün iki veya üç öğün yemek verilir ve öğrencilerin birlikte ödev yapabilecekleri bir alan bulunur. Üniversitelerin ayrıca akademisyenler ve barınma sorunları gibi konularda öğrencilere yardımcı olacak danışmanları vardır. Yatılı personel, üniversite öğrencilerinin sağlığı ve mutluluğu için sürekli bakım sağlar.

Azerbaycan, Bakü’de, özellikle kampüs dışında yaşamak isteyenler için bir başka öğrenci konutu seçeneğidir. Bunlar genellikle bina başına 12 kişiye kadar ağırlayabilen tek katlı binalardır. Bu dairelere genellikle yemek, kamu hizmetleri, çamaşırhane hizmeti, temizlik ve güvenlik hizmetleri sağlayan bir ev sahibi vardır. Kiracılar, ev sahibi tarafından kendilerine tahsis edilen aylık kira bedeli üzerinden ödedikleri bu hizmetler için doğrudan ev sahiplerine ödeme yaparlar. Bu daireler, kiralama sırasında kampüs dışında uygun fiyatlı bir seçenek sunar; ancak, üniversite yurtları kadar bakımlı değiller ve aynı zamanda güvenli de olmayabilirler.

Öğrenci yurtları, üniversite öğrencilerinin birlikte çalışıp sosyalleşmeleri için güvenli bir ortam sunar. Yurtlarda yaşayan öğrenciler yemek, güvenlik, ortak banyo ve gruplar halinde birlikte çalışabilecekleri alanlara erişebilir. Yurtlar, önce güvenliğinizi riske atmadan sizi üniversite hayatına hazırladıkları için yeni üniversite öğrencileri için harikadır. Konu yüksek öğrenime geçmek olduğunda öğrenci yurtları her şeyi değiştirebilir!

Azerbaycan Öğrencileri İçin Konaklama Seçenekleri

Yurtta konaklama için bir diğer seçenek ise öğrenci konaklaması yani ev kiralama seçeneğidir. Azerbaycan üniversitelerinde okuyan öğrencilerin çoğu, rahat ve kısıtlama olmaksızın bu tür konaklamayı tercih etmektedir. Bakü’de kira ve özel yurt ücretleri yüksek iken, diğer şehirlerde konaklama oranları daha düşük. Özellikle Nahçıvan’da konaklama maliyetleri oldukça ekonomiktir. Özellikle aile veya öğrenci konaklaması için aylık kiralama fiyatları 50 dolardan başlamaktadır.

2000’lerin ortasından itibaren oldukça fazla şekilde Türk öğrenci alımına başlayan ve bunların da YÖK ve Azerbaycan Milli Eğitimi’nin ortak çalışması ile olduğunu biliyoruz. Gün geçtikçe çoğalan yabancı öğrenci nüfusu birçok gelişmeyi ve ihtiyacı da beraberinde getirdi. Öğrencilerin ev kiralarını karşılamasının zor olmasından dolayı daha çok okul yurtlarını tercih etmesi ile buralarda yığılmalar başladı ve kapasite eksikleri ortaya çıktı. Bunun sonucunda da hem üniversiteler kendi yurtlarının kapasitelerini çoğaltmaya başladı, hem de özel yurtlar açılmaya başlandı.

Azerbaycan Yurt Koşulları

Nasıl ki bugün Türkiye’de herhangi bir yerde öğrenci iseniz özel yurtlar en konforlu ve hizmeti bol olan, isteklerinizi karşılayabilecek mekanları başında geliyorsa, Bakü’de veya başka bir noktada özel öğrenci yurtları da evlerden çok daha uygun fiyatlara öğrencileri barındırmakta ve birçok olanağı da sunmaktadır. Günümüzde yeni yapılan ve yapımı sürmekte olan öğrenci yurtları ile dairelere vereceğiniz kişi başı en az 400-500 manat yani 1000 liranın üzerindeki paralar yerine çok daha az paralara kalacak yerinizi ve yemeğinizi ayarlamış olacaksınız.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!