Üniversiteler

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi
Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi
Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi
Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi
Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi
Azerbaycan Devlet Ressamlık Sanatlar Akademisi
Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi
Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi
Azerbaycan Diplomatik Akademisi
Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi
Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi
Azerbaycan Havacılık Üniversitesi
Azerbaycan Hazar Üniversitesi
Azerbaycan Milli İlimler Akademisi
Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi
Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi
Azerbaycan Öğretmenlik Enstitüsü
Azerbaycan Slayvan Üniversitesi
Azerbaycan Spor Akademisi
Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi
Azerbaycan Teknik Üniversitesi
Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi
Azerbaycan Turizm Üniversitesi
Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

Azerbaycan Üniversiteleri

İran sınırındaki Kafkas bölgesinde bulunan eski bir Sovyet ülkesidir. Hızla büyüyen bir ekonomisi var ve eğitim sistemini hızla geliştiriyor. On iki üniversiteye ve kırktan fazla koleje sahiptir. Ülkenin en tanınmış üniversitesi, kırk binin üzerinde öğrencisi olan Bakü Üniversitesi’dir. Birçok öğrenci, öğrenim ücreti ödemeden, burs almadan veya ailelerinden maddi yardım almadan üniversiteye gitmektedir. Azerbaycan’da eğitim, tüm istihdam alanlarında eğitim sağladığı için hayatta başarı için şarttır.

Bakü Üniversitesi, ülkedeki ilk ve en geniş öğrenci kitlesine sahiptir. 1945 yılında kurulmuştur ve Mühendislik, Hukuk ve Finans programları ile dünya çapında tanınmaktadır. Bakü Üniversitesi’ndeki öğrenciler ekonomi, siyaset bilimi, filoloji, diller, tarih, coğrafya ve ulaşım gibi çeşitli ana dallarda eğitim alabilirler. Ayrıca spor, bilim ve edebiyat için birçok bölüm bulunmaktadır. Dereceler, fakültenin takdirine ve akademik mükemmellik standartlarına göre verilir. Tüm öğretmenler, uzun yıllara dayanan deneyime sahip iyi eğitimli profesyonellerdir. Öğrencilerin daha etkili öğrenmelerine yardımcı olmak için tüm sınıflarda modern teknoloji kullanılmaktadır. Öğrenciler ayrıca binlerce kitap içeren yüzlerce kütüphaneye erişebilir, bu da kendi başlarına çalışmayı kolaylaştırır.

Tüm vatandaşların 9-11. sınıflardan itibaren okulda okumaları ve akademik başarı sertifikası almaları gerekmektedir. Bundan sonra, öğrenciler bir giriş sınavı ile üniversiteye girmek için başvurabilirler. Bu sınavı geçen öğrenciler, ortaokuldaki performans seviyelerine göre sınıflara yerleştirilir ve daha sonra çalışmalarına yardımcı olması için bir öğretmen atanır. Öğretmenler her gece eve gitmeden önce ödev verirler; bu, tüm öğrencilerin çalıştıkları materyali anlamalarını ve kendi ödevlerini yapabilmelerini sağlar. Sınıfta başarılı olan öğrenciler, öğretmenlerinden ve öğretmenlerinden olumlu pekiştirme alırlar. Bu onların sınavları geçmelerine ve üniversite sınıflarına kabul edilmelerine yardımcı olur.

Üniversiteleri Olanakları

Öğrencilerin Azerbaycan’da yüksek öğrenim görmek için çeşitli seçenekleri vardır. Bakü Üniversitesi’nde veya ülkedeki diğer on bir üniversiteden birinde lisans eğitimi alabilirler. Alternatif olarak, Azerbaycan’ın başkenti dışındaki üç üniversiteden – Aşık=an, Nahçivan veya Gence – Azerbaycan’ın başkenti dışında bulundukları için sürgündeki üniversiteler olarak adlandırılan birine başvurabilirler. Bu üç üniversite, Sovyetler Birliği’nin son dönemlerinde Ermenistan ile Dağlık Karabağ (NK) konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Azerbaycan içinden taşınmıştır. Her üçü de, çeşitli eğitim alanlarında dereceler alan yerli ve yabancı öğrencilerin karışımıyla gelişen öğrenci gruplarına sahiptir.

Azerbaycan’da vatandaşların başarısı için eğitim şarttır; insanları ülke ekonomisini inşa etmeye yardımcı olacak işler için eğitmeye yardımcı olur. Sınıflarında başarılı olmak için gerekli çalışmaları yapmaya istekli öğrenciler, mezun olduktan sonra seçecekleri herhangi bir kariyer yolu için iyi hazırlanmış olacaklardır. Yüksek öğrenime devam etmek isteyenler, başvuracakları bir üniversite programı seçmeden önce, istedikleri kariyer yolu için hangi derslerin gerekli olduğu konusunda ebeveynleriyle konuşmalıdır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!