Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan'da eğitim alırken, bu renkli ülkenin, soydaşlarımız olan güzel insanların geleneklerini de mümkün olduğu kadar tanımalısınız..

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri birçok şeyin bizimkilerle aynı gibi gözükmektedir. Düğün salonları, gelen konuklar vesaire, hepsi Türk adetleri ile örtüşmektedir. Birçok düğünlerdeki şatafat ve etrafa (hava atma) durumu çok net bir şekilde hissedilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse;

Bazı büyük düğün salonlarında, ki bunlara şadlık sarayı denir, gelen konuklar için takı merasimi yerine sandıkların içine önceden belirlenen miktarlarda paralar atılıyor. Genellikle 50-60 Manat yani 150 lira en az takı için gelen misafirler sandığa zarf içinde para atıyorlar. Hali vakti yerinde olanlar çok daha fazlasını atabiliyor. Herkes zarfın üzerine de adını yazıp kim olduğunu da bu şekilde açıklamış oluyor. Kız tarafı ve erkek tarafı için ayrı ayrı sandıklar oluşturuluyor ve çıkışta düğün sahibi tarafından bu sandıklar toplanıyor. Bazı zamanlarda eğer düğün sahibi varlıklı ise hediye de isteyebiliyor, paranın yerine.

Azerbaycan Toy Düğünü

Toy adı verilen düğünler eskiden hem erkek hem de kız tarafından yapılırmış. Sonraları bunun külfetinden kurtulmak için ortaklaşa yapılmaya başlanmış.

Düğünün içeriğine bakacak olursak, eğlenceli, yemeli-içmeli bir düğün yani toy tercih ediliyor ve bunlar başlamadan önce nikah kıyılıp çift muradına eriyor. Sonrasında ise hem eğlence başlıyor hem de masalarda içkiler gırla gidiyor. Şarkıcılar da farklı farklı gelip şarkılarını söylüyor ve konukları coşturuyorlar. Ayrıca düğündeki yemekler o kadar fazla ve çeşitli yapılır ki kimse sunumların tamamını yiyemez ve bundan dolayı da çok fazla artar. Kalanlar da yurtlara ve personellere dağıtılır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!