Azerbaycan Nüfusu

Azerbaycan Nüfusu

Azerbaycan nüfusu son sayımlar olan 2017 sayımlarına göre, 9.860.000 olarak belirlenmiştir. Günümüzde yaklaşık olarak 10.000.000 kişi olarak ifade etmek..

Azerbaycan Nüfusu

Azerbaycan Nüfusu gerçek nüfus sayımları 1920’lerden sonra yapılmaya başlanabildi. Sovyetlerin ülkeyi ele geçirmesiyle birlikte tüm vatandaşlıkların ne kadar insan topluluğuna sahip olduğunu bilmek ve buna göre politikalar geliştirmek amaçlı nüfus sayımında 1920’lerde 2 milyon civarı çıkmıştır popülasyon.

1920’lerin ortasında 2.5 milyonluk bir nüfustan bahsedilse de bugün bu kaynakların ne kadar güvenilir olduğu, nüfusun bazı politikalar için az ya da çok gösterilmiş olabileceği çokça konuşulur. Azerbaycan nüfusunda 2. Dünya Savaşı zamanlarına kadar sürekli olarak enteresan dalgalanmalar ve açıklanması zor iniş çıkışlar görülmüştür. Bunların da Rusların ve Ermenilerin yaptıkları katliamların ve soykırımların olduğu söylenir.

1970’lerde nüfus 5 milyonlara ulaşırken 1920’lerde %20 olan şehirleşme oranı bu yılarda yarı yarıya olmaktadır. 1990’da 7 milyon olduğu belirtilen Azerbaycan nüfusu ortalama 100’er binlik kütleler halinde artış sağlamış ve 2000’de 8 milyonları bulmuştur. 2000’lerle birlikte nüfus artış oranı biraz daha normalleşmiş ve %1’in altına inmiştir.

Azerbaycan Toplam Nüfusu

Nüfusun 2014 yılı itibariyle 9.5 milyon civarı olduğu belirtilirken 1994’teki Dağlık Karabağ’ın Ermeniler tarafından işgal edilmesi sonucu nüfusta 1 milyonluk bir göçten dolayı azalma olduğu da söylenmektedir. O bölgede yaşayan insanların Azerbaycan’ın diğer bölgelerine göç etmiş olmasına rağmen birçok kişinin kayıp olduğu, Ermeniler tarafından katledildiği, yakıldığı ve toplu infazlara maruz bırakıldığı tüm dünya örgütleri ve Birleşmiş Milletler tarafından da bilinmektedir.

Bugün hala BM kararlarına rağmen Ermenistan Azerbaycan’ın %16’lık kesiminde istilacı olarak hüküm sürmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!