Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Başkent Bakü'de bulunan Azerbaycan Milli İlimler Akademisi, 1945 yılında eğitim hayatına başlamıştır. Fizik ve matematik bölümü, astrofizik bölümü..

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Azerbaycan’daki en saygın ilim kurumu olan Azerbaycan Milli İlimler Akademisi‘nin 1920’ye kadar giden bir geçmişi bulunmaktadır. Azerbaycan’da Milli İlimler Akademisi kurulmadan önce ilmi araştırmalar Azerbaycan Devlet üniversitesi tarafından yapılmaktaydı. 1920’de tip ve hümaniter bilimlerle alakalı bölümlerin açılmasıyla birlikte günümüzde kaliteli eğitim anlayışı ile Avrupa’dan dahi öğrencilerin tercih ettiği Azerbaycan Milli İlimler Akademisi‘nin temelleri de atılmıştır.

İlmi islerin kapsamlı biçimde incelenmesi için 1923’te açılan Azerbaycan Tetkik Cemiyeti, Azerbaycan eğitim sosyal bilimler, iktisat, tarih ve etnografya alanlarında eğitim vermekteydi. Azerbaycan’da zooloji bölümü olarak ilkokullardan biri olan Azerbaycan Devlet İlmi Teşkilatı da, 1929’da cemiyetten koparak aç ilmiştir. Azerbaycan’da mikrobiyoloji bölümü ile Avrupa standartlarında eğitim imkânı sunan Azerbaycan Milli İlimler Akademisi‘nin açılmasına büyük katkı sağlayan teşkilat, 1945’te günümüzdeki adını almıştır. Azerbaycan edebiyat fakültesi sayesinin çok düşük olduğu bir dönemde kapsamlı edebi eğitim sunan akademi, bunun dışında Azerbaycan’da güzel sanatlar akademisi eğitim programlarıyla da genel eğitim kalitesinin artmasını sağlamıştır. Azerbaycan’da doğu dilleri ile ilgili lisans seviyesinde eğitim programları da sunan Azerbaycan Milli İlimler Akademisi, prestijli konumunu hala korumaktadır.

Yurtdışı eğitim alanında tek yetkili ofis olma özelliğine sahip olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, saygın bir yüksek öğretim tarihi bulunan Azerbaycan Milli İlimler Akademisi eğitiminden kontenjan sorununu dert etmeden yararlanma imkân sağlıyor. Danışmanlık, yerleşim karşılama, kayıt ve kabul hizmetleri ile Eurostar’ın uygun fiyatlı çözümlerinden faydalanmak için uzman ekibimizle irtibata geçin.

Bölümler ve Enstitüler

Fizik-Matematik ve Teknik İlimleri Bölümü;

Fizik Enstitüsü

Kibernetika Enstitüsü

Matematik ve Mekanik Enstitüsü

Samahi Astrofizik Rasathanesi;

Radyasyon Sorunları Enstitüsü

Bilgi Teknolojileri Enstitüsü

Kimya İlimleri Bölümü;

Petrol-Kimya Prosesleri Enstitüsü

Kimya Sorunları Enstitüsü

Aşkarlar Kimyası Enstitüsü

Polimer Malzemeleri Enstitüsü

Yer İlimleri Bölümü;

Jeoloji Enstitüsü

Coğrafya Enstitüsü

Biyoloji İlimleri Bölümü;

Botanik Enstitüsü

Zooloji Enstitüsü

Genetik Kaynaklar Enstitüsü

Fizyoloji Enstitüsü

Toprak ve Agrokimya Enstitüsü

Mikrobiyoloji Enstitüsü

Merkezi Nebatat Bağı

Merdekan Dendrarisi Bağı

İnsani ve Sosyal Bilimler Bölümü;

Tarih Enstitüsü

Arkeoloji ve Etnografı Enstitüsü

İktisat Enstitüsü

Felsefe, Sosyoloji ve Hukuk Enstitüsü

Doğu Bilimi Enstitüsü

Ihsan Hukukları üzere İlmi-Tetkikat Enstitüsü

Edebiyat Enstitüsü

Dilcilik Enstitüsü

El yazıları Enstitüsü

Mimarlık ve Güzel Sanatlar Enstitüsü

Folklor Enstitüsü

#azerbaycaneğitim #azerbaycanüniversiteleri #azerbaycandaüniversite #azerbaycanüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #azerbaycanüniversite #azerbaycandaüniversiteeğitimi #kardeşülkedeeğitim #azerbaycanmilliilimlerakademisi

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!