Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, sınavsız başvurular, kayıt şartları, fakülteleri, bölümleri, eğitim dili, yurtları, ücretleri...

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’ın doğusunda yer alan Nahçıvan şehrinde bulunan bir üniversitedir. Üniversite, 1990 yılında kurulmuş ve çeşitli bilim dallarında eğitim vermektedir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Dil ve Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi gibi farklı fakülteleri sunmaktadır. Bu fakülteler altında çeşitli bölümler mevcuttur. Örneğin, Mühendislik Fakültesi’nde Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği gibi bölümler yer almaktadır. Dil ve Edebiyat Fakültesi’nde ise Türk Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı gibi bölümler mevcuttur. Öğrenciler, Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne üniversitenin resmi web sitesinden başvurabilirler. Başvurular, giriş sınavları sonuçları ve önceki eğitim başarılarına göre değerlendirilir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne kabul edilen öğrenciler, eğitimleri süresince üniversite konaklamalarında ya da özel yurtlarda kalabilirler. Nahçıvan Devlet Üniversitesi, öğrencilerine yüksek kaliteli eğitim sunmayı ve seçtikleri alanlarda başarılı kariyerler için hazırlamayı amaçlamaktadır.

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Türkiye Temsilciliği
📍İstiklal Caddesi No: 49 (Mavi Han) Kat:5 Taksim / İstanbul
📞0212 709 8 709

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Bölümleri

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, çeşitli bölümlerde lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Aşağıdaki bölümlerden bazıları Nahçıvan Devlet Üniversitesi’de mevcuttur:

Bu bölümler sadece Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nde mevcut olan bölümlerden birkaçıdır. Öğrenciler, üniversitenin resmi web sitesinden daha detaylı bilgi edinebilirler ve kendilerine uygun olan bölümleri seçebilirler.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, bünyesinde Matematik ve Fen Bilimleri Fakültesi, Ekonomi ve Yönetim Fakültesi, Tıp Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Yabancı Diller Fakültesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Doğa Bilimi ve Ziraat Fakültesi, Pedagoji Fakültesi ve Sanat Fakültesi olmak üzere 10 fakülte bulundurmaktadır. Bu fakültelerin en sık tercih edilen Fakülteleri ve Bölümleri;

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Tıp Fakültesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp fakültesi, bünyesinde tıp, diş hekimliği ve eczacılık olmak üzere 3 bölüm barındırır. Bölümlerin tümünün eğitim dili Azerbaycan Türkçesi’dir ve ilk yıl dil hazırlığı eğitimi verilmektedir. Ancak eğitim süreleri bölüme göre değişmektedir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin şu ana kadarki 580 mezunundan 46’sı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Üniversitenin mezunları, Hollanda ve Kanada gibi seçkin Avrupa ve Amerika ülkelerinde, başarılı bir şekilde mesleklerini icra etmektedirler. Tıp Fakültesi, bünyesinde 3 bölüm barındırmaktadır;

 • Tıp
 • Diş Hekimliği
 • Eczacılık

Tıp Bölümü

Nahçıvanda Sınavsız Tıp eğitimi 7 yıl sürmektedir. İlk yılı, Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir. Ndu Tıp Fakültesi’nin kendisine ait 3 katlı bir Klinik Hastahanesi bulunmaktadır. Bu sayede Tıp fakültesi öğrencileri, bölüm derslerini NDU Tıp Fakültesi Hastahanesi’nde yapmaktadırlar. Ayrıca öğrenciler, yazın stajlarını ise belirlenen sınıftan itibaren; Trabzon, Erzincan, Erzurum, Kars veya Kayseri’de bulunan devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinde yapmaktadırlar.

Tıp bölümü, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler, çeşitli kliniklerde staj imkanı bulabilirler ve pratik bilgi edinebilirler.

Tıp bölümü mezunları, Tıp Doktoru unvanını alarak çeşitli sağlık kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, mezunlar yüksek lisans ve doktora programlarına da devam edebilirler.

Diş Hekimliği

Azerbaycan Üniversitelerinde Diş Hekimliği eğitimi 6 yıl sürmektedir. İlk yılı, Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir.

Diş Hekimliği bölümü, öğrencilere diş hekimliği eğitimi vermektedir. Öğrenciler, bu bölümde lisans programına kaydolabilirler. Bölüm, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler, çeşitli kliniklerde staj imkanı bulabilirler ve pratik bilgi edinebilirler.

Diş Hekimliği bölümü mezunları, Diş Hekimi unvanını alarak çeşitli sağlık kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, mezunlar yüksek lisans programlarına da devam edebilirler.

Üstelik öğrenciler, yazın stajlarını, belirlenen sınıftan itibaren; Trabzon, Erzincan, Erzurum, Kars veya Kayseri’de bulunan devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinde yapabilmektedirler.

Eczacılık

NDU’de Eczacılık eğitimi 5 yıl sürmektedir. İlk yılı, Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir.

Eczacılık bölümü, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler, çeşitli eczane ve sağlık kurumlarında staj imkanı bulabilirler ve pratik bilgi edinebilirler.

Eczacılık bölümü mezunları, Eczacı unvanını alarak çeşitli eczane ve sağlık kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, mezunlar yüksek lisans programlarına da devam edebilirler.

Eczacılık bölümü, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi

Azerbaycan Nahçıvan’da Hukuk eğitimi 5 yıl sürmektedir. İlk yılı, Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir. Fakülte, bünyesinde Hukuk ve Uluslararası İlişkiler bölümlerini barındırır. Ayrıca, Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi bünyesinde Diploması Merkezi, Diplomasi Kabinesi, Kriminalistik (Adli Bilimler) ve Mahkeme Ekspertizliği bölümleri faaliyet göstermektedir. Fakülte’de hukuk eğitimi alan toplamda 308 öğrenci vardır ve bunlardan 26’sı yabancı öğrencidir.

Uluslararası İlişkiler bölümü, öğrencilere uluslararası ilişkiler eğitimi vermektedir. Öğrenciler, bu bölümde lisans ve yüksek lisans programlarına kaydolabilirler.

Hukuk bölümü ise, öğrencilere hukuk eğitimi vermektedir. Öğrenciler, bu bölümde lisans ve yüksek lisans programlarına kaydolabilirler. Mezun olan hukuk fakültesi öğrencileri, Türkiye’de YÖK tarafından belirlenen hukuk fakültelerinde, fark derslerini vererek, Seviye Tespit Sınavı’na (STS) hak kazanmaktadır.

Uluslararası İlişkiler ve Hukuk bölümleri, öğrencilere teorik ve pratik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler, çeşitli kurum ve kuruluşlarda staj imkanı bulabilirler ve pratik bilgi edinebilirler.

Uluslararası İlişkiler bölümü mezunları, Uluslararası İlişkiler Uzmanı unvanını alarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Hukuk bölümü mezunları ise, Hukukçu unvanını alarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Mezunlar, yüksek lisans ve doktora programlarına da devam edebilirler.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi

Nahçıvan’da Mimarlık eğitimi 5 yıl sürmektedir. İlk yılı Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi mezunu birçok Türk vatandaşı mimar, direkt denklik alarak Türkiye’de göreve başlamıştır. Ancak, gerekli görülen koşullarda YÖK, Seviye Tespit Sınavı (STS) yapabilmektedir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Azerbaycan’ın en iyi Mimarlık Fakültelerindedir. Mimarlık Fakültesi’nde, NATO’nun “AzNet” programı kapsamında eğitim verilmektedir. Ayrıca, NDU Mimarlık Fakültesinde CİSCO Akademisinin laboratuvarı da bulunmaktadır. Bu laboratuvarla birlikte, Mimarlık Fakültesi bünyesinde, öğrenciler internet şebekelerinin kuruluşu ve iş prensipleriyle ilgili eğitimler almaktadırlar. Fakülte, bünyesinde 5 bölüm barındırmaktadır;

 • Mimarlık
 • Elektrik Mühendisliği
 • Elektronik ve Bilgi Teknolojileri
 • Nakliyat Mühendisliği ve Tekniği
 • Ekoloji Mühendisliği
 • Arazi Islahı ve Jeodezi Mühendisliği

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Sanat Fakültesi

Sanat Fakültesinde eğitim 5 yıl sürmektedir. İlk yılı Azerbaycan Dili hazırlık eğitimidir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi mezunu birçok Türk vatandaşı müzik öğretmeni, direkt denklik alarak Türkiye’de göreve başlamıştır. Ayrıca, yeterli KPSS Puanı alan müzik öğretmenlerinin direkt ataması yapılır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Konservatuar’ı çok yüksek bir eğitim kalitesine ve çok geniş kapasiteye sahiptir. Hatta kendi alanında, dünyanın sayılı fakültelerden biridir denilebilir. Fakülte pek çok bölümü bünyesinde barındırır;

 • Müzik Öğretmenliği
 • Solo Okuma – Vokal
 • Bestekarlık
 • Resim
 • Güzel Sanatlar Öğretmenliği
 • Kompozisyon
 • Oyunculuk sanatı
 • Müzikoloji
 • İç Mekan Dizayn (iç mimarlık)

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Ücretleri

NAHÇIVAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ FİYATLAR
Tıp 2000$
Diş Hekimliği 2000$
Veterinerlik 2000$
Hukuk 2000$
Eczacılık 1500$
Mimarlık 1500$
Uluslararası İlişkiler 1700$
Arazi ve İslah Mühendisliği 1000$
Ekoloji Mühendisliği 1200$
Rus Dili ve Edebiyatı 1200$
Kara Taşımacılığı Mühendisliği 1200$
Psikoloji – Pedagoji 1300$
İnşaat Mühendisliği 1300$
Bilgisayar Mühendisliği 1300$
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 1300$
Çeviri Bölümü (İngilizce Rusça) 1300$
Rusça ve Doğu Dilleri 1300$
Turizm – Turizm ve Otel Yönetimi 1500$
Resim 1500$
Tercümanlık (İng.-Fran.-Alm.-Ru.-Fars.-Arap.) 1500$
Oyunculuk Sanatı 1800$
Müzikoloji – Müzik Çalışmaları 2000$
Şarkıcılık Vokal 2000$

Yurtlar ve Barınma

Üniversite yurtları 1977 yılında yapılmıştır. 200 kız, 262 erkek olmak üzere toplam 462 kişi. 40 farklı ülkeden öğrenciyi barındırıyor.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi öğrencilerine yurt hizmeti vermektedir. Ancak kontenjanı kısıtlı olduğu için başvurularının mümkün olduğunca erken yapılması gerekmektedir.

NAHÇIVAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ – KAYIT TARİHLERİ
ERKEN KAYIT Şubat-Mayıs
NORMAL KAYIT Haziran- Ağustos
AKADEMİK YIL BAŞLANGICI 15 Eylül

Yurt, öğrencilerin üniversitede okurken kalabilecekleri bir yerdir. Yurtlar öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş olup, farklı oda tipleri bulunmaktadır. Üniversite yurtlarında öğrencilerin yatak, masa, sandalye, dolap, duş gibi temel ihtiyaçları karşılanmaktadır. Yurtlarda ayrıca kantinler, internet erişimi, yüzme havuzları ve diğer sosyal tesisler gibi tesisler olabilir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne kabul edilen ve yurtlarda kalan öğrenciler öğrenimleri süresince yurtlarda kalabilirler. Yurtlarda olmayan öğrenciler, özel yurtlarda veya kiralık daire veya evlerde kalabilirler. Öğrenciler bizimle iletişime geçerek daha fazla bilgi edinebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Nahçıvan Devlet Üniversitesi sınavsız mı?

NDU Türk öğrenciler için sınav zorunluluğu bulunmamaktadır. Yani lise diplomasına sahip Türk vatandaşı, sınava tabii tutulmadan Azerbaycan Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne kayıt olabilirler, sınavsız üniversite okuyabilirler. Hatta Taban puan şartı da olmadığı için Türk öğrenciler, Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne başvuru ve kabul aşamasında zorlanmazlar.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi paralı mı?

Üniversitesi bölümleri fiyatları hazırlık sınıfı olup olmamasına ve programlara göre değişkenlik göstermektedir. Ancak, bölümlerin ücretleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Eurostar’ın uzman eğitim danışmanları ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Hazırlık atlama var mı?

NDU’de hazırlık atlama mümkündür. Fakat çok sınırlı bir kontenjanı vardır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi YÖK tarafından tanınıyor mu?

NDU, YÖK tarafından tanınmaktadır. Bunun yanında, ek olarak, üniversiteler arasında işbirliği sayesinde Europass Mavi Diploma Eki diplomanız da olur. Böylece diplomanız Avrupa ülkelerinde geçer ve ülkemizde YÖK tanınırlığı vardır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi denklik var mı?

NDU’de denklik vardır. Ancak belli bölümlerde Seviye Tespit Sınavı (STS) şartı vardır, bu bölümler dışındakilerden mezun olanlar, direkt denklik alabilmektedirler. Eğer denklik hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Eurostar’ın uzman eğitim danışmanları ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesine nasıl gidilir?

Türkiye’den Nahçıvan’a nasıl gidebileceğinizi öğrenmek için, aşağıdaki yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz:

 1. Havayolu: Türkiye’den Nahçıvan’a hava yoluyla ulaşmak için, Türkiye’den Nahçıvan’a sefer yapan havayolu şirketlerini kullanabilirsiniz. Önceden bilet alarak Nahçıvan’a uçabilir veya Nahçıvan’a sefer yapan yerel havayollarından birini tercih edebilirsiniz.
 2. Havayolu: Türkiye’den Nahçıvan’a hava yoluyla ulaşmak için, Iğdır’a sefer yapan havayolu şirketlerini kullanabilirsiniz. daha sonra Iğdır Dilucu Sınır Kapısı üzerinden karayolu ile Nahçıvan’a geçebilirsiniz.
 3. Otobüs: Türkiye’den Nahçıvan’a otobüs ile ulaşmak için, Türkiye’den Nahçıvan’a sefer yapan otobüsleri kullanabilirsiniz. Önceden bilet alarak Nahçıvan’a gidebilir veya Nahçıvan’a sefer yapan yerel otobüs şirketlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Türkiye’den Nahçıvan’a ulaşım, seçtiğiniz ulaşım yöntemine göre değişebilir. Önceden bilet alarak veya yerel ulaşım şirketlerini kullanarak Nahçıvan’a gidebilirsiniz.

#nahcıvandevletuniversitesi #nahcivan #nakhchivanuniversity #naxcivandovletuniversiteti #lawfaculty #medicinefaculty #azerbaycandauniversite #architecturefaculty

 

Puanla
[OY: 5 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!