Azerbaycan Geleneksel Oyunları ve Kıyafetleri

Azerbaycan Geleneksel Oyunları ve Kıyafetleri

Azerbaycan geleneksel oyunları ve kıyafetleri zarif ve zengin Kafkas oyunlarından bilindiği gibi dikkat çekicidir. Uzun elbiseler ve örtüler bayanları..

Azerbaycan Geleneksel Oyunları ve Kıyafetleri

Azerbaycan Geleneksel Oyunları ve Kıyafetleri, Azerbaycan giyim-kuşam yönünden tarihinden çok önemli bir miras günümüze getirmiş önemli bir medeniyete sahiptir. Türk toplumlarının genel olarak tarihi motifleri son derece yoğundur ki Azeriler de bunu son derece iyi kullanan ve tarihi miraslarına sahip çıkıp bugün dahi onları sergilemekten, değer vermekten haz duyan insanlardır.

Azerbaycan ipek giysiler üzerine dünyanın en büyük ülkesi denilse pek de abartı olmaz, çünkü 1600’lü yıllarda bölgenin, hatta doğunun en büyük ipekçilik merkeziydi. Bundan dolayı da ipek üzerine kıyafetler, başörtüleri, aksesuarlar üretilmiştir.

Azerbaycanın geleneksel kıyafetlerindeki en önemli detay ise kıyafetlerin yaşlara göre de çok net değişiklikler içermesiydi. Evli kadınlar daha sadece ve albenisi çok olmayan kıyafetleri tercih ederken, genç kızların giyimleri çok daha cafcaflı ve dışarıdan hissedilen güzellikte olmuştur.

Azerbaycan Geleneksel Kıyafetleri

Bazı isimler verecek olursak çepken denilen yalancı kolları olan omuzüstü kadın elbisesi vardır. Omzun üstünden giyilen yeleğe lebbade denilir, yine aynı şekilde güleceyik de vardır. Kadife ve kürkten yapılma kürdü denilen bir ışlık elbise çeşidi de bulunur.

Köklerin geniş olması geleneksel halk oyunlarının da sayısını çoğaltmıştır. Abayı, Naz Eyleme Oyunu, Gaytağı, Lezginka, Uzundere gibi oyunların yanısıra isimlerinden de anlaşılacağa üzere Gelin Getirme, Hala Bacı, Mehribanım Çal Oyna gibi ve daha 50 çeşit oyun da Azerbaycan’ın köklü mirasından bugünlere taşınıp hala canlı tutulmaya çalışılan değerler arasındadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!