Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi, ya da Sumgayit Devlet Üniversitesi, ülkenin Sumgayit Kentinde bulunmaktadır. Kurum 1961 yılında eğitim hayatına..

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi

Kampüsü Azerbaycan’ın Sumgayit şehrinde yer alan Sumgayit Devlet Üniversitesi, 1961’e kadar dayanan bir tarihe sahiptir. Sumgayıt, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye 45 kilometre uzaklıkta, Azerbaycan’ın en önemli sanayi şehirlerinden biridir. 1961’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla enstitü statüsünde açılan okul, 2000 yılındaysa Üniversite haline gelmiştir. Bu dönemde Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi‘nin rektörü olan Nadir Karamanov okulun gelişmesi için birçok çalışma yapmış ve Azerbaycan’da siyaset bilimi, sosyoloji, bilgisayar mühendisliği ve biyoteknoloji alanlarda okulun üst seviyeli eğitim vermesini sağlamıştır.

Üniversite, şehir merkezinde, tatil yerine 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Azerbaycan’ın en çok fabrikaya sahip şehri olmasına rağmen en temizlerinden biridir. Gelişmekte olan Sumgait Devlet Üniversitesi, öğrencilerine Erasmus programı da sunmaktadır. Okulun 3 katlı binası, 2 katlı eğitim binası ve 3 katlı yurt binası bulunmaktadır. Yurt odasında ortak mutfak, mini halı kortu ve voleybol sahası bulunmaktadır.Yurt odasında 4 kişi konaklayabilir.

Sumgayit Üniversitesi Azerbaycan’da sosyoloji okumak isteyenlerin ilk tercihi olduğu gibi, Azerbaycan’da biyoteknoloji mühendisliği üzerine eğitim almak isteyen öğrencilerin de yoğun talebini karşılamaktadır. Azerbaycan’daki en büyük 3. şehir olan Sumgayit‘te eğitim hayatını sürdüren Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi, bu geniş eğitim çeşitliliği ile Azerbaycan’da bilgisayar mühendisliği dalında da Avrupa standartlarında eğitim programları sunmaktadır. Devlet Üniversitesi olduğu halde bugün itibarıyla Azerbaycan’da kimya bölümü seçimlerinin öncelikli tercihi haline gelen Sumgayit Üniversitesi, Azerbaycan da coğrafya okumak isteyen birçok yabancı öğrencinin de ilgi odağı haline gelmiştir. Azerbaycan’da kimya bölümü eğitim programlarıyla da adından söz ettiren Üniversite, uluslararası düzeyde eğitim vermektedir. Azerbaycan’da mekanik mühendisliği eğitiminin yüksek kalitesi nedeniyle Türkiye’den de birçok öğrencinin talebi ile karşı karşıya kalan Üniversite, Azerbaycan’da spor bölümü öğrencisi olmak isteyenlerin de ilk tercihi haline gelmiştir.

Tek yetkili eğitim ofisi kimliğine sahip Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi‘nin uzman ekibi ile sizlere sunulan yerleşim, danışmanlık, karşılama, kayıt ve kabul gibi hizmetler ile Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi‘nin dünya çapında denk sayılan diplomasına sahip olmak için bizimle işletişime geçin.

Sumgayit Üniversitesi İşbirlikleri

Sumgait Devlet Üniversitesi: Türkiye, İran, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Avusturya, Macaristan, İspanya, Yunanistan, Polonya, Ukrayna, İsrail, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan ve diğer uluslararası ülkelerle. Ayrıca SDÜ, British Council, UNICEF, Azerbaycan RIIB ile işbirliği yapmaktadır. Sumgayıt Devlet Üniversitesi uluslararası derneklere üyedir ve Azerbaycan-Rus Üniversiteler Birliği ve Hazar Devlet Üniversiteleri Birliği üyesidir. Bakü’den saat başı 3,5 liraya kalkan minibüslerle Sumgayıt Devlet Üniversitesi’ne ulaşım göründüğü kadar zor değil. Şehir merkezinden üniversiteye ulaşım 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Sumgayıt Devlet Üniversitesi’nde eğitim dili Azerbaycan Türkçesidir ve hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler lisans diplomasına geçiş yapabilirler. Sumgait Üniversitesi bünyesinde bulunan birçok fabrikanın Sumgait Devlet Üniversitesi’nde okuyan yerli ve yabancı öğrencilere staj imkanı sunmasının en büyük nedeni Sumgait Üniversitesi’ndeki fakülteler arasında Makine Mühendisliği Bölümü’nün en çok tercih edilenidir.

Fakülteler ve Bölümler

İşletme ve Yönetimi Yüksekokulu;

İdari yönetim

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi;

 1. Uluslararası Ekonomik İlişkiler
 2. Is kurulması ve Yönetilmesi
 3. Ekonomik Teori
 4. Ekonomi Yönetimi
 5. Muhasebe ve Denetim

Filoloji fakültesi;

 1. Azerbaycan Dili ve Edebiyatı
 2. Türk Dili ve Edebiyatı
 3. Azerbaycan Edebiyatı
 4. Pedagoji
 5. Psikoloji
 6. Yabancı Diller
 7. Yabancı Diller
 8. Rusça

Fizik ve Güç Fakültesi;

 1. Fizik
 2. Elektro Enerji
 3. Elektromekanik
 4. Elektro
 5. Fizik Yarı iletkenler

Matematik Fakültesi;

 1. Bilişim
 2. Diferansiyel Denklemler ve Optimizasyon
 3. Matematik Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi
 4. Matematik
 5. Kamu
 6. Hukuk

Felsefe Fakültesi;

 1. Azerbaycan Tarihi (Doğa ve Teknik özellikleri Hakkında)
 2. Azerbaycan Tarihi (İnsani özellikleri üzerinde)
 3. Azerbaycan Tarihi
 4. Siyaset Bilimi
 5. Sosyoloji
 6. Fizik
 7. Bilgi ve Bilgisayar Mühendisliği
 8. Bilgisayar Teknolojileri
 9. ALS ve Programlama
 10. Mekanik
 11. Biyoteknoloji
 12. Biyoloji
 13. Petrol Kimyası
 14. Analitik Kimya
 15. Coğrafya
 16. Beden Eğitimi
 17. Fiziksel Kimya
 18. Kimya
 19. Tıbbi Biyoloji
 20. Kimya ve Biyoloji
 21. Ekoloji ve çevre

#azerbaycaneğitim #azerbaycanüniversiteleri #azerbaycandaüniversite #azerbaycanüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #azerbaycanüniversite #azerbaycandaüniversiteeğitimi #kardeşülkedeeğitim #azerbaycansumgayitüniversitesi

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!