Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olup, seçimlerde galibiyetler kazanan ve halk tarafından sevilen bir siyasetçidir. Ailesinin de ülkede siyasi..

Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı 1991’de bağımsız bir devlet olduktan sonra 5 yılda bir seçilmeye başlanmıştır. Şuanda görevde olan İlham Aliyev 3. Kere cumhurbaşkanlığı makamına oturmaya hak kazanmıştır.

1991’de Sovyetlerden bağımsızlığını ilan eden ülkelerden biri olan Azerbaycan Cumhuriyeti’nde 1991-93 arasında 5 farklı isim geçici ve normal olarak cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal etmiş olsa da 3 Ekim 1993’te Azerbaycan’ın milli lideri olan Haydar Aliyev’in göreve gelmesiyle bir istikrar da oluşmuştur.

10 yıl boyunca ülkenin cumhurbaşkanlığını yapan ve geçmişten o zamana kadar Azerbaycan’a verdikleri ile büyük bir kişilik olarak ülke tarihine adını kazıyan Haydar Aliyev, 15 Ekim 2003 tarihinde yapılacak olan Devlet Başkanlığı (Cumhurbaşkanlığı) seçimlerinde tekrar aday olması gündemdeyken sağlık problemleri dolayısıyla çekilmek zorunda kalmış ve 12 Aralık 2003’te de Clevelan Hastanesi’nde vefat etmiştir.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Haydar Aliyev’in ölümü ile Yeni Azerbaycan Partisi’nin yeni lideri de İlham Aliyev olmuştu. Yeni lider partisiyle girdiği seçimleri büyük farkla kazanıp kendi tarihini yazmak için kolları sıvadı. Azerbaycan’ın 2003’ten bu yana Cumhurbaşkanı olan İlham Aliyev 1961 doğumludur. Ve 2013 yılında 3. Kez tekrar seçilme başarısını göstermiştir. Son seçimlerde %85 oy alarak tarihi bir başarıyla seçimi kazanan İlham Aliyev’in en yakın rakibi Demokratik Güçler Ulusal Konseyi’nden Cemil Hasanlı’ydı ve sadece %5.5 oy alarak 2oo bin kişiyi yanına çekebilmişti. İlham Aliyev’in destekçileri ise 3 milyonun üzerinde oldu.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!