Azerbaycan Dünyanın Neresinde

Azerbaycan Dünyanın Neresinde

Hazar Denizi kıyısında bulunan Azerbaycan, ülkemizin doğu kesimlerinden komşumuz olan Ülkedir. Dünya'da Asya Kıtası'nda ve Kafkaslar Coğrafyası'nda..

Azerbaycan Dünyanın Neresinde

Azerbaycan Dünyanın Neresinde? Azerbaycan 38 derece ila 42 derece kuzey enlemleri arasında olan, 44 ve 51 derece doğu boylamlarını kapsayan bir Kafkasya ülkesidir. Güney Kafkasya’da 2648 kilometreye varan sınırı ile 5 ülkeye fiziksel olarak sınırı olan ve 2 ülke ile de Hazar Denizi ötesinden sınır olan bir ülkedir.

Azerbaycan Türkiye ile Nahçıvan üzerinden sınıra sahiptir. Türkiye ile arasında fiziksel olarak Ermenistan’ın bulunması dolayısıyla Azerbaycan’ın özerk bölgesi Nahçıvan üzerinden karayolu bağlantısı kurulmaktadır.

Azerbaycan’ın sınır komşuları ise, kuzeyden Rusya, güneyden İran, batıdan Ermenistan ve kuzeybatıdan Gürcistan’dır. Nahcivan’ın da Azeri toprağı olmasından dolayı batıdan aynı zamanda Türkiye ile de sınırı olmaktadır. Ayrıca Hazar denizinin kıyısı boyunca uzanan ülkenin sınırı denizin diğer yakasından tam karşıda yani doğuda Türkmenistan bulunurken, Hazar Denizi’nin kuzeydoğusunda ise Kazakistan ile deniz ötesi komşu olmaktadır.

Azerbaycan Saat Dilimi

Azerbaycan, Dünyanın tam ortası olarak Greenwich yani Londra/İngiltere kabul edilirse yaklaşık 4000 kilometre uzaklıktadır. Bundan dolayı da 5 saatlik fark dilimi de oluşmaktadır. Ayrıca İstanbul ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü arasındaki mesafeyi ortalama bir km ile ölçecek olursak yaklaşık olarak 1800 km’lik bir mesafe çıkmaktadır doğu yönlü olarak.

Azerbaycan Hazar Denizi ile yaklaşık 450 km’lik bir sahil hattına sahip olması sebebiyle uçsuz bucaksız plajları ile de hizmet verebilmektedir. Ayrıca batı doğu hattı 500, kuzey güney hattı da 400 kilometrelik uzunluklara sahip Azerbaycan dünyanın en değerli havzalarından birindedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!