Azerbaycan Milli Marşı

Azerbaycan Milli Marşı

Azerbaycan Halkı millet olarak, geçmişini bilen, saygı duyan ve ders alan, milliyetçi bir halktır. Azerbaycan milli marşı da bu unsurları taşıyan, ülke..

Azerbaycan Milli Marşı

Azerbaycan milli marşı, her ülkenin milli marşının kendine münhasır birçok özelliği vardır. Kendi tarihlerini, tarih boyunca yaptıklarını ve çektikleri çileleri, başardıklarını ve kendi uluslarının ne kadar yüce bir millet olduğunu anlatırlar. Azerbaycan Ulusal Marşı da bu minvalde yazılmış ve günümüze gelmiştir.

Azerbaycan Milli Marşı’nın tarihi 1920’ye dayanmaktadır. 1918’de bağımsız olan devlet 1920’de bir yarışma düzenler en iyi sözleri ülkenin milli marşı seçmek için. Ahmet Cevad bu yarışmayı kazanıp eserinin ülkenin ulusal marşı olarak kullanılması için herkese beğendirir. Milli marş olarak kabul edilen bu eser sadece 3 ay sonra 28 Nisan sabahı Sovyetlerin Azerbaycan’ı işgal ettiği gün geçerliliğini yitirir. Esaret dolu 71 yıl geçer ve 1991’de Sovyetler dağılır. Azerbaycan da 1992’de tekrar Ahmet Cevad’ın sözlerini milli marş olarak kabul eder. Bestesini ise dünyaca ünlü bestekar Üzeyir Hacıbeyov yapmıştır.

Azerbaycan Milli Marşı Sözlerinin Anlamı

Azeybacan Milli Marşı’nın sözlerine baktığımızda Azerbaycan Azerbaycan diye başlayıp daha sonrasında kahraman insanların şanlı vatanı diye devam eder. Herkesin canını vermeye hazır olduğunu, bayrağın 3 renginle mutlu mesut yaşaması gerektiği söylenir. Savaşlarda binlerce kişinin kurban verildiğini, fakat savaş meydanlarının bile sindiğini, kendilerinden geçen, yani şehit olan askerlerin de hepsinin artık kahraman olduğunu belirtmiştir Ahmed Cevad sözlerinde. Son satırlarda ise tüm gençlerin ülkenin namusunu, bayrağını korumak için hazır olduğu belirtilmiştir.

Mehmet Akif’in zamanında yazdığı mısralarla çok benzerlik gösterdiği, fakat edebi dile bakıldığında daha yalın ve sade bir dilin kullanıldığı görülmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!