bakü devlet üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Tıp bölüm ücretleri ne kadar? Erken kayıt avantajlarından faydalanmak için hemen bilgi alın

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan’da kurulan en eski Üniversitelerden biri olan ve prestijli bir statü sahibi olan Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi, Tip ve Dil-Tarih Fakültelerindeki 1094 öğrencisiyle eğitim vermeye 1919 senesinde başlamıştır. Dönemin tanınmış cerrahlarından biri olan V.I. Razumovski, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi’nde görev yapan ilk rektör olmuştur.

 

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan’da devlet Üniversitesi olarak açılan ve kısa zamanda kaliteli eğitim programları ile ilgi odağı haline gelen Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi, 1920-1930 yıllarında Köprülüzade Fuat Bey, N.Y. Marr, V.V. Bartold gibi bilim adamlarının katılımıyla gerçeklesen birçok konferans düzenlemiştir. Ayrıca Nobel ödüllü sahibi Azeri bilim adamı L.D. Landau da, Üniversitede eğitim almıştır.

1930 yılında Sovyetler Birliği tarafından kapatılan ve yerine Ali Eğitim Enstitüsü kurulan Üniversite, 1934 itibarıyla Azerbaycan Bakü devlet Üniversiteleri arasına geri dönmüştür. 2. Dünya Savaşı yıllarında okulda görev alan bilim adamlarının büyük bir çoğunluğu yaşamını kaybetmiş ve böylece okulun eğitimin de bir bocalama dönemi başlamıştır. 1945 senesine kadar çeşitli çalışmalar yapan Bakü Devlet Üniversitesi tekrar Azerbaycan’da Üniversite eğitimi alanındaki en prestijli Üniversite olmuştur. Azerbaycan’da Üniversite okumak isteyen ülkemiz öğrencilerinin de ilk tercihi haline gelen Üniversite; Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi, Azerbaycan İktisat Üniversitesi ve Azerbaycan Tip Üniversitesi gibi pek çok Üniversitenin de açılmasına katkı sağlamıştır. 1969 senesinde Azerbaycan’da okumak isteyen diğer ülke vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği Üniversite, Azerbaycan cumhurbaşkanlarından Haydar Aliyev gibi önemli kişiler de yetiştirmiştir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı olunca Üniversitenin özerklik kazanmasını sağlayan Haydar Aliyev, ayrıca Azerbaycan’da Türkili Edebiyatı okumak isteyen öğrencilere de daha kapsamlı eğitim verilmesini için çalışmalarda bulunmuştur.

3 aşamalı eğitim modeli ile lisans, yüksek lisans ve doktora imkânı sunan Azerbaycan Devlet Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim programlarına da sahiptir. 4 senelik lisans eğitimini bitiren öğrenciler 2 senelik yüksek lisans eğitimine geçebilmekte ve yüksek lisans eğitiminin ardından 3 senelik doktora programlarına kayıt yaptırabilmektedir. Eğitim çeşitliliği çok geniş bir sahaya yayılan ve eğitim kaliteli ile yurtdışından da rağbet gören Üniversite, son dönemdeki çalışmalarıyla Azerbaycan’da gazetecilik okumak isteyen öğrencilerin de ilk tercihi olmayı başarmıştır. İki bölüme ayni anda devam etme seçeneğinin de bulunduğu Üniversitede, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı birçok ülkeden gelen yaklaşık 1500 yabancı öğrenci bulunmaktadır.

Üniversitede bunun haricinde İlham Aliyev’in talimatı ile 2006-2007 öğretim yılında açılan Genç Yetenekler Lisesi de eğitim vermektedir. Azerbaycan’da okumak isteyen öğrencilerin gösterdiği talep kadar yoğun bir ilgi, Genç Yetenekler Lisesi’ne de gösterilmektedir. Yüksek düzeyde eğitim veren Genç Yetenekler Lisesi, geleceğin dünya çağında tanınan bilim adamlarını yetiştirmektedir.

Azerbaycan devlet Üniversiteleri arasındaki saygınlığı her yıl biraz daha artan Bakü Devlet Üniversitesi, Azerice ve Rusça dillerinde eğitim vermektedir. Zengin içeriğe sahip olan bir kütüphanesi de bulunan Üniversite, öğrencilerine ve akademisyenlerine e-kitap hizmeti ile internetten araştırma yapma imkânı da sağlamaktadır. Azerbaycan’da Devlet Üniversitesi statüsü ile hizmet verdiği halde öğrencilere Avrupa standartlarda eğitim imkânı sunan Azerbaycan Devlet Üniversitesi kampüsünde tam teşekküllü ve uzman hekimlerin hizmet verdiği bir hastane de vardır. Azerbaycan’da Üniversite eğitimi kalitesinin günümüzdeki konumuna gelmesine büyük katkı sağlayan Bakü Devlet Üniversitesi; İstanbul Teknik Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile işbirliği halindedir.

Azerbaycan’da Üniversite okumak isteyenlere sunduğu yüksek düzeyli eğitimi ile Avrupa’dan dahi talep gören Bakü Devlet Üniversitesi’nin eğitiminden kontenjan sorunu olmadan yararlanma fırsatı sunan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, kaliteli ve güvenilir hizmetleriyle işlemlerinizin tamamının hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Kayıt, kabul, karşılama, danışmanlık ve yerleşim gibi konularda profesyonel ekibiyle en kaliteli hizmetleri veren Eurostar, alacağınız uluslararası düzeydeki eğitimle kariyerinize hızlı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olmaktadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi‘nin sunduğu kaliteli hizmetlerine cazip fiyatlar ile sahip olmak için bizi aramanız yeterlidir. Mekanik-Matematik Fakültesi, Uygulamalı Matematik ve Sibernetik Fakültesi, Fizik Fakültesi, Kimya Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, çevre ve Tarım Fakültesi, Coğrafya Fakültesi, Jeoloji Fakültesi, Filoloji Fakültesi, Tarih Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Hukuk Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Gazetecilik Fakültesi, Kütüphanecilik ve Danışma Fakültesi, Şarkiyat Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Psikoloji Fakültesi.

Azerbaycan Bakü Üniversitesi Fakülteler ve Bölümleri

Bünyesinde bulunan 2 fakülteyle 1919 senesinde başladığı eğitiminin gerek kalitesini gerekse de içeriğini kısa zamanda büyük oranda geliştiren Bakü Devlet Üniversitesi, günümüzde 17 fakülte ile yüksek seviyeli eğitim vermektedir.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Hukuk Fakültesi: 6 bölümü bulunan fakülte, 1991 yılından günümüze uzanan bir eğitim geçmişine sahiptir.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Bölümler;

Uluslararası İlişkiler

Diplomasi ve Modern Entegrasyon

Ekonomi ve Yönetim

Dünya Ekonomisi

İktisadi Matematik

Hukuk Fakültesi: 1927 senesinde Şark Fakültesi’nde kurulan ve 1928 senesinde Hukuk Fakültesi adını almıştır. 9 profesör ve 11 doçent ile fakülde bünyesinde bulunan 7 bölüm, eğitimine devam etmektedir.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Bölümler;

Uluslararası Hukuk

Ceza Hukuku ve Kriminoloji

Ceza Süreci

Hukuk

Çalışma ve çevre Hukuku

Anayasa Hukuku

Adli İnceleme ve Kriminal Güvenlik

Devlet ve Hukuk Tarihi ve Teorisi

Gazetecilik Fakültesi: 1928 senesinden günümüze eğitim veren fakülte, Azerbaycan’da gazetecilik okumak isteyenlerin bir numaralı tercihi olmuştur. Azerice ve Rusça eğitim programlarına sahip olan fakültenin eğitim kadrosu; 7 profesör doktor, 18 doçent ve 7 öğretim görevlisi ile hizmetlerine devam etmektedir. Fakültede ayrıca 3 uygulama laboratuvarı da mevcuttur.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Bölümler;

Uluslararası Habercilik

Teorik ve Uygulamalı Habercilik

Matbaacılık Tarihi ve İdeolojik çalışma Yöntemleri

Televizyon ve Radyo Haberciliği

Kütüphanecilik-Danışma Fakültesi: 1947’de önce Filoloji Fakültesi bünyesinde kurulan ancak sonrasında Sart Fakültesi bünyesine dâhil olan fakülte, 1962’de bağımsız fakülte olmuştur. 4 profesör ve 8 doçent fakülte bünyesinde bulunan 7 bölümde eğitimine devam etmektedir.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi bölümler;

Kütüphanecilik

Bibliyografya

Kütüphane Kaynakları ve Bilgi Arama Sistemleri

Yayıncılık ve Kütüphanecilik

Şarkiyat Fakültesi: Filoloji Fakültesi’nin bölümü olarak 1919 senesinde açılan ve 1922 senesinde Şarkiyat Fakültesi ismini alan fakültede; 11 profesör doktor, 25 doçent ve 13 eğitmen hizmet vermektedir.

Bölümler;

Türk Dili

Arap Dili

Uzak Doğu Dilleri ve Edebiyatı

Iran Dili

Sosyal Bilimler ve Psikoloji Fakültesi: 1991 senesinde açılan ve bugün itibarıyla 5 bölüme sahip olan fakültede; 15 profesör doktor, 72 yardımcı doçent, 1 aday profesör, 2 doçent doktor ve 60 eğitmen ders vermektedir.

Bölümler;

Psikoloji

Sosyoloji

Politika

Felsefe

Nazari Ekonomi

Mekanik-Matematik Fakültesi: 3 alanda 9 bölümü bulunan fakültenin kurulusu 1920’e kadar gitmektedir. 1200 öğrencisi bulunan fakültede; Bilgisayar Laboratuvarı, Aerodinamik Laboratuvarı ve Güç ve Plastik Laboratuvarı da vardır.

Eğitim Alanları;

Matematik

Matematik öğretmenliği

Mekanik

Bölümler;

Analitik Matematik

Teorik Fonksiyonlar ve Fonksiyonel Analiz

Diferansiyel ve İntegral Denklemler

Bilgisayar Matematiği

Yönetim Teorisinin Matematiksel Yöntemleri

Cebir ve Geometri;

Teorik Mekanik ve Tüm çevre Mekaniği

Yüksek Matematik

Matematik ve öğretim Metotları

Uygulamalı Matematik ve Sibernetik Fakültesi: 40 yıldan uzun süredir eğitim faaliyetlerini sürdüren fakülte 11 bölüm ve 4 bilgisayar laboratuvarı ile hizmet vermektedir. Fakültede; 17 profesör, 54 doçent ve diğer öğretim görevlileri hizmet vermektedir.

Bölümler;

Uygulamalı Matematik

Fiziksel Matematik Teknikleri

Bilişim Teknolojileri ve Programlama

Matematiksel Sibernetik

Optimalleştirme ve Yönetim

İşlemler Araştırması ve Matematiksel Modelleme

Olasılık ve Matematiksel İstatistik

Ekonomi Sibernetiği ( İktisadi Matematik ve Ekonomi- çevre Sistemleri Modelleme ) Analitik Uygulamanın Matematiksel Yöntemleri

İktisadi Bilişim

Bilişim

Fizik Fakültesi: 1919 senesinde kurulan Fizik-Matematik Fakültesi’ne kadar giden bir geçmişi bulunan fakülte, 1958 senesinde bağımsız olarak eğitim vermeye başlamıştır. Fakültede 3 laboratuvar da mevcuttur. 9 bölümü bulunan fakültede; 27 profesör doktor ve çoğunluğu doçentlerden oluşan toplam 63 öğretim görevlisi görev almaktadır.

Bölümler;

Genel Fizik

Optik ve Moleküler Fizik

Maddenin Yapısı

Yarı iletkenler Fiziği

Kati Cisimler Fiziği

Nazari Fizik

Mano Materyallerin Kimyasal Fiziği

Astrofizik

Fiziksel Elektronik

Kimya Fakültesi: 1934 yılında açılan fakülte bünyesinde 5 araştırma laboratuvarı ve 25 uygulama laboratuvarı bulunmaktadır.

Bölümler;

Genel ve İnorganik Kimya

Organik Kimya

Fiziki ve Moleküler Kimya

Analitik Kimya

Petrokimya ve Kimya Teknolojileri

Yüksek Moleküler Kimya

Kimya öğretmenliği

Biyoloji Fakültesi: 2 araştırma laboratuvarı ve 9 bölümü bulunan fakülte, 1934 senesinde kurulmuştur. Fakültede bünyesinde; 19 profesör ve büyük çoğunluğu doçentlerden oluşan 62 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Bölümler;

İnsan ve Hayvan Fizyolojisi

Biyokimya

Botanik

Mikrobiyoloji

Bitki Fizyolojisi

Toprak

Tarım Araştırması

Omurgalılar Zoolojisi

Genetik ve Darwinizm

Biyofizik ve Moleküler Biyoloji

Çevre ve Tarım Fakültesi: 2 araştırma laboratuvarı ve 5 bölümü bulunan fakültede; 7 profesör doktor ve çoğu doçentlerden oluşan 22 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Bölümler;

Ekoloji Kimyası

Coğrafi Ekoloji

Biyoekoloji

Tarım Arazi ve Kadastro

Coğrafya Fakültesi: 1944 senesinde açılan fakültenin 7 bölümü bulunmaktadır. Fakültede dersleri; 9 profesör, 12 doçent ve 5 öğretim görevlisi vermektedir.

Bölümler;

Azerbaycan Coğrafyası

Çevre Koruma ve Doğal Kaynaklar

Fiziki Coğrafya

Jeodezi ve Haritacılık

İktisadi ve Sosyal Coğrafya

Dış ülkeler Coğrafyası

Meteoroloji

Jeoloji Fakültesi: Coğrafya Fakültesi’nden 1991 senesinde ayrılan ve Jeoloji Fakültesi adını alan fakültede; 10 profesör doktor, 14 yardımcı doçent, 4 asistan ve 8 öğretim görevlisi hizmet vermektedir.

Bölümler;

Yararlı Mineraller

Genel Jeoloji

Kristal, Mineral ve Jeokimya

Jeoloji ve Hidrojeoloji Mühendisliği

Paleontoloji ve Tarih Jeolojisi

Deprem ve Yer Fiziği

Filoloji Fakültesi: 1919’da Dil Tarih Fakültesi adıyla kurulan ve 1930 senesinde de Filoloji Fakültesi haline gelen bu fakülde, 16 bölüm ve 3 laboratuvar bulunmaktadır. Fakültede dersleri, profesör ve doçentlerin çoğunlukta olduğu 170 öğretim görevlisi vermektedir.

Bölümler;

Azerbaycan Dil

Klasik Azerbaycan Edebiyatı

Azerbaycan Halk Edebiyatı

Türkoloji

Azerbaycan Dili ve Edebiyatının Eğitim Teknikleri

Genel Dilcilik

Dünya Edebiyatı

Türk Halkları Edebiyatı

Rus Dili

Rus Edebiyatı Tarihi

Beşeri Bilimler ve Rus Dili

Doğal Bilimler ve Rus Dili

İngiliz Dili

Alman ve Fransız Dilleri

Çağdaş Azerbaycan Edebiyatı

Tarih Fakültesi: Fakülte 1919’da Dil Tarih Fakültesi adıyla kurulmuş ve 1934’te Dil Bölümü’nün ayrılmasıyla Tarih Fakültesi adını almıştır. 9 bölümü bulunan fakültede; 31 profesör doktor ve doçentlerin ağırlıklı olduğu 61 öğretim görevlisi hizmet vermektedir.

Bölümler;

Arkeoloji ve Etnografya

Asya ve Afrika Ulusları Tarihi

Azerbaycan Tarihi “Beşeri Bilimler”

Azerbaycan Tarihi “Doğal Bilimler”

Azerbaycan Tarihinin Menşei ve Tarih Metotları

Eski Dünya ve Ortaçağ Tarihi

Slav ülkeleri Tarihi

Türk ve Kafkas Halkları Tarihi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Bölüm Fiyatları;

BÖLÜM EĞİTİM DİLİ HAZIRLIK LİSANS
MATEMATİK-MEKANİK AZERİCE 900 $ 1000 $
Ekonomi AZERİCE 900 $ 1000 $
HUKUK AZERİCE 900 $ 3000 $
ULUSLARARASI İLİŞKİLER AZERİCE 900 $ 1500 $
İKTİSAT-İŞLETME AZERİCE 900 $ 1000 $
GAZETECİLİK AZERİCE 900 $ 1000 $
İLAHİYAT AZERİCE 900 $ 1000 $
PSİKOLOJİ AZERİCE 900 $ 1200 $
SİYASAL BİLİMLER AZERİCE 900 $ 1000 $

Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan’da öğretmen maaşı ne kadar?

Azerbaycan’da öğretmen maaşları ayda 1.500 AZN ile aylık 5.710 AZN arasında değişmektedir.

Azerbaycan Tıp ne kadar?

Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nde eğitim ücretlidir ve 2018-2019 akademik yılı için öğrenim ücretleri yıllık 4000 $ ‘dır. Eğitim dilleri Azerice, Rusça ve İngilizce’dir. Hazırlık eğitimi üniversite bünyesinde gerçekleşir.

Azerbaycan diploması Türkiye’de işe yarıyor mu?

Türki Cumhuriyetlerden biri olan Azerbaycan’da eğitim kalitesi yüksektir ve üniversiteler eğitim için en son teknolojik altyapıyı sağlar. Azerbaycan Üniversitesinden başarıyla mezun olduktan sonra alacağınız diploma tüm Türk Cumhuriyetlerinde geçerlidir.

Tercih Sebepleri

  • Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi
Puanla
[OY: 13 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!