Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi

Azerbaycan Doğal Güzellikleri

Azerbaycan Doğal Güzellikleri :Azerbaycan Hazar Denizi kıyıları ile denizin doğal güzelliklerini, karasal alanları ile yeşil doğanın...

Azerbaycan Doğal Güzellikleri

Azerbaycan Doğal Güzellikleri cennetten bir mekan gibi bizleri çağırırken bilinmesi gereken ve sonrasında da gezilip görülmesi gereken birçok özel yeri bulunmaktadır. Her şeyden önce de dünyanın tüm iklimlerini bir coğrafyada bulunduran ender ülkelerdendir. Tam 9 farklı iklimi birarada bulunduran Azerbaycan bu alanda da çok farklı bir ülkedir.

 

Azerbaycan Doğal Güzellikleri

Azerbaycan Doğal Güzellikleri

Azıh mağarası, Hocavend’te bulunmaktadır. Dünyanın en eski yerleşim yeri olabileceği söylenen ve ilk insanların yaşadığı söylenen bu mağaranın bulunduğu bölge 1993’ten bu yana Ermeni işgali altındadır. Gidip görülemiyor ve genç kuşaklara çok önemli bilgiler bu mağara ile ilgili sadece 1993 öncesinden kalma görüntülerle verilebiliyor. Tavanları 20-25 metreyi bulan mağara 600 metre uzunluğunda ve değer olarak da dünyanın en önemli mağaraları arasında bulunmaktadır.

Azerbaycan, Doğu Avrupa’da İran sınırında bir millettir. Bahçeler ve kaleler ülkesi olarak bilinir. Aynı zamanda bir Roma şairi olan Ovid’in doğum yeri olarak da bilinir. Ayrıca Azerbaycan, popüler çocuk hikayesi ‘Oz Büyücüsü’nden kurgusal Zümrüt Şehir’de Xanadu’dan ilham alan ünlü kaleye ev sahipliği yapmaktadır. Ülke, onu popüler bir seyahat noktası haline getiren birçok doğal cazibe merkezine sahiptir.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, bahçeleri ve parkları ile ünlüdür. Ayrıca ziyaretçilerin esaret altında köpekbalıklarını, vatozları ve diğer balıkları görebilecekleri güzel bir akvaryuma sahiptir. Şehir birçok tarihi mekana ve doğa harikasına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları, pek çok nadir hayvana ev sahipliği yapan Bakü Takımadaları; Kars Kanyonu; ve 80 metre yüksekliğe kadar eski ağaçları görebileceğiniz Elm Adası. Bütün bunlar Baz Bahk’ı ziyaret etmek için harika bir yer haline getiriyor.

Azerbaycan, çok sayıda tarihi kale olduğu için kaleler ülkesi olarak biliniyor. Bunların çoğu Bakü’de bulunur, ancak bazıları Gence ve Nahçıvan gibi diğer şehirlerde bulunur. Orta çağ tarihiyle ilgileniyorsanız, bunlar ziyaret etmek için harika yerlerdir; her birinde müzeler ve diğer ilgi çekici yerlerin bulunduğu bir kale kompleksi vardır. Ayrıca kale turları genellikle konaklamanın yanı sıra şehirlerin dışındaki tarihi yerlere ulaşımı da içermektedir. Bu da turistlerin Azerbaycan kültürünü en iyi şekilde deneyimlemelerini kolaylaştırıyor.

Ülkenin doğal güzellikleri turizm için harika bir ortam yaratıyor. Doğal harikalarını görmek için dünyanın her yerinden birçok insan Azerbaycan’ı ziyaret ediyor. Bunlar, Hazar Denizi’ndeki Masallı ve Balçık gibi sahil beldelerinin yanı sıra Oğuz ve Ağstafa gibi dağ tatil beldelerini içerir. Ayrıca Bakü yakınlarındaki Salyan Gölü, Avrupa’nın en büyük doğal göllerinden biridir ve yıl boyunca sayısız yelkenli yarışına ev sahipliği yapmaktadır. Bütün bunlar turizm için harika bir ortam yaratıyor; turistler doğal güzelliği nedeniyle Azerbaycan’ı ziyaret etmeyi seviyor!

Azerbaycan mutfağı baharat kullanımıyla dünya çapında ünlüdür. Azerbaycan’daki her bölgenin chakhchak adı verilen kendi kebap versiyonu vardır. Kebap yemekleri genellikle chorhchicha (bir çeşit etli börek), köfte ve pilav veya beyaz pirinç üzerine et sosu içerir. Yeni Yıl geleneklerini onurlandıran festivallerde ahtapot sosu, koyun eti yahnisi ve baklava diğer popüler yemekler arasında yer alır. Otel şefleri, Azerbaycan kültürüne özgü havyar, ıstakoz ve fileto mignon dahil olmak üzere birden fazla kursla özenli düğünler hazırlar.

Birçok insan Azerbaycan’ı doğa harikalarıyla tanır; Bunlara Oğuz Dağı, Kars Kanyonu ve Bakü’nün akvaryumu dahildir. Ayrıca Bakü, şehir alanı boyunca birçok kale ile Azerbaycan kültürünün beşiği olarak bilinir. Son olarak Azerbaycan mutfağı, ülke içinde farklı bölgelerin yarattığı baharatları ve eşsiz lezzetleri ile dünya çapında sevilmektedir.

Azerbaycan’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan Demirağaç

Azerbaycan’da Demirağaç adında bir ağaç yetişmektedir. Ağacın en büyük özelliği ise ateşe attığınız zaman yanmaması ve suya girdiği zamanda hiçbir şekilde batmamasıdır. Eğerki elinize bir çivi bir de çekiç alıp saatlerce ona çakmak için uğraşırsanız olan sizin zamanınıza ve gücünüze olur, çünkü hiçbir şekilde çivi de çakılamamaktadır. İnanılmaz sert yapısı ile direk olarak kullanılan, hatta köprü bacağı, araba parçası olarak dahi kullanılabilen bu ağaç tam 200 yıl yaşayabilmektedir.

Nahçivan’da bulunan Tuz Dağı her yönüyle hem şifalı hem de çok büyük tarihe sahip bir yerdir. 6000 yıl öncesinde Tuz Yolu’nun buradan başladığı ve bölgeye tuz ihraç edildiği bilinirmiş. Ayrıca burada dünyanın en önemli
Fizyoterapi Merkezleri’nden biri de şifalı Tuz Dağı ile birlikte işletilmektedir.

İçeri Şehir (Bakü)

Başkent Bakü’de bulunan Eski Şehir, tarihi hamamları, dini yapıları, Kız Kalesi, Şirvanşahlar Sarayı ve Minyatür Kitap Müzesi ile ülkenin en popüler turistik yerlerinden biridir. 2000 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehir içi, Tunç Çağı’ndan bu yana ülkenin en önemli yerleşim yerlerinden biri. Ülkenin tarihi geçmişini ve mimari özelliklerini keşfetmek istiyorsanız, İçeri şehrini gezi programınıza eklemeyi unutmayın.

Gobustan Milli Parkı (Gobustan)

Başkente yaklaşık 64 kilometre uzaklıktaki Qobustan şehrinde bulunan Gobustan Milli Parkı, ülkedeki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerlerden biri. Gobustan Kaya Sanatı Kültürel Peyzajı olarak da bilinen bu bölgede arkeolojik tabloları (petroglifler), mağaraları ve M.Ö.

Goy-Gol Milli Parkı (Gence)

Göy-Gol Milli Parkı, Azerbaycan’ın doğal güzelliğini sergiliyor ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Gence’nin sınırında bulunuyor. Yemyeşil ağaçları, temiz havası ve huzurlu atmosferi ile doğa içinde yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek isteyenlerin gözde mekanlarından biri olan Göy-Gol Milli Parkı’nda yaklaşık 100 metre derinliğinde bir göl bulunmaktadır. Küçük Kafkas Dağları yakınlarındaki bir vadide yer alan bu milli park, ülkenin en popüler yerlerinden biridir.

Devlet Bayrağı Meydanı (Bakü)

Devlet Bayrak Meydanı, Bakü’nün en ünlü yerlerinden biridir ve 162 metre yüksekliğindeki büyük bayrak direği ile dünyanın en yüksek ikinci bayrak direğine sahiptir. Bir bayrak direği üzerinde 70 metre uzunluğunda ve 35 metre genişliğinde Azerbaycan bayrağının bulunduğu meydan, 2007 yılında İlham Aliyev tarafından açılmıştır. Bugün ülkede resmi törenlere ve kutlamalara ev sahipliği yapan bu meydan, şehrin ana meydanı olarak biliniyor.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!