Azerbaycan Doğal Güzellikleri

Azerbaycan Doğal Güzellikleri

Azerbaycan Hazar Denizi kıyıları ile denizin doğal güzelliklerini, karasal alanları ile yeşil doğanın güzelliklerini taşıyan bir ülkedir..

Azerbaycan Doğal Güzellikleri

Azerbaycan Doğal Güzellikleri cennetten bir mekan gibi bizleri çağırırken bilinmesi gereken ve sonrasında da gezilip görülmesi gereken birçok özel yeri bulunmaktadır. Her şeyden önce de dünyanın tüm iklimlerini bir coğrafyada bulunduran ender ülkelerdendir. Tam 9 farklı iklimi birarada bulunduran Azerbaycan bu alanda da çok farklı bir ülkedir.

Azıh mağarası, Hocavend’te bulunmaktadır. Dünyanın en eski yerleşim yeri olabileceği söylenen ve ilk insanların yaşadığı söylenen bu mağaranın bulunduğu bölge 1993’ten bu yana Ermeni işgali altındadır. Gidip görülemiyor ve genç kuşaklara çok önemli bilgiler bu mağara ile ilgili sadece 1993 öncesinden kalma görüntülerle verilebiliyor. Tavanları 20-25 metreyi bulan mağara 600 metre uzunluğunda ve değer olarak da dünyanın en önemli mağaraları arasında bulunmaktadır.

Azerbaycan Demirağaç

Azerbaycan’da Demirağaç adında bir ağaç yetişmektedir. Ağacın en büyük özelliği ise ateşe attığınız zaman yanmaması ve suya girdiği zamanda hiçbir şekilde batmamasıdır. Eğerki elinize bir çivi bir de çekiç alıp saatlerce ona çakmak için uğraşırsanız olan sizin zamanınıza ve gücünüze olur, çünkü hiçbir şekilde çivi de çakılamamaktadır. İnanılmaz sert yapısı ile direk olarak kullanılan, hatta köprü bacağı, araba parçası olarak dahi kullanılabilen bu ağaç tam 200 yıl yaşayabilmektedir.

Nahçivan’da bulunan Tuz Dağı her yönüyle hem şifalı hem de çok büyük tarihe sahip bir yerdir. 6000 yıl öncesinde Tuz Yolu’nun buradan başladığı ve bölgeye tuz ihraç edildiği bilinirmiş. Ayrıca burada dünyanın en önemli
Fizyoterapi Merkezleri’nden biri de şifalı Tuz Dağı ile birlikte işletilmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!