Azerbaycan Giyim Kültürü

Azerbaycan Giyim Kültürü

Azerbaycan giyim kültürü, geleneksel anlamda, kadınlar için uzun ve açık renk zerif elbisler, uzun ve zarafete ek katan uzun örtüler ile pekişmektedir..

Azerbaycan Giyim Kültürü

Azerbaycan Giyim Kültürü görebilmek için Türkiye’deki büyük şehirlerde sokağa çıkmanız yeterlidir. Her yönüyle gelişmiş ve modern bir ülkede bulunması gereken her türden insanı bulabileceğiniz, buna mukabil de giydiklerinin de son derece şık ve trend olduğu bir köşedir Azerbaycan.

Geçmişten gelen köklü bir giyim mirası olan, köylerinde ve taşralarda hala birçok kişinin geleneksel kıyafetleri ile günlerini geçirdiği ülkede, şehirler ve merkezi yerlerde ise tamamiyle Avrupa’dan esintileri görmekteyiz. 60 yılın üzerinde Rus boyunduruğunda kalan Azerbaycan giyim ve kuşamının belli bir kısmını Rusların rahatlığından da aldığını söylememiz gerekiyor. Uzun süreler o kültürle birlikte olan ve sürekli olarak Sovyetlerin baskıladıklarını yapmak zorunda kalan ülke bağımsızlığını kazandıktan sonra da bazı özelliklerini hala taşımaktadır.

Azerbaycan Modern Giyim Kültürü

Giyim konusunda modern ve çağı yakalayan bir anlayışta olmasının kötü gözle bakılacak bir şey olmamasının Rusların ülkeye kazandırdığı ender özelliklerden biri olduğunu söylemek gerekir. Bakü sokaklarında tura çıktığınızda kendinizi İstanbul’da Beyoğlu ya da İzmir’de Kordon’da yürüyormuş hissisini hemen alacaksınız. Sadece biraz daha esmer tonlu insanların olması size daha farklı bir bakış açısı sunacaktır. Bu yönüyle de Hatay’a benzediğini söylemek gerek.

Akıllarda kalan soru işaretlerinin çok da yersiz olduğunu görebilmekteyiz. Azerbaycan’ın hem modern ve çağdaş yapısının, hem de tarihi v geleneksel motiflerinin birarada olduğu Avrasya’nın en değerli ülkesi olduğunu siz de bu güzel ülkenin topraklarına indiğiniz zaman daha net anlayacaksınız.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!