Azerbaycan Müzikleri

Azerbaycan Müzikleri

Azerbaycan müzikleri ve sanatı renkliliği ve dolu olması ile dikkat çekmektedir. Müzik kültürü ülkemiz müzik yapısı ve kültürü ile neredeyse aynıdır..

Azerbaycan Müzikleri

Azerbaycan Müzikleri hem Türk hem de Arap esintilerini görmek mümkündür. Yüzyıllar boyunca hem coğrafi olarak hem de beşeri olarak büyük ilişkiler içerisinde olan Türkler ve Arapların müziklerinin iç içe girdiğini Azerbaycan topraklarında bulunduğunuz sürece net bir şekilde gözlemleyeceksiniz.

Türkiye’deki arabesk, halk müziği gibi ezgileri bir aklınıza getirin ve sonrasında özellikle arabeskteki Arap esintisini bir düşünün. Genel Türk müzik kulağından daha farklı ve boğaz ile gırtlağın çok daha fazla kullanıldığı, kelimelerin çok daha fazla uzatıldığı bir müzik tarzıdır Araplarınki ve Türkiye’de arabesk ve köken olarak Türk Sanat Müziği’ne etki etmiştir. Dil olarak Farsça ve Arapça’nın etkisinde kalan bir sanat müziğinin daha hızlı ve coşkulu versiyonlarını Azerbaycan müziklerinde duymak hiç de zor değildir. Tıpkı arabeskteki gibi uzun hava şeklinde okunan birçok ezgi ve beste de karşınıza çıkacaktır.

Çeşitli Tarz ve Kültürlerden Etkilenmiş

Fakat, sanmayın ki Azerbaycan müzikleri deyince sadece aklınıza Arap esintiler, arabesk ve sanat müziği tarzları gelecektir. Aslına bakarsanız bir öğrenci olarak Azerbaycan’da bulunduğunuz sürece duyacağınız bazı ezgiler kulağınıza o kadar hoş gelecektir ki onları duyduğunuzda ne kadar hoş ve güzel diyeceksiniz. Onlar da büyük ihtimalle saf Türk müziğinin günümüz popuyla uyarlanmış bir versiyonu olacaktır. Türkiye’de dahi hemen hemen hiç duymadığımız gerçek Türk müziklerini Azerbaycan topraklarında çok daha sık duyacağınızdan emin olun.

Bunların yanında çağdaşlaşan Azerbaycan’da Avrupa ve Amerika esintileri de oldukça büyümekte ve her köşebaşında bir R&B ya da Blues çalmakta ve insanları eğlendirmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!