Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi

Azerbaycan Telefon Kodu

Azerbaycan telefon kodu ve internet altyapısı en güncel bilgileri öğrenci danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Ülkenin telefon ile intern...

Azerbaycan Telefon Kodu

Azerbaycan Telefon Kodu

Birçok insan her gün aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarıyla iletişim kurmak için telefonu kullanır. Her telefonun, aramaların otomatik olarak aranmasını sağlayan bir kodu vardır. Her ülkenin sunduğu farklı hizmetler için kendi kodları vardır. Azerbaycan’da uluslararası aramalarda Azerbaycan telefon kodunu kullanmaktadır.

 

Azerbaycan Telefon Kodu

Azerbaycan Telefon Kodu

Azerbaycan eski Sovyet cumhuriyetlerinden biridir ve bölgedeki diğer birçok ülkeyle E9 kodunu paylaşır. Her telefonun üzerinde yazılı bir erişim numarası vardır. İnsanlar arama yaparken bu numaraları kullanır. Ancak bazı kişiler başka bir kişiyi ararken kendi numarasını çevirir. Her telefonun ayrıca dört hanesi ve alan kodları için beş haneli bir numarası vardır. Bunlar uluslararası aramalar yaparken kullanılır. Numaralar her ülkeye özeldir ve ISO 3166 uluslararası standardında bulunabilir. Tüm bu özellikler, insanların başkalarını zorlanmadan aramasını kolaylaştırır.

Telefon, modern toplumda en önemli iletişim araçlarından biridir. Günlük kullanıcılar için ortak bir iletişim modudur. Ayrıca telefon, kamu hizmetleri ve ticari işlemler için de önemli bir araç haline gelmiştir. Yaygın kullanımına rağmen, dünya çapında telefonlara sınırlı erişimi olan birçok ülke var. Bu ülkelerde, telefonları sorumlu bir şekilde kullananların sayısı, yanlış kullananlara göre düşüktür. Bu nedenle, bir telefonun nasıl güvenli ve etkili bir şekilde kullanılacağını anlamak önemlidir.

Bir Azerbaycan numarasını aramak için, her iki tarafta dört rakam olmak üzere sekiz rakamı çevirmeniz gerekir. Dört hane ülke kodunu, kalan dört hane ise telefonun alan kodunu temsil eder. Tüm Azerbaycan telefonlarında sekiz rakam bulunur. Telefonun her iki tarafında ayrı bir ülke kodu ve alan kodu bulunur. Örneğin, Almanya’dan bir kişi Azerbaycan’ı aradığında 0151-‘i ve ardından Alman ülke kodunu 00 ve ardından telefonun alan kodunu 100’ü arar. Amerika Birleşik Devletleri’nden bir kişi Azerbaycan’ı o ülkeden ararsa 0151-851’i arar. -100 yerel bir numarayı aramak isterse 851-100 ülke dışından birini aramak isterse.

Bir Azerbaycanlı başka bir Azerbaycan telefonunu aramak isterse, önce Azerbaycan içinden bir alan kodu çevirmelidir. Kendi numarasını çevirdikten sonra, diğer kişinin telefonunun alan kodunu çevirirdi. Telefon operatörleri, yabancıların Azerbaycan’ın telefonlarını aramasına yardımcı olmak için bir Uluslararası Telefon Kodu kullanır. Bu kod iki bölümden oluşur: bir ülke kodu ve ardından yedi haneli bir sayı. Örneğin, bir Amerikalı bir Azerbaycan telefonunu aramak isterse önce 011-‘i, ardından Amerika ülke kodunu 01’i ve ardından Büyük Britanya’nın alan kodunu 001’i çevirir. Bu numarayı çevirdikten sonra kendi Amerikan telefon numarasını çevirir. –Azerbaycanlılar hem sözlü hem de yazılı kelimeleri kullanarak telefonda konuşurlar. Hem kendilerini ararken hem de aramaları cevaplarken veya telefonda başka biriyle konuşurken kullanırlar. Telefon konuşmalarında yaygın olarak kullanılan yazılı kelimeler arasında adresler, isimler ve yerler ile sesin anlamını veya tonunu ifade eden çeşitli ifadeler yer alır. Örneğin, telefonda birisine hitap ederken, insanlar sohbetlerinin tonunu ayarlamak için genellikle ‘iyi günler’ veya ‘iyi akşamlar’ gibi ifadeler kullanırlar. Bu ifadeleri, başkalarına mektup yazarken, düşüncelerini kağıda kelimeler yazarak ve bunları konuşma ve yazı ile ses tonlarını söz ve el hareketleriyle ileterek içten ve dıştan ifade etmenin bir yolu olarak kullanacaklardır.

Telefon, hem sözlü hem de yazılı iletişim yöntemlerindeki çok yönlülüğü sayesinde modern toplumda devrim yaratan önemli bir iletişim aracıdır. Azerice bir telefon numarasını aramak için, önce ülke kodlarını nasıl çevireceğinizi ve ardından karşılık gelen numaraları kağıda veya klavye pedi cihazına nasıl konuşacağınızı veya yazacağınızı bilmelisiniz. Uluslararası arama yapmak için, Uluslararası Arama Kodunu nasıl kullanacağınızı ve çevrimiçi olarak nerede bulacağınızı da bilmelisiniz. Bu araçları sorumlu bir şekilde kullanmak, insanların herhangi bir ortamda veya durumda, konuşma veya arama girişiminde yer alan her iki taraf için zararlı sonuçlarla sonuçlanan tehlikeli durumlar veya yanlış anlamalar yaratmadan birbirleriyle iletişim kurmasını kolaylaştırır.

Azerbaycan Telefon Kodu Bilmenin Kolaylıkları

Azerbaycan Telefon Kodu öğrenci iseniz veya gidecekseniz her şeyini öğreneceğiniz gibi en başta da telefon kodunu bilmeniz gerekecektir. Tıpkı posta kodları, internet uzantıları, plaka kodları gibi telefon kodları da her ülkenin kendine münhasırdır ve eşsizdir. Azerbaycan için uluslararası telefon kodu +994’dür ve yurtdışından aramalar için öncelikle çevrilmesi şarttır.

Türkiye’den ararken öncelikle çevrilmesi gereken numara 994 iken sonrasında ise alan kodları, yani sabit hat ise ülkemizdeki gibi şehir kodları, ya da cep telefonu ise o cep telefonu hattının kodu çevrilmelidir. Şehir kodlarına aşağıda geniş olarak yer vereceğimiz için burada sizlere Azercell, Bakcell ve Nar Mobile için alan kodlarını vermek istiyoruz. Azercell 050 ve 051’i kullanmakta iken, Bakcell 055’i ve Nar Mobile ilse 070 lla 077’yi kullanmaktadır. Türkiye’den Azeri bir cep telefonu aramak için önce 994 ve sonrasında yukarıdaki kodlardan birini girmek gerekmektedir.

Azerbaycan Sabit Hat Kodu

Peki sabit hatlar için Azerbaycan şehirlerarası telefon kodları nasıl? Başken Bakü için bu kod 12’dir. Nasıl ki İstanbul’un 212 veya İzmir’in 232, Bakü’nün ki de 12. Nahcivan için 136 ve Lenkaran için ise 171’dir.

Azerbaycan’da sınırlar içerisinde itfaiye, polis, acil yardım ve gaz idaresini aramak ücretsizdir. İtfaiye’nin numarası 101, polisinki 102, tecili yardım denilen ambulansın 103 ve tüm gaz sorunları içn de 104 numara aranabilmekte ve ücretsiz olarak yararlanılabilmektedir. Azerbaycan’da telefon numaraları da tıpkı Türkiye gibi 7 rakamdan oluşmaktadır.

Azerbaycan’a uluslararası telefon kodu: (+994)

Bakü şehrinin kodu: (+994) 012. Şehir telefonları 7 rakamlıdır.
Mobil operatörlere:

-Azercell: (+994) 050; (+994) 051;
-Bakcell: (+994) 055;
-Nar Mobile: (+994) 070; (+994) 077.

Saat dilimi:

AZV (UKV+4), Yay -AZYV (UKV+5)’dir.

Posta endeksi:

(Merkezi PŞ) AZ1000’dir.

Araç plaka kodu: 10,90’dur.
İnternet domeni: az.
Azerbaycan sınırları içinde ücretsiz acil aramalar:
101 — itfaiye
102 — polis
103 — tecili yardım
104 — gaz idaresi
109 — bilgi bürosu ( ücretli)

118 — bilgi bürosu ( ücretli)
Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!