Azerbaycan İstanbul Arası Kaç Saat

Azerbaycan İstanbul Arası Kaç Saat

Öğrencilerimizin, haklı olarak almak istedikleri bilgilerden biri de Azerbaycan İstanbul arası kaç saat? sorusudur. Düzenli olarak uçuşlar olduğunu..

Azerbaycan İstanbul Arası Kaç Saat

Azerbaycan ve Türkiye, Kafkasya bölgesinde yer alan Müslüman ülkelerdir. Her iki ülke de birbirleriyle geniş sınırlara sahip ve İran ile ortak bir sınırı var. Her iki ülkenin de zengin bir sanat ve zanaat tarihi var. Azerbaycan ve Türkiye arasında ikili ticaret patlama yaşıyor ve her iki ülke de birbirleriyle güçlü diplomatik ilişkiler sürdürüyor. Azerbaycan İstanbul Arası Kaç Saat Azerbaycan Türkiye’nin doğusunda ve araç ile direkt sınır geçişinin olmadığı bir ülkedir. Arada Ermenistan sınırının olması ve Nahcivan üzerinden de geçişin Ermeniler tarafından kapatılması üzerine sadece ya uçakla ya da Gürcistan veya İran üzerinden araçla gidişin sağlanması gerekir.

 

Azerbaycan İstanbul Arası Kaç Saat

Azerbaycan İstanbul Arası Kaç Saat

Uçak ile İstanbul Bakü arası kilometre bazında 1763 km’dir ve yaklaşık 4 saat almaktadır. Her gün birkaç kez hem Türk Hava Yolları’nın hem de Azerbaycan Hava Yolları’nın uçakları Bakü’ye seferler düzenlemektedir ve tabiki aynı şekilde Bakü’den İstanbul’a da. Uçak yolculuğunun Azerbaycan’a gidecek öğrencilere çok kısa sürelerde çok büyük yol kat edilmesinden dolayı katiyetle tavsiye edildiğini söylemek istiyoruz.

Otobüs yolculuklarının çok daha uzun, meşakkatli ve zor geçtiğini dile getirmek gerekiyor. Hem THY’nin hem de Azerbaycan Hava Yolları’nın uçaklarının son derece rahat ve konforlu olduğunu, yurtiçi uçuşlardan çok daha yüksek konforu sağlayabileceğini söylemeliyiz. Üstelik 1700 km’lik bu devasa mesafeyi de sadece 4 saatte alıyor olmanız da önemli bir kıstastır.

Türkiye Azerbaycan İlişkileri

Hem Azerbaycan hem de Türkiye ağırlıklı olarak Müslüman ülkelerdir. Kültürleri Orta Doğu kültürlerinden etkilenir ve yakınlıkları nedeniyle benzer gelenekleri paylaşırlar. Her ikisi de sınırlarını yabancı istilasından korumak için kullandıkları güçlü askeri teşkilatlara sahipler. Her iki ülke de sınırları içinde yer alan çok sayıda üniversite nedeniyle yüksek eğitimli nüfusa sahiptir. Vatandaşlarına sağlanan önemli miktarda devlet desteği nedeniyle vatandaşlarıyla güçlü bir bağ paylaşıyorlar.

Azerbaycan ve Türkiye arasında, her ülkenin sınırları içinde bulunan büyük miktardaki kaynaklar nedeniyle ikili ticaret patlıyor. Azerbaycan, Türkiye’nin erişmek istediği çok sayıda petrol, doğal gaz ve diğer değerli kaynaklara sahiptir. Ek olarak, her iki ülke de birbirlerine verimli bir şekilde mal ihraç edebilmeleri için ulaşım sistemlerini geliştirmek istiyor. Ayrıca şehirlerini birbirine bağlayan bir su altı tüneli inşa etmeyi de planlıyorlar. Bu hem ticareti artırmak hem de şehirleri arasındaki seyahat süresini kısaltmak açısından her iki ülke için de avantajlı olacaktır.

Azerbaycan Türkiye Yakınlığı

İki ülke de Müslüman ülke olmalarına rağmen birbirleriyle güçlü diplomatik ilişkiler sürdürüyorlar. Tüm uluslara karşı açık bir sınır politikası vardır, böylece herkes herhangi bir ülkeye herhangi bir kısıtlama veya ücret ödemeden özgürce girebilir. Uluslararası çatışmalar söz konusu olduğunda her iki ülke de birbirini tam olarak destekliyor; istendiğinde askeri yardımda bulunurlar ve başka bir ülkenin Türkiye’ye yönelik herhangi bir saldırısını kınarlar. Bu, her iki ulusun da birbirine ne kadar dostça davrandığını ve dünya çapında dinler arasında karşılıklı saygı ve işbirliğini geliştirmeye olan bağlılıklarını göstermektedir.

Hem Azerbaycan hem de Türkiye, tarih, kültür, din, ekonomik açıdan birçok benzerliğe sahiptir. vatandaşlarına yönelik faaliyetleri ve hükümet politikaları. Büyüyen ikili ticaretleri, her iki ülkenin de Müslüman milletler olmalarına rağmen birbirleriyle ilişkilerini geliştirmek istediklerini gösteriyor. Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki askeri çatışmalara yönelik ikili destek, her iki ülkenin de sadece İslam’da değil, tüm dinler arasında işbirliğini geliştirmeye kararlı olduğunu gösteriyor.

İstanbul – Azerbaycan Kaç Saat

Otobüs yolculuğunda ise mesafe 2000 kilometrenin üzerine çıkmaktadır. Yaklaşık 2200 km uzaklıkta olan İstanbul Azerbaycan arası 30 saate yakın sürmektedir. Bu sürenin normal bir süre olduğunu söylemek gerek. Otobüs seferleri Gürcistan üzerinden gerçekleşmektedir. İstanbul’dan Van’a ya da herhangi bir doğu iline gidişin dahi 1 güne yaklaştığını hesap edersek Bakü’ye gidişin 30 saati bulması normal olacaktır.

En başta da dediğimiz gibi uçak il hem konforunuzu hem de sağlığını güvence altına alabilirsiniz.

Puanla
[OY: 3 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!