Azerbaycan Üniversiteleri Bölümleri

Azerbaycan Üniversiteleri Bölümleri

Azerbaycan üniversiteleri bölümleri son derece çeşitli olmakla birlikte, öğrencilerimizin sınav şartı olmadan, ülkemizdeki sınav sistemi de dahil..

Azerbaycan Üniversiteleri Bölümleri

Azerbaycan Üniversiteleri Bölümleri eğitim şartlarının dünya standartlarına yaklaşması ve eğitim koşullarının ve ücretlerinin Türkiye’den daha ucuza gelmesiyle artık binlerce Türk öğrenci üniversite okumak için soluğu Bakü’de alıyor. Gence ve Nahcivan’da da üniversite olanakları olsa da ülkenin en gelişmiş ve tüm olanaklarıyla 1 numaralı şehir Bakü herkesin hayali durumunda.

 

Azerbaycan Üniversiteleri Bölümleri

Azerbaycan Üniversiteleri Bölümleri

 

Azerbaycan’da üniversite okuyacak öğrencilerin hangi bölümlere gidebildiği, Türkiye’de bulunan tüm bölümlerin Bakü’deki üniversitelerde de olup olmadığını şimdi isterseniz beraber bakıp görelim. Türkiye’de bir spor akademisinin olmadığını ve Azerbaycan’da böyle bir fırsatı yakalayabileceğinizi söylesek büyük ihtimalle biraz garibinize gidecektir, fakat durum tamamiyle öyle. Azerbaycan Spor Akademesi’nde eğer spor üzerine okuyup yönetici ya da antrenörlük gibi bir meslek yapmak istiyorsanız bunu size Azerbaycan vermektedir. Çok daha farklı alanlarda uzmanlaşmış üniversiteler ve bölümleri ile isterseniz Müzik Akademisi’ne gidip bu alanda lisans eğitimi görebilir, isterseniz ressamlık üzerine eğitim veren ve sadece sanatçı yetiştirmeyi amaçlayan Azerbaycan Devlet Ressamlık Sanatlar Akademisi’ne gidebilirsiniz.

Azerbaycan’da yüksek öğretim ulusal bir gurur kaynağı olmuştur. Ülkenin liderliği, yüksek öğrenimi toplumunu modernleştirmenin bir yolu olarak görüyor. Bu bağlamda, ülke son yirmi yılda önemli ilerleme kaydetmiştir. Bu dönemde Azerbaycan, vatandaşlarını geleceğe hazırlamak için eğitim sistemine büyük yatırımlar yaptı.

Azerbaycan hükümeti, Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkenin yüksek öğretim sistemini iyileştirmek için birkaç adım attı. 1992’de Devlet Eğitim Geliştirme Fonu bir devlet kurumu oldu. İki yıl sonra, kamu alımlarında şeffaflığı sağlamak için bir kanun çıkarıldı. Bütün bu reformların bir bedeli vardı. Yüksek öğrenim çoğu vatandaş için çok pahalı ve ayrıcalıklı hale geldi. Ancak, artık herkes için yeterince erişilebilir ve uygun maliyetlidir.

Eğitim artık toplumun tüm düzeyleri için daha erişilebilir olduğundan, öğrenciler disiplinlerini seçerken daha fazla seçeneğe sahiptir. Bu amaçla hükümet, yeni akademik kurslar geliştirerek ve denizaşırı ülkelerden öğretmen ve profesörler alarak yüksek öğrenimi teşvik etmektedir. Öğrenciler, kampüs içi kurslara ek olarak, e-öğrenme ve e-eğitim hizmetleri gibi çevrimiçi öğrenme platformlarına da erişebilirler. Artık öğretim görevlileri bile öğretim metodolojisini geliştirmek için gelişmiş eğitim araçlarına erişebiliyor.

Yükseköğretime yapılan artan yatırımın getirdiği en büyük değişikliklerden biri, daha fazla öğrenci hareketliliği olmuştur. Bağımsızlıktan önce, Azerbaycan’ın akademik öğrencilerinin sadece yüzde onu yurtdışında eğitim gördü. Bu sayı, Azerbaycan Hükümeti’nin Bakü Yabancı Bursları Girişimi’ni (BIFS) başlattığı 1996’dan sonra çarpıcı bir şekilde arttı. Bu program yabancı profesörleri üniversitelerde ve kolejlerde ders vermek üzere Azerbaycan’a getiriyor. Lansmanından bu yana, 18.400 öğrenci BIFS aracılığıyla 160 akademik programa katıldı. Buna hem lisans hem de lisansüstü dersler dahildir.

Sovyetler Birliği’nden bağımsızlıktan bu yana Azerbaycan’da yüksek öğretimde açıkça gözle görülür değişiklikler meydana geldi. Hükümet, tüm eğitim seviyelerinde sunulan derecelerde daha fazla erişilebilirliği ve çeşitliliği teşvik ediyor. Öğrenciler, BIFS veya diğer programlar aracılığıyla yurtdışında derece almak için daha fazla fırsata sahiptir. Nihayetinde, yüksek öğretime yapılan artan yatırım, Azerbaycan vatandaşları için karşılığını verdi.

Azerbaycan Üniversiteleri:

Azerbaycan Üniversitelerinde Hangi Bölümleri Okuyabilirsiniz?

Azerbaycan’da eğitim alabileceğiniz bazı bölümler şunlardır:

Tıp, Eczacılık, Veterinerlik, Diş Hekimliği, Hemirelik, Ebelik, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, İşletme, Maliye, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Programcılığı, Pilotaj, Gemi Kaptanlığı, Endüstri Mühendisliği, Dil ve Edebiyat Bölümleri, Müzik ve Sanat gibi daha birçok popüler meslek dallarında eğitim alabilirsiniz.

Azerbaycan Astrofizik ve Tıp Bölümü

Azerbaycan’da astrofizik bölümü de okuyabilir, sadece tıp üzerine uzmanlaşmış bir üniversiteden bir doktor olarak da çıkabilirsiniz. Ayrıca hukuk ile ilgileniyorsanız sadece genel bir hukuk bölümü yerine ceza hukuku uzmanı olabilmek için sadece o bölümde okuyabilir ve kariyerinize mükemmel bir yön verebilirsiniz. Ayrıca gazetecilikten, reklamcılığa, iktisattan, ziraata kadar tüm aklınıza gelen bölümleri uzmanlaşmış elit üniversitelerde okuma şansınızın olduğunu ve bunu kullanmanın her an için sadece sizin elinizde olduğunu unutmayın.

 

Puanla
[OY: 4 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!