Azerbaycan Apşeron Yarımadası

Azerbaycan Apşeron Yarımadası

Ülkede görülmesi gereken birçok alan ve hem kentsel, hem de coğrafi güzellik bulunmaktadır. Bunlardan biri de Azerbaycan Apseron Yarımadası'dır..

Azerbaycan Apşeron Yarımadası

Azerbaycan Apşeron Yarımadası tarihi önemini aldığı o önemli coğrafyanın üzerinden geçen milletlerin bıraktıkları milyonlarca farklı eser, deneyim ve özellik bugün bile başkent Bakü başta olmak üzere tüm Apşeron Yarımadası’nda ve diğer bölgelerde kendini göstermektedir. Bölge, Hazar Denizi’nden başlayıp 60 kilometrelik iç uzunluğa sahiptir. Klasik bir yarımadadan daha geniş olup 30 kilometrelik bir genişliğe sahiptir.

Apşeron Yarımadası’nın en önemli ve biraz da insanların garibine giden özelliği çöl havasıdır. Tam bir çöl havası olmasa da yarı çöl iklimi diyebileceğimiz sıcaklık farklarının çok olduğu, yağışlarının çok az olduğu, fakat denizin sayesinde biraz daha nemliliğin yüksek ve havanın normalleştiği bir yerdir. Çok çabuk hava geçişlerinin olduğunu ve bir ay içerisinde ortalama 5-7 derece arası sıcaklık farkları ile dünya ortalamalarının çok üzerinde bir yerdir Apşeron Yarımadası.

Azerbaycan Petrol Yatakları

Apşeron Yarımadası petrol yataklarının oldukça fazla bulunması sebebiyle tam bir sanayi şehir de olmaktadır. Doğal güzelliğinin bundan dolayı özellikle Sovyetler zamanında hiç ön plana çıkarılmadığı ve büyük tahribatlara uğradığı görülür. Günümüzde ise Azerbaycan Devleti’nin bu bölge üzerinde büyük bir ekolojik temizleme ve düzen getirmekte olduğunu söyleyebiliriz. Bölgenin turizm merkesi de olduğu ve plajların uzun ve ince kumlu oluşu, çamurunun tedavi amaçlı kullanılması, kamp yapmak isteyenlerin birçok yer bulması, öğrencilerin hem kolay ulaşabildiği hem de Avrasya’nın en güzel ikliminde deniz ve doğa havasını birlikte yaşayabildiği cennetten bir köşedir Apşeron Yarımadası.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!