Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi

Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan para birimi, Azerbaycan Manatı olarak belirlenmektedir. Bir Manat, ülkemiz para birimi olarak yaklaşık olarak 3 TL ye ...

Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan Para Birimi 1992’de bağımsızlığını Sovyetlerden aldıktan sonra kendini dünyaya en iyi şekilde tanıtacak ve gelişimini tamamlaması için yardımcı olacak tüm altyapıyı tek tek yapmaya başlamıştı. Bunların başında elbetteki finans ve ekonomide de para geliyordu. Yıllarca rubleyi kullanan ülkenin yeni bir para birimine geçmesi zaten zayıf olan ekonomi için büyük bir risk oluşturacaktı, fakat kendi benliğini kazanması için bir şart olan bunu gerçekleştirmek zorundalardı. Bu şekilde Azerbaycan Manatı’nı piyasaya sürdüler.

 

Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan Para Birimi

1992-94 yılları arasında Ruble ile birlikte kullanılan para birimi 1994’ten itibaren ise ülkenin tek parası oldu. 1 Ocak 2006’da ise Yeni Manat devri başlatılmıştı. Türkiye’deki sıfır atma operasyonu gibi Azerbaycan’da da 5000 eski manat 1 yeni manata denk gelecek şekilde bir düzenleme yapıldı. İlk bakışta biraz kafa karıştırıcı gelen bu sistem belli bir süre Azeriler arasında zorlanmalara neden oldu.

Azerbaycan para birimi adını ülkenin ilk cumhurbaşkanından almıştır. 1970 yılında Bakü petrol boru hattındaki inşaat çalışmaları başladığında, bir para reform komitesi, mevcut sterlin, şilin ve peni sisteminin yerini ondalık bir sistemin almasını önerdi. Bir para biriminin menşe adını taşıması gerektiğine karar verdiler. Bu nedenle, paralarını değerli metalarının kaynağından sonra adlandırdılar. Para birimleri için Sanskritçe gümüş anlamına gelen mangu adını kararlaştırdılar. Azerbaycan yaklaşık 50 yıldır Sovyetler Birliği’nin bir parçası olmasına rağmen, kendi para birimini korudu; bu nedenle, kendi para birimine sahip çok az eski Sovyet cumhuriyetinden biridir.

Azerbaycan Manat Tasarımı

Yeni Manatların her biri farklı bir şeyi temsilen çıkarıldı. 1 Manat Medeniyet için, 5’lik Manat edebiyat için, 10’luk Devleti temsilen, 20 Manat Dağlık Karabağ’a atfen, 50 Manat Eğitimin önemini vurgulamak için ve en büyük banknot olan 100’lük ise ekonominin iyiye gittiğini göstermek için çıkartıldı.

2014 ortalamalarında 1 Manat yaklaşık olarak 2.7 Türk Lirası’na tekabül etmektedir. Ayrıca 1 Manat 1.28 Amerikan Doları ve 0.94 de Avrupa Birliği’nin resmi parası olan Euro’ya eşittir. 8 yıl içerisinde Azerbaycan Manatı’nın değeri gün geçtikçe reel olarak arttı ve dünya ekonomileri arasında en hızlı büyüyen ekonomi oldu Azerbaycan.

CB Azerbadjan tüm banknotları basar ve para basma hakkını yegane korur. Her banknotun bir tarafında Haydar Aliyev’in, diğer tarafında Şah Abbas II’nin resmi vardır. Her banknotun on değeri vardır: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500 ve 1000 mang. Banknotlara ek olarak, CB Azerbadjan ayrıca yerel paraya erişmesi gereken yabancı uyruklulara nakit pasaport da veriyor. Değişken bir ekonomiye sahip diğer birçok ülkede olduğu gibi, Azerbaycan’ın ekonomik istikrarsızlığı genellikle enflasyona ve para biriminin devalüasyonuna yol açmaktadır. Bu, vatandaşların iflas veya para rezervlerinin kaybolması korkusu olmadan yerel pazarlarda kolayca ticari işlemler yapabilmeleri için yeterli miktarda mang bulundurmasını çok önemli hale getiriyor.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür ve Azerbaycan Devlet Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Şehir zengin bir tarihe sahiptir ve ünlü Azerbaycan halısının kökeni de buradan gelmektedir. Bugün Bakü, zengin bir kültür ve tarihe sahip hareketli bir şehirdir. Aynı zamanda Azerbaycan’ın ekonomik ve finans merkezidir ve birçok finans kuruluşuna ev sahipliği yapmaktadır. Azerbaycan’ın para birimi mannhi’dir ve ülke genelinde devlet harcamalarını ödemek, mal satın almak ve uluslararası para transfer etmek için kullanılır.

Azerbaycan’ın ulusal para birimi mannhi, şu anda dünyada en çok işlem gören ikinci para birimidir. 2017 yılında ülke genelinde 985 milyondan fazla mannhi üretildi ve satıldı. Her mannhi altınla desteklenir ve 100 alt birimi vardır. Azerbaycan’da yıllık enflasyon oranı yüzde sıfırdır. Bir para birimini diğerine dönüştürürken, 10 alt birim = 1 mannhi.

Azerbaycan mannhisinin değeri günlük olarak değişir ve arz ve talebe göre belirlenir. İşletmeler nakit sıkıntısı çektiğinde, bankalardan sabit bir fiyatla mannhi satın alabilirler. Bu, daha fazla üretilip satıldıkça ulusal para biriminin değerinin artmasına neden olur. Ayrıca enflasyon veya ekonomik büyüme gibi ekonomik faktörler de mannhi’nin değerini etkileyebilir. Bir kez belirlendikten sonra, ulusal para biriminin değerini değiştirmek zordur – bu da onu finansal işlemler için ideal kılar.

Hükümet mannhi’yi ulusal ve askeri harcamalarını ödemek ve yabancı ülkelere olan borcunu ödemek için kullanır. Bankalar, tüm devlet parasını mannhi’de tutar, bu da ekonomisini istikrarlı tutmaya yardımcı olur ve iş büyümesini teşvik eder. Bireylerin yetkililere bildirmeden nakit olarak ne kadar para taşıyabilecekleri konusunda sınırlamalar vardır. Bu limit, işletmelerin ekonomik büyüme dönemlerinde ve finansal krizlerde işlem yapmak için yeterli nakde sahip olmalarını sağlar.

Azerbaycan para birimi, bireylerin nakit olarak ne kadar para taşıyabilecekleri konusundaki katı düzenlemesi, elverişli olması nedeniyle çok başarılıdır. ticaret oranları ve ticari büyüme ile pozitif ilişkisi. Bireylerin yetkililere bildirmeden nakit olarak ne kadar para taşıyabilecekleri konusunda sınırlamalar vardır. Bu limit, işletmelerin ekonomik büyüme dönemlerinde ve finansal krizlerde işlem yapmak için yeterli nakde sahip olmasını sağlar.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!