Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan para birimi, Azerbaycan Manatı olarak belirlenmektedir. Bir Manat, ülkemiz para birimi olarak yaklaşık olarak 3 TL ye isabet etmektedir..

Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan Para Birimi 1992’de bağımsızlığını Sovyetlerden aldıktan sonra kendini dünyaya en iyi şekilde tanıtacak ve gelişimini tamamlaması için yardımcı olacak tüm altyapıyı tek tek yapmaya başlamıştı. Bunların başında elbetteki finans ve ekonomide de para geliyordu. Yıllarca rubleyi kullanan ülkenin yeni bir para birimine geçmesi zaten zayıf olan ekonomi için büyük bir risk oluşturacaktı, fakat kendi benliğini kazanması için bir şart olan bunu gerçekleştirmek zorundalardı. Bu şekilde Azerbaycan Manatı’nı piyasaya sürdüler.

1992-94 yılları arasında Ruble ile birlikte kullanılan para birimi 1994’ten itibaren ise ülkenin tek parası oldu. 1 Ocak 2006’da ise Yeni Manat devri başlatılmıştı. Türkiye’deki sıfır atma operasyonu gibi Azerbaycan’da da 5000 eski manat 1 yeni manata denk gelecek şekilde bir düzenleme yapıldı. İlk bakışta biraz kafa karıştırıcı gelen bu sistem belli bir süre Azeriler arasında zorlanmalara neden oldu.

Azerbaycan Manat Tasarımı

Yeni Manatların her biri farklı bir şeyi temsilen çıkarıldı. 1 Manat Medeniyet için, 5’lik Manat edebiyat için, 10’luk Devleti temsilen, 20 Manat Dağlık Karabağ’a atfen, 50 Manat Eğitimin önemini vurgulamak için ve en büyük banknot olan 100’lük ise ekonominin iyiye gittiğini göstermek için çıkartıldı.

2014 ortalamalarında 1 Manat yaklaşık olarak 2.7 Türk Lirası’na tekabül etmektedir. Ayrıca 1 Manat 1.28 Amerikan Doları ve 0.94 de Avrupa Birliği’nin resmi parası olan Euro’ya eşittir. 8 yıl içerisinde Azerbaycan Manatı’nın değeri gün geçtikçe reel olarak arttı ve dünya ekonomileri arasında en hızlı büyüyen ekonomi oldu Azerbaycan.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!