Azerbaycan Milli Takımı

Azerbaycan Milli Takımı

Azeri Halkı ve kamu anlayışı olarak devlet bünyesinde spora, sportif başarılar ve tüm vatandaşların spor imkanlarından yararlanmasına çok önem..

Azerbaycan Milli Takımı

Azerbaycan Milli Takımı 1992’de bağımsızlığını ilan etmesiyle Sovyetler Birliği’nden ayrılmış ve kendi futbol federasyonunu kurmuştur. Azerbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası olarak adlandırılan AFFA ilk teknik direktör olarak Alekper Mamedov’u görevlendirmiştir ve bağımsız olarak Azerbaycan Milli Futbol Takımı 1993’te Gürcistan’ı 3-1 yenmiştir.

Azerbaycan 1994’te UEFA ve FIFA’ya kabul edilmiştir. İlk uluslararası deneyimini Euro96 elemelerinde yaşayan ülke güvenlik sebebiyle eleme maçlarını Trabzon’da yapmıştır. Azerbaycan 2000’li yıllarla beraber hem ekonomik olarak hem de buna bağlı olarak futbolda gelişmeye yurtdışına açılmaya başlamıştır. Yabancı oyuncuları FIFA kurallarına göre Milli Takım’a entegre etmeye çalışan ve yabancı teknik direktörleri ülkeye getirip futbolun düzeyini arttırmaya çalışan Azerbaycan, 2004’te Brezilya’nın 1970’te dünya Şampiyonu olan kadrosunun kaptanı Carlos Alberto Torres’i başa getirmiştir. Tarihindeki ilk deplasman galibiyetini 3-2 ile 2005’te Kazakistan’a karşı alan ülke esas devrimini 2008’de Alman Berti Vogts’u getirerek yaptı.

Azerbaycan Milli Takım Oyuncu Transferi

2008’de 2 yıllık kontratla gelen Vogts ilk önce 2009’da, daha sonra 2011 yılında ve 2013’te 2’şer yıllık yeni sözleşmelere hep imza atmayı kabul etti. İlk zamanlarında oldukça zayıf görüntüler çizse de 2014 Dünya Kupası Elemeleri’nde grubunu 4. Sırada bitiren ülke kendi ülke rekorunu kırmayı da başardı. Ayrıca Haziran 2014’teki FIFA sıralamasında dünyanın en iyi 83. Milli takımı olarak da kendi rekorlarını kırdılar.

Azerbaycan’ın kadrosunda Karşıyaka’dan Mahir Şükürov, Gaziantep BB’den Ufuk Budak, yine aynı takımdan Vagif Javadov ve Sivasspor’dan Cihan Özkara bulunmaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!