Azerbaycan Milli Takımı

Azerbaycan Milli Takımı

Azeri Halkı ve kamu anlayışı olarak devlet bünyesinde spora, sportif başarılar ve tüm vatandaşların spor imkanlarından yararlanmasına...

Azerbaycan Milli Takımı

Azerbaycan Milli Futbol Takımı (Azerbaycan: Azərbaycan millî futbol komando), Azerbaycan’ı uluslararası şampiyonalarda ve müsabakalarda temsil eden bir futbol takımıdır. Mavi-beyaz milli takım Azerbaycan Futbol Federasyonu tarafından kontrol ediliyor. Azerbaycan’ın iç saha maçlarının çoğu ulusal stadyum Bakü Olimpiyat Stadı’nda oynanırken, dostluk maçları bazen kulüp stadyumlarında oynanır.

 

Azerbaycan Milli Takımı

Azerbaycan Milli Takımı

Azerbaycan Milli Takım Tarihi

Erken Dönem (1920 den önce)

Futbol, ​​Azerbaycan’ın Rus İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu yirminci yüzyılın başında Azerbaycan’da popüler hale geldi. 1912’de Azerbaycanlı futbolcular ilk “uluslararası maçlarını” Gürcistan’ın Tiflis kentinde yerel ekip Sokol’u 4-2 yenerek oynadılar. 1912-1913 yıllarında Azerbaycan ve Gürcistan futbol takımları arasında önce Tiflis’te ardından Bakü’de maçlar oynandı. Futbol Federasyonu 1914 yılında kurulmuştur. Lig, resmi şehir turnuvaları ve diğer yarışmaların organizasyonunu üstlenir.

Sovyet dönemi (1920-1991)

Sovyet Azerbaycan’daki bir futbol takımının en eski rekoru, Transkafkasya Şampiyonası’nın Tiflis’te düzenlendiği 1926-1927 yılına kadar uzanıyor. Bu şampiyonaya üç Güney Kafkas ülkesi Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan katıldı. Azerbaycan milli futbol takımı ilk hazırlık maçını 1927’de Gürcistan’daki Trans-Kafkasya Şampiyonası kapsamında Gürcistan ve Ermenistan’a karşı oynadı. Ayrıca 1926’da Azerbaycanlı futbolcular Bakü’de Tahran XI’e karşı üç maç oynadı. Bütün bu maçları Azerbaycanlı futbolcular kazandı.

1960’lar Azerbaycan’da futbolun altın çağı olarak kabul edilir. Bu süre zarfında Anadolu futbolu için Tevfik Behramov ve Anatoliy Banişevskiy ile Elekber Mammadov futbol hakemleri yetiştirmiştir. Tevfik Behramov, 1966 Dünya Kupası finalinde İngiltere ile Batı Almanya arasında yan hakem olarak görev yaptı.

Bağımsızlıktan sonra (1992’den günümüze)

1990’lar

Azerbaycan 1991 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra Azerbaycan Futbol Federasyonları Birliği (AFFA) kuruldu. 1992 yılında emekli Azerbaycanlı futbolcu Elekber Mammadov milli takımın teknik direktörlüğüne getirildi. 25 Mayıs 1993’te Gürcistan’a karşı 3-1’lik galibiyet, Azerbaycan milli takımının ilk zaferiydi ve Mammadov, Azerbaycan milli takımının bu zaferi elde eden ilk teknik direktörü oldu. 1994 yılında milli takım, FIFA ve UEFA’ya üye olarak kabul edildi. Güvenlik endişeleri nedeniyle, Trabzon, Türkiye’deki UEFA Euro 1996 elemelerinde tüm iç saha maçlarını oynamak zorunda kaldı.

2000’ler

Azerbaycan 2008’de İzlanda’da 11’e başladı.
2000’li yılların başından itibaren AFFA, FIFA’nın uygunluk kurallarına göre yabancı oyuncuları Azerbaycan milli futbol takımına çekmeye başladı. Şubat 2004’te 1970 FIFA Dünya Kupası’nı kazanan Brezilya kaptanı Carlos Alberto Torres, milli takım kaptanı seçildi. Azerbaycan, 18 Şubat’ta İsrail’e 6-0’lık bir yenilgiyle kötü bir başlangıç ​​yapmasına rağmen, 28 Nisan’da yeni teknik direktörleriyle ilk deplasman maçında Kazakistan’ı 3-2 mağlup etti. Haziran 2005’te Polonya’ya 3-0 mağlup olduktan sonra, Torres görevden alındı ​​ve yerine eski Neftçi teknik direktörü Vagif Sadigov üçüncü kez Azerbaycan’ın teknik direktörü oldu. Kasım 2005’te Shaheen Diniyev, Sadigov’dan teknik direktör olarak devraldı. Diniev 31 Ekim 2007’de istifa etti ve yerine Gjoko Hadžievski getirildi.

Nisan 2008’de eski Alman futbolcu ve teknik direktör Berti Vogts, iki yıllık sözleşme ile Azerbaycan’ın yeni teknik direktörü oldu. Berti Vogts liderliğindeki Azerbaycan, resmi bir maçta ilk kez Lihtenştayn’ı mağlup etti.

Kasım 2009’da AFFA, Berti Vogts’un sözleşmesini iki yıl daha uzatarak Vogs’u iki ön eleme maçında Azerbaycan’a liderlik eden ilk teknik direktör yaptı.

2010’lar

2010 yılında Türkiye’ye karşı sürpriz bir zafer elde etti, Türk tarihinin ilk zaferi. Aynı yıl, ülkenin futbol tarihindeki en yüksek pozisyon olan FIFA dünya sıralamasında 90. sıraya yükseldi. UEFA Euro 2012 elemelerinde Kazakistan’ı 3-2 yendikten sonra, milli takım tarihindeki en çok gol ve sayı rekorunu kırdı; 10 gol ve 7 puanlık bir yarışla grubu kırdı .

Kasım 2011’de AFFA, Berti Vogts’un sözleşmesini 2014 FIFA Dünya Kupası elemelerinin sonuna kadar iki yıl uzattı. Vogts taraftarlar ve medya tarafından şiddetle eleştirildi ve protesto edildi. Ancak Azerbaycan elemeleri dördüncü sırada tamamladı ve bugüne kadarki en başarılı sonucu elde etti. Aralık 2013’te Vogts, UEFA Euro 2016’ya katılma hedefiyle Azerbaycan ile iki yıllık yeni bir sözleşme imzaladı. Temmuz 2014’te Azerbaycan, FIFA Dünya Sıralamasında 73. sırada yer alarak en iyi FIFA sıralaması oldu. Vogts, Azerbaycan’ın Avrupa Şampiyonası elemelerinde arka arkaya üç maç kaybetmesi ve Hırvatistan’ı 6-0 yenmesinin ardından istifa etti.

Vogts’un yerini eski Hırvat futbolcu Robert Prosineci aldı. Prosinečki, Azerbaycan’ı 2018 FIFA Dünya Kupası elemelerinde 10 puanla bir milli futbol takımı rekoruna götürdü, ancak takım C Grubu’nda beşinci oldu. Prosinečki, Azerbaycan Futbol Federasyonu ile olan sözleşmesini yenilememeye karar verdikten sonra istifa etti.

Eski milli takım teknik direktörü Kurban Kurbanov, 68 maçta 14 gol atarak milli takımın şu ana kadar en çok gol atan futbolcusu oldu. Reşad Ferhat Sadıkov ise 111 maçta forma giyerek en çok forma giyen futbolcu oldu.

Azerbaycan milli futbol takımı UEFA EURO 1996’dan bu yana büyük turnuvaların ön elemelerinde yer almasına rağmen, hiçbir Dünya Kupası veya Avrupa Şampiyonası finalinde oynamadı.

Azerbaycan Milli Takım Oyuncu Transferi

2008’de 2 yıllık kontratla gelen Vogts ilk önce 2009’da, daha sonra 2011 yılında ve 2013’te 2’şer yıllık yeni sözleşmelere hep imza atmayı kabul etti. İlk zamanlarında oldukça zayıf görüntüler çizse de 2014 Dünya Kupası Elemeleri’nde grubunu 4. Sırada bitiren ülke kendi ülke rekorunu kırmayı da başardı. Ayrıca Haziran 2014’teki FIFA sıralamasında dünyanın en iyi 83. Milli takımı olarak da kendi rekorlarını kırdılar.

Azerbaycan’ın kadrosunda Karşıyaka’dan Mahir Şükürov, Gaziantep BB’den Ufuk Budak, yine aynı takımdan Vagif Javadov ve Sivasspor’dan Cihan Özkara bulunmaktadır.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!