Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Yaşam

Modern bir yaşamın olduğu Azerbaycan, coğrafyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Hem geleneklere önem verilmektedir, hem de halk...

Azerbaycan Yaşam

Azerbaycan Yaşam günümüz dünyasında medeni bir insan gibi yaşamak isteyen herkesin tercih edebileceği bir yerdir. Geçmişten gelen köklü tarihi ile 1.5 milyon yıl öncesinde ilk insana dayanan medeniyetini, Eurovision birincisi çıkartacak sanatsal ve siyasi kimliğe büründüren ülkede genel yaşam da tahmin ettiğiniz üzere oldukça renkli ve de insanları cezbeden türdendir.

Özellikle bir ülkede yaşamak için insanlar öncelikle refah durumunun iyi olmasını, oturduğu muhitte tüm olanaklara çok kolay bir şekilde erişebilmeyi, bir yandan kış sporlarını yaparken kayak yapmayı, dğer yandan yazın güneşlenirken denize girmeyi isterler. Tüm bunların olduğu yerlerde kimi zaman insanları bekleyen sorunlardan biri ve de baş belası olan türü dinsel baskılar ve insanların rahat hareket edememesidir. Herkesin hem ibadetlerini istedikleri şekillerde yapıp gönüllerini rahatlattıkları hem de istedikleri zaman gece kulüplerine gidip sabahlara kadar eğlenebildikleri bir ülkedir Azerbaycan. Yukarıda saydığımız tüm olumlu yönlerin birarada toplandığı, kimin neden neyi yaptığını kimsenin sorgulamadığı ve herkesin yaptıkları ve özgürlükleri devlet tarafından gerçek bir şekilde korunduğu ülkedir Azerbaycan.

Azerbaycan, Asya’nın Kafkasya bölgesinde yer alan bir ülkedir. Kuzeyde Irak, doğuda İran, güneyde Ermenistan ve batıda Türkiye ile komşudur. Hazar Denizi ülkenin güneybatısında yer alır. 1990’da Azerbaycan demokratik bir hükümet sistemini benimsedi ve o yıl Birleşmiş Milletler’e üye oldu. Zengin petrol yataklarının yanı sıra vatandaşlarının sağlık ve eğitimini iyileştirme çabaları nedeniyle Azerbaycan’da yaşam koşulları son yıllarda büyük ölçüde iyileşmiştir.

Tarihsel olarak, Azerbaycan’ın doğal kaynakları onu yüksek bir standardı destekleyecek kadar zengin kılmıştır. vatandaşları için yaşamaktır. Ancak, ülkedeki yaşam koşullarını iyileştirmek için hala yapılması gereken işler var. Şu anda, kırsal kesimdeki insanlar, yaşam kalitesi söz konusu olduğunda hala kentsel alanların çok gerisindedir. Temiz suya, sanitasyona ve tıbbi bakımın yanı sıra uygun beslenme ve eğitime erişimden yoksundurlar. Bu bölgelerde, insanlar yaşamlarındaki kaderi iyileştirmeye dair çok az umutla sefil koşullarda yaşıyorlar. Neyse ki, son zamanlarda Azerbaycan’daki yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik birçok iyileştirme yapıldı.

Azerbaycan, geniş petrol yatakları nedeniyle Orta Asya’nın en müreffeh ülkelerinden biridir. Hazar Denizi, dünyanın en derin su kütlelerinden biridir; sonuç olarak, gelişme için bol miktarda doğal kaynağa sahiptir. Birçok ülke, zengin doğal kaynaklarından yeni teknolojiler geliştirerek ekonomik büyüme peşindedir. Ancak bu, halkın Azerbaycan’ı doğal kaynaklarını nüfusa yeterli sosyal hizmetler sunmadan sömürdüğü için eleştirmekten alıkoymadı. Bu eleştirilere rağmen, Azerbaycan petrol patlaması yoluyla vatandaşlarının geçimini sağlama konusunda mükemmel bir iş çıkardı.

Hükümet, kırsal nüfus için insanların ilköğretim ve ortaöğretim sınavlarına hazırlanabilecekleri okullar kurdu. Kırsal kesimdeki vatandaşların üstesinden gelmesi zor engeller. Bunun kırsal Azerbaycanlı çocukların sağlığı üzerinde muazzam bir etkisi oldu; bu çabalar sayesinde şimdi 50 yıl öncesine göre çok daha iyi eğitim alıyorlar. Hükümet ayrıca, insanların 50 yıl öncesine kıyasla yoksulluk sınırının çok üzerinde yaşadığı büyük şehirlerde toplu konut ve sanitasyon projeleri de sağladı. Temiz suya erişimleri yok, bu da şehir sakinleri arasında sağlığın iyileşmesine yol açıyor; bu kısmen Azerbaycan’ın petrol patlaması sayesinde gerçekleştirilen iyileştirmeler sayesindedir.

Azerbaycan’ın birçok doğal kaynağı olmasına rağmen, vatandaşlarının yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik hala yapılması gereken işler vardır. Devam eden sağlık projeleri, kırsal kesimde yaşayanların çoğunun yaşam kalitesini büyük ölçüde iyileştirdi, ancak ülkedeki tüm vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik hâlâ yapılacak işler var. Azerbaycan’ın yüksek petrol yatakları nedeniyle, vatandaşları için yüksek yaşam standartlarına sahip zengin bir millet olma yolunda iyi bir konumdadır.

 

Azerbaycan Yaşam

Azerbaycan Yaşam

Azerbaycanda Öğrenciler İçin Yaşam Standardı

Uluslararası öğrenci konaklaması genellikle okulunuz tarafından düzenlenen yurtlarda veya okulunuz tarafından onaylanan ev sahibi aileler tarafından sağlanır. Kabul edildikten sonra, okulunuz konut bulma sürecinde size rehberlik edecektir. Akıcı Azerice veya Rusça konuşmadıkça, özel bir kiralık yer bulmak zor.

Azerbaycan’daki sağlık standartları genellikle iyidir, ancak Bakü dışında daha sınırlıdır. Ancak, sadece Azerbaycan vatandaşlarına ve uzun süreli ikamet edenlere açıktır. Uluslararası bir öğrenci olarak sağlık sigortasına ihtiyacınız olacak. Bu nedenle vize/izin başvuru sürecinde sigorta kanıtı sunmanız gerekmektedir.

Swipe, chip ve PIN banka kartları Bakü’de yaygın olarak kabul edilmektedir. Ancak, küçük bir mağazada veya bakkalda ödeme yapıyorsanız nakit kullanmanız gerekir. Banka kartları Bakü dışında yaygın olarak kabul edilmemektedir. Bakü dışında ATM’ler az ve uzak olduğu için başkentten ayrılmanız durumunda ihtiyacınız olan tüm nakit paranın yanınızda olduğundan emin olmalısınız.

Azerbaycan Yaşam Özgürlüğü

Azerbaycan yaşam stillerinin korunması ve insanların tüm özgürlüklerini yaşayabilmeleri açısından Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında 1 numaradır. Günümüzdeki gelişmişliği ile birçok konuda Türkiye’yi geride bırakan ve tüm yaşayış biçimlerine saygıda büyük bir yol kat eden Azerbaycan’da eğer öğrenci olarak kalacaksanız, sizin için dünyanın en iyi yeri Bakü ve Azerbaycan olacaktır.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!