Azerbaycan Beslenme Masrafları

Azerbaycan Beslenme Masrafları

Azerbaycan tarım ve hayvancılık alanında üretimleri olan ve kendisine yeten bir ülkedir. Ülkenin petrol geliri olması ekonomisin canlı olmasını sağlar..

Azerbaycan Beslenme Masrafları

Azerbaycan Beslenme Masrafları, Azerbaycan gelir düzeyi olarak son 10 yılda oldukça yüksek bir ivme kazanan ve petrol ile doğalgazın körüklediği ekonomi insanların alım güçlerinin de iyileşmesine sebep oldu. Bunlarla birlikte eskiye göre de fiyatlar yukarılara doğru çıkmaya başladı. Her ne kadar alım gücü yükselmiş ve fiyatlar da paralel olarak belli noktalara gelmiş olsa da coğrafi çevrenin sebze, meyve ve tahıl yönünden verimli olmasından dolayı Türkiye fiyatlarının oluştuğunu söyleyebiliriz.

Azerbaycan’da bulunacak, burada eğitim görecek olanların beslenme masrafları ile ilgili çekinceleri mutlaka olacaktır. Bunlarla ilgili bazı bilgileri burada paylaşmak gerekirse, öncelikle tıpkı bizim buralardaki gibi pazarların kurulduğunu söylemek gerek. Ayrıca büyük marketler ve manavlar da bulunmaktadır.

Meyve fiyatlarına bakacak olursak karpuzun yazın en verimli zamanlarında 30-35 kuruşa bulunabildiğini belirtelim. Türkiye’de yeri geldiği zaman 7-8 liralara satılan kiraz ortalama 2 Manat yani 5.5 liralara alıcı buluyor. Elmanın mevsiminde 70 qepik (qepik Manat’ın 100’de 1’i-yani kuruş) civarında dolaştığını bunun da 1.75 TL olduğunu görüyoruz.

Azerbaycan Pazar Fiyatları

Patatesin 1 manatın altında fiyatlarda olduğunu yani 2-2.5 tl, patlıcanın 50 kuruş, karnıbaharın 2.5 lira, bulgurun 2.5 lira, toz şekerin 2.5 lira, pirincin 3 lira, makarnanın 1.25, salçanın da 4 lira civarı olduğunu söyleyebiliriz.

Buradan da gördüğümüz gibi birçok ürün Türkiye ile aynı, bazıları ise çok daha ucuz bile olabilmekte. Her zaman için market, Pazar dolaşıp en uygununu aramak şart.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!