Azerbaycan'ın Başkenti

Azerbaycan’ın Başkenti

Azerbaycan'ın başkenti Bakü, giderek dünyanın en gelişmiş kentleri arasında yerini almaktadır. Bakü, Hazar Denizi'ne kıyısı olan ve denizin batı..

Azerbaycan’ın Başkenti

Azerbaycan’ın Başkenti bir numaralı ve Ortadoğu ile Avrasya’nın en önemli şehirlerinden olan başkent Bakü için söylenecek tüm geçmiş sözleri tarih kitapları ve şimdikileri de modern yapıtları, petrol ve doğalgaz madenleri ile birlikte, çağdaş ve kültürlü insanları ile üniversitelerdeki eğitim düzeyi söylemektedir.

Bakü binlerce yıl öncesine dayanan bölgeninn köklü şehridir. Hazar Denizi kıyısına konuşlanmasından dolayı tarihte hep tüm civar devletlerin hatta Roma ve Makedonların da büyük ilgisini çekmiştir. Bakü başkenti olduğu Azerbaycan’ın en büyük ve ekonomisi de en büyük şehridir. 3 milyon civarı nüfusu olduğu bilinen başkentin, Azerbaycan’ın nüfusunun 3’te 1’ine sahip olduğu görülmektedir. Halk Azerbaycan Türkçesi konuşurken birçok insan Rusça da bilmektedir. Hava sıcaklığı Bakü için yazlar 25 derece ve kışın da 5 derece ortalamalarda geçmektedir. Yağışların çok az ve rüzgarların da tam aksine çok kuvvetli olduğu görülmektedir. %94 Müslüman ve %4 de Hıristiyan cemaate sahiptir başkent Bakü. 35 kilometrelik metro hattına sahip Bakü’de 23 adet istasyon bulunmaktadır ve Kafkasya’nın da en büyük metrosu olma özelliğine sahiptir.

Azerbaycan Bakü Limanı

Bakü Limanı hem yolcu gemilerini hem de dünyanın her bölgesine mal ihraç edilen bir merkez gibidir. Haydar Aliyev Havaalanı da her yıl birkaç kat büyüme potansiyeli ile bölgenin en hızlı büyüyen havaalanıdır. Bakü’deki devlet üniversitelerinin sayısı 20’yi bulmaktadır. Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı’na bu üniversiteler her yıl Türkiye’den birçok öğrenciyi mezun edip, yeni öğrenciler getirmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!