Azerbaycan Gıda Fiyatları

Azerbaycan Gıda Fiyatları

Azerbaycan gıda fiyatları ile sizi memnun edecek seçenekler sunuyor. Bereketli bir ülke olan Azerbaycan toprakları, sebze, meyve ve hayvancılık alanında...

Azerbaycan Gıda Fiyatları

Azerbaycan Gıda Fiyatları, Azerbaycan’da yaşamak istiyorsanız, orada belirli bir süre geçirmeden önce araştırma yapıyorsanız, tabiki öncelikli olarak yapacağınız şey gıda fiyatlarını araştırmak ve bütçemizi zorlar mı yoksa Türkiye ile aşağı yukarı aynı mıdır sorusunun cevabını bulmak.

Azerbaycan’ın tarımsal yönden zengin bir ülke olduğunu ve ülke nüfusunda önemli bir kısmın tarım ve hayvancılıkla uğraştığını belirtmeliyiz. Bunların da fiyatlara olumlu yansıdığını, ülkenin gelir düzeyine göre baktığımızda fiyatların Türkiye ortalamalarının üzerine çıkmadığını görüyoruz. Örneğin salatalığın mevsiminde kilosunun 1 lira civarı olduğunu, soğanın kilosunun 1 lirayı bulmadığını görüyoruz.

Kuru gıdalara baktığımızda unun 1.5 lira, yerli pirincin ise 85 qepik yani 2 – 2.25 lira, kırmızı mercimeğin 3 lira, hazır çorbaların 1 lira civarı olduğunu görebiliyoruz. Türkiye ortalamalarına göre iyi fiyatlar olduğunu söyleyebileceğimiz bu ürünler ile birlikte kapalı turşuların 5 lira civarı, pekmezin yine aynı şekilde 5 lira, konserve bezelyenin 4 lira satıldığını söyleyebiliriz.

Azerbaycan Balığın Fiyatı

Balın kilosu ise yaklaşık 30-40 liradır. Türkiye’deki hakiki balların satış ortalamasıdır bu fiyatta. Paket çayların yarım kilosunun 7-8 liradan başladığını ve Türkiye ortalamasından daha ucuz olduğunu da belirtmeliyiz.

Yoğurdun kilosunu merak edenler için söylemek gerekirse 3 liradan başlamakta ve buna bağlı olarak da süt de yine 2-2.5 lira ortalamalarında. Beyaz peynirin 7-8 liralarda bulunabildiği Azerbaycan’da gördüğümüz üzere gıda fiyatlarında Türkiye’den pahalı bir görüntü pek yok. Birçok ürün Türkiye’den ucuza bile bulunabilmekte.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!