Azerbaycan Doğal Kaynakları

Azerbaycan Doğal Kaynakları

Çeşitli ve zengin Azerbaycan doğal kaynakları ile ülke gelişmiş ekonomiye sahiptir. Zengin petrol kaynakları olan bir ülkedir, doğal gaz ile diğer..

Azerbaycan Doğal Kaynakları

Azerbaycan Doğal Kaynakları milyonlarca yıl önce yapılanmış bir havzanın en değerli parçasıdır. Ülkenin bulunduğu Kafkas Dağları, Hazar Denizi havzası öylesine önemli ve güçlü doğal kaynaklara sahiptir ki, ilk insanların dahi bu bölgede yaşadıkları ortaya çıkan yeni bölgelerle kanıtlanmıştır.

Milyonlarca yıl önce insanların yaşamış olduğu bölge demek kökeninin çok güçlü olması demektir ve o zamandan bu zamana hem fosilleşmiş madenlerle bir şeyler kalacak demektir, hem de doğal bitki örtüsü, iklim kuşağı ve diğer beşeri güzellikleri ve doğal kaynaklarıyla insanlığa yeni işaretler verecektir. Azerbaycan’ın belgelendirilmiş tam 7 milyar varillik petrolü bulunmaktadır. Çıkmayı bekleyen en az 7 milyar varil demektir bu ve dünyanın yaklaşık %1’lik petrolünün Azerbaycan’da olduğu düşünülmektedir. Azerbaycan’ın ormanlarının yarısı Kafkas Dağları Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bölgenin doğal kaynakları ve bitki örtüsü o kadar geniştir ki dünyadaki 13 iklim kuşağının 9’u burada bulunmaktadır (kimi kaynaklar 11’de 9 der). 4500 farklı bitki çeşidi ile tüm dünyanın bitkilerini bir bölgede toplayabilen bir özelliğe sahip Azerbaycan.

Azerbaycan Karabağ Bölgesi

Karabağ bölgesi Azerbaycan için adeta doğal kaynak havuzu gibidir. 160 civarı madenin olduğu zannedilmektedir. Altın, cıva, bakır gibi çok değerli madenlerin de bulunduğu bölgede üzlük taşı madeni oldukça fazla bulunmaktadır. Yer altı suyu konusunda da Azerbaycan’ın her yeri adeta doğal bir hazinedir. Temiz su sıkıntısının hiç olmadığı ülkede irili ufaklı 3000 bin civarı nehir bulunmaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!