Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi

Azeri Halkı sporun her dalını sever ve ilgi gösterir. Özellikle futbol, ülkede en fazla dikkat çeken spor dalları arasındadır. Azerbaycan futbol ligi..

Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi 1991’de bağımsızlığın kazanılması ile gelişmeye başlamış ve 1992 yılında 14 takımlı Yüksek Deste adında bir futbol ligi kurulmuştur. 1992 ila 2007 arası 14 takımlı oynanırken daha sonra Premier Lig olarak adlandırılarak 12 takıma düşürülmüş ve adı orijinal adı da Azerbaycan Premyer Liqası olmuştur.

20013-14 sezonu başlamadan önce yeni bir düzenlemeye giden Azerbaycan Futbol Federasyonu ligdeki takım sayısını 10’a düşürmüştür. Şuandaki resmi adı sponsor firma ile birlikte Topaz Premyer Liqası olarak geçmektedir.

Azerbaycan’da lig şampiyonluklarına bakıldığında en başarılı takım Neftçi Bakü olarak gözükmektedir. 8 şampiyonluğu bulunan takımı Kapaz ve Şamkir takımları 3’er kez ile takip etmektedir. 2013-14 sezonunu ise 2. Şampiyonluğunu elde eden Karabağ FK en tepede bitirmeyi başardı.

Azerbaycan’da ülke puanının düşük olmasından dolayı ancak tek takım Şampiyonlar Ligi’ne giderken o da 2. Ön elemeden başlamak zorundadır. 2. Ve 3. Takımlar ise UEFA Avrupa Ligi’nde 1.ön eleme turundan başlamaktadır.

Azerbaycan FIFA Sıralaması

Azerbaycan’ın milli futbol takımı FIFA sıralamasında Haziran 2014 değerlendirmesiyle 83. Sıra ile en yükseği görme başarısı göstermiştir. Yükselişte olan Azerbaycan futbolunun milli takımını Alman Berti Vogts çalıştırmaktadır.

Azerbaycan Milli Takımı’nda Türkiye’de forma giyen Ufuk Budak, Cavid Hüseynov ve Cihan Özkara da bulunmaktadır. Euro 2012 elemelerinde grup aşamasında Türkiye ile aynı grupta yer alıp Bakü’de oynanan maçta Türkiye’yi 1-0 yenmeyi başarmıştı Azerbaycan Milli Takımı.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!