Azerbaycan Cami

Azerbaycan Cami

Azerbaycan camii ve kutsal ibadet yerleri açısından, yani camiler ve mescitler olarak Türk İnsanı'nın ibadetlerini karşılayacak kapasitededir..

Azerbaycan Cami

Azerbaycan Cami, 9 yüzyıldan itibaren girdiği İslamiyet’in temel direkleri olan camileri ile oldukça ünlü bir ülkedir. 1078 yılından kalma yaklaşık 1000 yılı devirmiş Muhammed Camisi Bakü’de bir tarihi de bizlere göstermektedir. Sınıkkale camisi olarak da geçen Muhammed Camisi Türk tarihinin de en eski camilerinden biridir.

Azerbaycan’ın en eski camisi ise 700’lü yıllara dayanmakta ve bugünlerde hala ayakta durmaktadır. Bu cami basında da duyacağınız üzere Şamahı Cuma Camisi’dir. Şamahı Cuma’nın 743 yılında yapıldığı ve zamanın hükümdarlığı olan Hazar Devleti’nin tüm üst kademesinin burada islamiyeti benimsedikleri rivayet edilir.

Yaklaşık 1300 yıllık tarihinde depremleri de yangınları da gören caminin 1918’de Ermeniler tarafından yakıldığını biliyoruz. En son 5 sene detaylı restorasyon çalışması yapılan Şamahı Cuma Camisi’nde açılış tekrar gerçekleştirildi ve tıpkı eskiden külliyelerde olduğu gibi etrafına kütüphane, yatacak yerler ve toplantı salonları yapıldı.

Azerbaycan Tarihi Camiler

Azerbaycan’da tarihi olarak adlandırabileceğimiz camilerden Ambaras Camii Nahçıvan’da bulunmakta ve Sultan Murad Camii de denmektedir. Bibi-Heybet Camii’nin 1281 yılı yapımı olduğu ve Bakü’de olduğunu da söylemeliyiz.

1441 yılından kalma Şah Camii Bakü’de tüm ihtişamıyla gövde gösterisi yaparken, 1416’dan kalma Şeyh İbrahim Camii, 1481’den kalma Mardakan Camii de geçmişin önemli yapıtları arasındadır.

Günümüzde kullanılan camiler arasında Beyler Camii, Çin Camii, Seyid Yahya Camii, Taze Pir Camii gibi 15 civarı ibadet mekanı Bakü’de sizleri beklemektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!