Azerbaycan Teknoloji Universtiesi

Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi

Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi

Genel Bilgi:
            Enstitü kimligi ile egitim veren günümüzün Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi, 11 Temmuz 2000 tarihinde alinan Azerbaycan Egitim Bakanligi karariyla üniversite seviyesinde egitim hayatina baslamistir.
            2000’den öne enstitü olan Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi; Azerbaycan Politeknik Enstitüsü, Krasnodar Politeknik Enstitüsü ve Tarim Enstitüsü’nün Sarapçilik Teknolojisi Bölümü ile birlesmesiyle olusan ortak bir egitim modeli gelistirmistir. Yurtdisinda teknoloji üniversitesi egitimiyle fark yaratmis bir egitim kurumu olan Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi, enstitü kimligi ile egitim hizmeti verdigi 1982 senesinde yapilan yarismada önce Azerbaycan ikincisi olarak dikkat çekmis ve sonraki yil Azerbaycan birinciligi de kazanmistir.
            Azerbaycanda makine mühendisligi egitim programlari ile ögrencilerine ilk tercihi haline gelen üniversitenin bugünlere gelmesindeki en büyük pay, Azerbaycan Cumhurbaskani Ilham Aliyev’e aittir. Azerbaycanda ekonomi yönetimi, devletçilik ve siyaset bölümlerinde egitim gören ögrencilerin daha kaliteli sartlarda okumasi için açilan Haydar Aliyev Okulu günümüzde de kaliteli egitim vermeyi sürdürmektedir. Ayrica üniversitenin köklü tarihini gösteren bir müze de okul bünyesinde hizmet vermektedir.
            Azerbaycan radyoteknik mühendisligi egitim programlarinda da lider statüye sahip olan Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi bunun disinda, Azerbaycanda otomasyon mühendisligi egitimiyle de dünya genelinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrica 1983 yilindan beri yayimlanan Teknolog Gazetesi ve 2004’ten beri çikartilan Ilmi Haberler Dergisi ile yayimcilik çalismalari da sürmektedir. Azerbaycanda otomasyon mühendisligi bölümündeki kaliteli egitimiyle de ilgi odagi haline gelen üniversite, teknolojinin yer aldigi birçok mühendislik dalinda ve çesitli alanlarda egitim hizmeti vermektedir.
            2007’de Egitim Bakanligi Komisyonu tarafindan akreditasyon denetiminden geçen üniversite aldigi sertifika ile yurtdisinda teknoloji üniversitesi olarak en kaliteli seçim oldugunu da herkese göstermistir. Tek yetkili merkezi olarak Eurostar; kayit, kabul, yerlesim ve danismanlik gibi hizmetleri ile size Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi mezunu olma sansi sunuyor. En kaliteli ve güvenilir hizmetleri avantajli fiyatlara sahip çözümlerle sunan Eurostar Yurtdisi Egitim Merkezi ayricaligindan yararlanmak için hemen simdi bizimle irtibata geçin.   

images images

Fakülteler ve Bölümler

Standart ve Teknolojik Makineler Fakültesi;

  • Makine Mühendisligi
  • Teknolojik Makineleri ve Donanimliklari Mühendisligi
  • Ulasimda Tasimalarin ve Yönetimin Düzenlemesi Mühendisligi
  • Meteoroloji, Standart ve Mühendisligi
  • Elektronik, Telekomünikasyon ve Radyoteknik Mühendisligi
  • Süreçlerin Otomasyonu Mühendisligi

Gida Ürünlerinin Teknolojisi ve Turizm Fakültesi;

  • Turizm

Ekonomi ve Yönetim Fakültesi;

  • Ekonomi ve Yönetim

Tüketim Mallarinin Teknolojisi ve Kontrol Fakültesi;

  • Tüketim Mallarinin Teknolojisi ve Kontrol