Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlik Ve Insaat Üniversitesi

images

                       Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi 1920 yilinda kurulmus ve egitim geçmisi boyunca gerek farkli egitim kurumlari bünyesinde bölüm olarak gerekse de Bakü Politeknik Enstitüsü ismiyle bagimsiz bir yapida hizmet vermistir. Üniversite; 1934’te Bakü Politeknik Enstitüsü’nde bölüm statüsüyle, ve 1951’de farkli fakültelerin bir araya gelmesiyle egitim hayatina devam etmistir. 1975’te Sovyetler Birligi’nin yüksekögretim kurumu statüsüne yükselttigi Bakü Politeknik Enstitüsü’nün 1992 yilinda üniversite olmus ve 2000’de de Haydar Aliyev bu üniversiteyi Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi haline getirmistir. Günümüzde uluslararasi iliskilere verdigi önemle dikkat çeken üniversite, birçok ülkenin üniversitesiyle isbirligi halindedir. Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi’nde ögrencilere çift ana dalda egitim görme ve çift diploma alma seçenegine de sunulmaktadir.

images

            Birçok sosyal tesis, 5 egitim binasi, ögrenci yurdu, uygulama ve arastirma laboratuarlarinin bulundugu Azerbaycan Mimarlik Üniversitesi kampüsü, yaklasik olarak 50 dönüme yayilan genis bir arazi üzerine kurulmustur. Azerbaycan Insaat Üniversitesi’nin genis içerikli kütüphanesi, yaklasik olarak 450 bin kitaba sahiptir. Üniversite ögrencileri bu genis akademik arsiv sayesinde bilimsel çalismalarini kaynak sikintisi yasamadan yürütmektedir. Dokuz fakülteye bagli olarak egitim veren Azerbaycan Insaat Üniversitesi bölümleri, Avrupa düzeyinde yüksekögretim programlari ile Azerbaycan’dan oldugu kadar yurtdisindan da yogun ilgi görmektedir. Okul bünyesinde ayrica genis içerikli egitim veren Projelendirme Enstitüsü bulunmaktadir. Azerbaycan Insaat Üniversitesi; Ulastirma Fakültesi, Insaat Teknolojileri Fakültesi, Yapi – Isletme Fakültesi, Mekanik ve Otomasyon Fakültesi,  Hazirlik Fakültesi, Yüksek Lisans Fakültesi, Mimarlik Fakültesi, Insaat Fakültesi, Baraj Insaat Mühendisligi Fakültesi, Enerji Dagitim Sistemleri Fakültesi ile hizmet vermektedir.

            Üniversite bünyesinde yapilan gelistirme çalismalari dogrultusunda egitim kalitesi uluslararasi düzeye yükselen Azerbaycan Insaat Üniversitesi Harita Mühendisligi Bölümü’ne son yillarda büyük bir ilgi gösterilmekte ve bölüm bünyesinde egitim gören yabanci ögrencilerin sayisi da her yil artmaktadir. Üst seviyeli lisans, yüksek lisans ve doktora programlari sunan Azerbaycan Mimarlik Üniversitesi’nin sosyal imkanlari da oldukça gelismistir. Dans, tiyatro ve halk oyunlari gibi alanlarda faaliyet gösteren ögrenciler için çalisma alanlari yapilmistir. Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi bir kolej ile lise de bulunmakta ve bu okullardan mezun olan gençler üniversite hayatina hazir bir egitim geçmisine sahip olmaktadir.

images images images

            Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi; tüm binalarda okuma salonlari, bilimsel arastirma merkezi, ögrenci kulüpleri, internet baglantili bilgisayar merkezleri ve birçok kafeteryanin bulundugu bir yerleskeye sahiptir. Sportif çalismalara da tam destek veren egitim kurumunun; boks, güres, voleybol, futbol, basketbol sporlarin yapilabilecegi modern tesisleri de mevcuttur.

            Eurostar Azerbaycan Egitim Merkezi deneyimli kadrosu sizlere genis imkanlara ve üst düzey egitim programlarina sahip Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi’nin ögrencisi olarak is hayatina hizli bir giris yapma imkani sunuyor. En kaliteli hizmetleri sunan ve uluslararasi egitim anlasmalariyla tek yetkili merkez olma özelligine sahip olan Eurostar Yurtdisi Egitim Merkezi; kayit, kabul, yerlesim, danismanlik ve karsilama hizmetleriyle yüksekögretim hayatina sorunsuz bir sekilde baslamanizi saglayacaktir. Eurostar Egitim Merkezi’ni seçerek, verdigi egitim ile ülkemizde ve dünyanin dört bir yaninda denk sayilan Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi’ne kontenjan sorunu yasamadan kayit yaptirabilirsiniz. Eurostar Azerbaycan Egitim Merkezi bünyesinde hizmet veren deneyimli ekip, en kaliteli hizmetleri en uygun fiyatlarla bulusturarak size sunmak çalismaktadir. Eurostar Yurtdisi Egitim Merkezi’nin hizmetleri, fiyatlari ve genis üniversitesi seçenekleri hakkinda bilgi almak için bizimle iletisime geçin.

images

Rusya: Mimarlik Moskova Enstitüsü, Jeodezi ve Haritacilik Moskova Devlet Üniversitesi, Insaat Mühendisligi Moskova Devlet Üniversitesi, Mimarlik ve Insaat  Voronezh Devlet Üniversitesi, Mimarlik ve Mühendislik Kazan Devlet Üniversitesi
Kazakistan: Mimarlik ve Insaat Kazakistan Lider Akademisi, Mimari liselerarasi Uluslar arasi Dernegi
Özbekistan: Mimarlik ve Insaat Semerkant Devlet Üniversitesi
Gürcistan: Gürcistan Teknik Üniversitesi, Mimarlik Enstitüsü
Romanya: Bükres Teknik Üniversitesi
Ukrayna: Kiev Milli Insaat ve Mimarlik Üniversitesi
Litvanya: Vilnius Teknik Üniversitesi
Belarus: Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi
Amerika: Kansas Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi, Ticaret-Sanayi Odasi ABD
Türkiye: Istanbul Teknik Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Orta Dogu Teknik Üniversitesi, Peri Sirket, Ulusal Cad ve Gis(Netcat), Azerbaycan-Türkiye is adamlari Birligi
Misir: Kahire Üniversitesi
Italya: Floransa Üniversitesi, Romualdo DelBianco Vakfi, La Sapienza Üniversitesi
Fransa: Monpelye Milli Yüksekokulu, Monpelye 1 Üniversitesi
Almanya: Köln Uygulamali Bilimler Üniversitesi, Knauf Pazarlama MMC
Avusturya: Viyana Teknik Üniversitesi,  Herz Armaturen Gmbh
Güney Kore: Konkuk Üniversitesi, Pusan Milli Üniversitesi

Fakülte ve Bölümler

Mimarlik Fakültesi: Mimarlik ve insaat mühendisligi üzerine egitim programlarinin bulundugu fakültede egitim Azerice, Ingilizce ve Rusça olarak 3 dilde verilmektedir. 21 profesör, 39 asistan, doçentler ve egitmenlerle birlikte 267 ögretim görevlisi fakülte bünyesindeki 6 bölümde ders vermektedir.

Bölümler;

 • Mimari Tasarim ve Sehircilik 
 • Peyzaj Mimarligi
 • Mimari Proje ve Anitlarin Restorasyonu
 • Tasarim
 • Mimarlik 
 • Güzel Sanatlar

 

Insaat Fakültesi: Bakü Politeknik Enstitüsü’nde 1920’de açilan ve 1930-1934 döneminde Mimarlik ve Insaat Enstitüsü adini alan fakülte, 1934-1951 yillarinda da Azerbaycan Sanayi Enstitüsü ismini almistir. 1951-1975 yillarindaysa Azerbaycan Politeknik Enstitüsü’nün bölümü haline gelen fakülte, 2000 yilinda Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi bünyesine girmistir.

7 profesör, 38 asistanla birlikte 58 ögretim görevlisi fakülte bünyesindeki 7 bölümde dersleri, Azerice ve Rusça olarak vermektedir.

Bölümler;

 • Demir-Beton ve Tas Binalar
 • Binalar, Kanallar ve Yer alti Kurgulari
 • Yapi ve Imalat Teknolojileri
 • Metal, Ahsap ve Plastik Insaat Malzemeleri
 • Tarihi, Sosyal ve Siyasi Konular
 • Deprem ve Sismik Birimler 
 • Sehir Binalari

 

Kaynaklari Mühendisligi ve Enerji Nakil Sistemleri Fakültesi:  Azerbaycan Politeknik Enstitüsü Hidromeliorasiya Fakültesi olarak 1950 yilinda basladigi egitim hayatini Azerbaycan Tarim Enstitüsü bünyesinde sürdüren fakülte, 1975’te Azerbaycan Insaat Mühendisleri Enstitüsü Su ve Çevre Sagligi Teknoloji Bölümü olmustur. Daha sonra yeniden yapilandirilan bu fakülte, bünyesindeki iki bölümle egitimine devam etmistir.

 

10 profesör ile 52 yardimci doçentle birlikte 76 ögretim görevlisi fakülte bünyesindeki 6 bölümde ders vermektedir.

Bölümler;

 • Su Teknolojileri ve Çevre Mühendisligi
 • Arazi Islahi Teknikleri ve Hidroloji 
 • Gaz Tedarik ve Iklimlendirme Sistemleri
 • Isi Teknikleri ve Donanimlari 
 • Su ve Kanal Sistemlerinin Gelistirilmesi
 • Ileri Matematik

 

Ulastirma Fakültesi: 1975’te Yol Insaat Fakültesi olarak açilan bu fakültede; köprü ve tünel insaati, karayollarinin yapimi, sehircilik, tasinmaz mallarin kayit altina alinmasi gibi alanlarda uzmanlar yetistirilmistir.

5 profesör, 41 yardimci doçentle birlikte 65 ögretim görevlisi fakülte bünyesindeki 4 bölümde ders vermektedir.

Bölümler;
 

 • Yol Insaati ve Ulastirma 
 • Jeodezi Mühendisligi
 • Fizik
 • Materyal Mukavemeti

Insaat Teknolojileri Fakültesi: Insaat malzemeleri, duvar ve yalitim malzemeleri, cam ve seramik malzemeleri, insaat konstrüksiyonlarinin üretiminde görev alacak uzman statüsünde bireyler yetistirilmesi için 1976 yilinda kurulan fakülte bünyesinde; isçi sagligi, insaat yapimi esnasinda güvenlik önlemleri ve insaat malzemelerinin özelliklerinin ögrenilmesi gibi konularda egitim verilmektedir. Fakülte komisyon sinavinda basarili olan ögrencilere kayit hakki taninmaktadir.

3 profesörün de dahil oldugu 47 ögretim görevlisi fakülte bünyesindeki 5 bölümde ders vermektedir.

Bölümler;

 • Çimento ve Beton Malzemeleri Teknolojisi 
 • Insaat Malzemeleri 
 • Kimya bölümü
 • Olaganüstü haller ve yasam faaliyetinin güvenligi 
 • Beden Egitimi ve Spor bölümü

 

Insaat ve Ekonomi Fakültesi: 1920 yilinda açilan ve 1990 yilindan bu yana günümüzdeki ismiyle egitim veren fakülte, insaat sektöründe faaliyet gösteren sirketlerde çalisacak ekonomistler yetistirilmesi amaciyla kurulmustur. Insaat ekonomisi, sigorta, satis, sirket yönetimi, isletmeler ve gelisimi üzerine egitim verilmektedir. Fakülte komisyon sinavinda basarili olan ögrencilere kayit hakki taninmaktadir.  

9 profesör, 38 doçentle birlikte 105 ögretim görevlisi fakülte bünyesindeki 6 bölümde ders vermektedir.

Bölümler;

 • Insaat Ekonomisi
 • Hizmet Alanlari Ekonomisi ve Isletme
 • Insaat ve Is Organizasyonu-Yönetim
 • Teorik Ekonomi ve Pazarlama
 • Insaat Mekanigi
 • Yabanci Diller

 

Mekanik ve Otomasyon Fakültesi: Mekanik sistemlerin yönetim güvenligi, sanayi ve bina insasi, hidroteknoloji ve islahi, ulastirma yollari ve teknolojilerinin mekaniklestirilmesi ve otomasyonu,  teçhizat ve otomatik yönetim sistemlerinin düzgün seçilmesi, verimli isletilmesi, bilgi teknolojileri ve haberlesme kullanim merkezleri konularinda egitim veren fakülte, 1997 yilinda kurulmustur. Fakülte komisyon sinavinda basarili olan ögrencilere kayit hakki taninmaktadir.

38 doçent ve egitmenlerle birlikte 72 ögretim görevlisi fakülte bünyesindeki 6 bölümde ders vermektedir.

Bölümler;

 • Bilgi Teknolojileri ve Sistemleri 
 • Insaat, yol ve islah Makineleri 
 • Bilgisayar Teknolojisi ve Yazilimi 
 • Metalurji ve Makine Mekanikleri Ana Bilim dali 
 • Teorik Mekanik
 • Geometrik Tasarim ve Teknik Resim 

 

Hazirlik Fakültesi: Azerice ve Rusça dillerinde egitim veren fakültenin egitim süresi 1 yildir.

2 profesör, 17 doçentle birlikte 58 ögretim görevlisi fakülte bünyesindeki 3 bölümde ders vermektedir.

Bölümler;

 • Azerbaycan dili ve Pedagojisi 
 • Rus dili
 • Genel Hazirlik

 

Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi’nde, lisans programlari tamamlayan ögrencilerine yüksek lisans egitimi veren Ihtisas Fakültesi de yer almaktadir. Bilgisayar ve internet üzerine egitim veren fakülte de ayrica bilisim sektörünün gelisimiyle ilgili egitimler de yapilmaktadir. Microsoft Office Uygulamalari gibi dünya genelinde yaygin kullanimi olan programlar ve Adobe Programlari üzerine kurslar da düzenlenmektedir. Ayrica fakültede; Autocad, Archicad ve 3D-MAX egitimi alma imkani da vardir.