Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

images

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

images

            1923 yilinda kurulan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, köklü tarihi boyunca egitim çesitliligini ve kalitesini sürekli gelistirmistir. 1923 yilinda ilk mezunlarini 28’i erkek toplam 40 ögrenci olarak Bakü Tiyatro Okulu ismiyle veren egitim kurumu, Tiyatro ve Sahne Sanatlari ile Aktörlük ve Prodüktörlük üzerine egitim vermekteydi. Yillar içerisinde yüksek okul, enstitü ve son olarak da üniversite olan okul, her zaman egitim kalitesini en üst seviye tutmayi basarmistir. 1945 yilinda yüksek okul olarak egitim yelpazesine Dekoratif Uygulamali Sanatlar, Kültür ve Aydinlanma gibi bölümleri de ekleyen okul, 1968 yilina gelindigindeyse Devlet Sanat Enstitüsü halini almistir. Tiyatro Tasarimi, Sinema Sanati ve Yönetmenlik, Müzecilik, Sanat Tarihi ve Sanat Elestirmenligi, TV Dramalari, Yazarlik, Iç Mekan ve Ekipmanlari bölümlerinin haricinde Hali Tasarimi ve Dokumacik ile Moda Tasarimi gibi bölümlerle zengin bir egitim içerigine sahip olan okul, Devlet Sanat Enstitüsü olarak adindan yurtdisinda da söz ettirmeye baslamistir. TV yapimciligi, Tiyatro Yönetmenligi, Aktörlük ve Vokal gibi bölümlerin haricinde Mimarlik, Resim ve Reklam Tasarimi alanlarinda da egitim programlarinin olusturulmasi ile 1991 yilinda Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi statüsüne sahip olmustur.

            Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Avrupa standartlarinda verdigi yüksek ögretimle sanat dallarindan moda alanina, mimarlik ve yönetmenlik sanati egitimine genis bir yelpazeye yayilan egitim programlarina sahiptir. Üniversite teknik, sanat ve sosyokültürel alanlarda verdigi egitimini yedi lisans, bir hazirlik ve bir adet yüksek lisans fakültesi bünyesinde yer alan 34 bölümle vermektedir.

            Medya Tasarimi gibi modern televizyon çaginin popüler alanlarinda da kaliteli egitim programlarina sahip olan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, ayrica Sanatçi Tasarimi ve Kozmetik Egitimi gibi bölümleriyle sahne arkasi alanlarda da genis içerikli egitim vermektedir. Moda Çizim Bölümü ve Moda Tasarimi egitimiyle moda alaninda da Avrupa’dan yogun talep gören üniversite, egitim çesitliligi kadar sosyal ve kültürel alanlarda sahip oldugu tesisler, kompleksler ve merkezlerle de ön plana çikmaktadir. Otel, market, saglik merkezi, kapali ve açik yüzme havuzlari, banka, kuaför, lojman, etüt odalari, ögrenci asistanlik merkezleri, kapali spor salonu ve açik spor alanlari, ögrenci kulüp merkezleri, bilgisayar laboratuarlari ve merkezleri gibi birçok imkana sahip olan ögrenciler ayrica kampüs içerisinde kablosuz internet alanlarindan da yararlanabilmektedir. Teknik egitim alan ögrencilere genis uygulama alanlarinda egitim esnasinda tecrübe kazanma imkani da saglayan üniversite, kendine ait olan televizyon ve radyo kanaliyla da prestijli bir konuma sahiptir. Sinema ve televizyon setleri, matbaa, sinema salonu, baski merkezi, zengin içerikli ve modern bir kütüphane, uzaktan egitim merkezi, tiyatro ve akademik rehberlik gibi pek çok teknik, sosyal ve teknolojik imkana sahip olan üniversite, gerçek anlamda Avrupa standartlarinda bir yüksekögretim kurumudur.

            Yönetmenlik ve TV yapimciligi, tiyatro yönetmenligi ve genel yönetmenlik sanati, vokal ve sanatçi tasarimi, mimarlik ve sanat tarihi, sanat elestirmenligi ve müzecilik gibi alanlarda üst seviyeli egitim imkanlari sunan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, yurtdisi egitim alaninda tek yetkili egitim ofisi olan Eurostar’in kaliteli hizmetleriyle sizleri bekliyor. Moda Çizim Bölümü ve Moda Tasarimi gibi alanlarda da egitim programlarina sahip olan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne, profesyonel kadrosuyla güvenilir ve kaliteli hizmetleri bütçe dostu fiyatlarla sizlere sunmayi ilke edinen Eurostar Yurtdisi Egitim Merkezi araciligi ile kontenjan sorunu olmadan kayit yaptirabilirsiniz. Uzman ekibiyle kayit, kabul, karsilama, yerlesim ve danismanlik gibi alanlarda en kaliteli hizmetleri sunan Eurostar’in avantajli seçenekleriyle yüksekögretim hayatinizin sorunsuz bir biçimde tamamlanmasi için bizimle irtibata geçin. Eurostar Yurtdisi Egitim Merkezi uluslararasi anlasmalariyla tek yetkili egitim merkezi olarak, prestijli ve yüksek seviyeli bir yüksekögretim egitim almanizi saglayacaktir.

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Fakülteleri ve Bölümleri:

Bölümler:

 • Kültür
 • Müzecilik
 • Uygulamali Kültür 
 • Ekonomi ve Danisma

Kültür Fakültesi: 1959 yilinda egitime baslayan fakülte; Kültüroloji, Turizm ve Otelcilik, Isletme, Müzecilik ve Anitlarin Korunmasi ile Uluslararasi Iliskiler üzerine egitim programlari sunmaktadir.

Aktör Sanati Fakültesi: Köklü tarihi 1923 yilinda kadar dayanan fakülte, Tiyatro Okulu ismiyle basladigi egitim hayatina 1945’te açilan Tiyatro Enstitüsü’nün en önemli fakültesi olarak devam etmistir.1992’de Tiyatro ve Sinema Sanati Fakültesi, 2002 yilinda da Aktör Sanati Fakültesi adini almistir.

Fakültede 6 bölümde dersler yapilmaktadir.

Bölümler:

 • Sahne Danismanligi
 • Aktör ve Yönetmenlik Sanati
 • Vokal 
 • Müzikal Sanati
 • Koreografi ve Plastik Sanatlar
 • Pop Sanati

Fakülte mezunlari; Drama ve Sinema Oyunculugu, Müzikal Oyunculugu,  Pop ve Koreografi Sanatçiligi dallarinda uzmanlasmaktadir. Üniversite Beden Egitimi ve Spor egitimi de vermektedir.

Yönetmen Sanati Fakültesi: Edebi Yaraticilik Fakültesi ismiyle taninan ve sonrasinda 2001 yilinda Yapimcilik ile Yöneticilik bölümlerinin birlestirilmesiyle günümüzdeki adini alan fakülte, prestijli bir sanat egitimi vermektedir.

Fakültede 4 bölümde ders yapilmaktadir.

Bölümler:

 • Tiyatro Yönetmenligi
 • Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmenligi 
 • TV Yapimciligi 
 • Yönetmenlik

Fakülte mezunlari; Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmeni, Drama Yönetmeni, TV Program Yönetmeni, Sinema Yönetmeni, Pop ve Müzikal Yönetmeni, Sanat Operatörü gibi alanlarda uzmanlasabildigi gibi Tiyatro Kurumlari Müdürü sertifikasi da alabilmektedir.

Sanatçilik Fakültesi: 1991 yilindan beri saygin sanatçilar yetistiren fakülte, çok yönlü egitim programlarina sahiptir.

Fakültenin 6 bölümü vardir.

Bölümler:

 • Tiyatroculuk 
 • Sinema ve Televizyon Dramalari 
 • Azerbaycan Dili ve Edebiyati
 • Yabanci Diller
 • Sosyal Siyasal Bilimler
 • Amatör ve Halk Sanatlari

Fakülte mezunlari; Tiyatro ve Sinema Çalismalari, Televizyon Dramalari ve Yayinciligi, Biblioloji, Televizyon ve Sinema Gazeteciligi gibi alanlarda uzmanlasma imkanina sahiptir.
 
Yabanci Diller Fakültesi: Fakültede, yabanci ülkelerden gelen ögrencilere Dil Hazirlik kurslari verilmektedir.

Müzik Sanati Fakültesi “Konservatuar”: Kapsamli ve yogun egitim programlariyla ögrencilerine üst düzeyde egitim veren fakülte, 2001 yilinda kurulmustur.

Fakültenin 6 bölümü vardir.

Bölümler:

 • Müzik Çalismalari  
 • Müzik Disiplinleri ve Sef Çalismalari 
 • Enstrümantal Performans 
 • Popüler Müzik ve Çesitli Performanslar 
 • Mugam (Makam) Sanati 
 • Asik Sanati

Fakülte mezunlari; Bestecilik, Iletimcilik, Orkestra Yönetimi, Enstrümantal Performans, Mugam Sanati, Popüler Müzik, Müzisyen, Solo Performans ve Sarkicilik alanlarinda uzman sertifikasi almaktadir.

Güzel Sanatlar Fakültesi: Üniversitenin adindan da anlasilabilecegi gibi okulun en önemli ve en eski fakültelerinden biri olan Güzel Sanatlar Fakültesi, 1990’dan beri Azerbaycan’da heykeltiraslik, grafik tasarim ve resim sanati üzerine egitim veren tek fakültedir.

Fakültede 3 bölümde egitim yapilmaktadir.

Bölümler:

 • Resim ve Moda Çizim bölümü
 • Sanat Elestirmenligi bölümü 
 • Uygulamali Dekorasyon Sanati bölümü

Fakülte mezunlari; Resim ve Moda Çizimi, Mimarlik ve Sanat Tarihi, Kozmetik Egitimi, Tiyatro Tasarimi, Medya Tasarimi, Hali Tasarimi, Moda Tasarimi, Reklam Tasarimi, Sanatçi Tasarimi gibi alanlarda uzman sertifikasina sahip olmaktadir.