Azerbaycan Hakkinda

Azerbaycan Hakkinda

Azerbaycan Hakkinda

            Müslüman dünyasinin demokratik ve laik yapili olarak kurulan ilk devleti olan Azerbaycan, 1918 yilinda “Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti” ismiyle kurulmustur. 1920-1991 dönemini Sovyetler Birligi yönetimi altinda geçiren Azerbaycan Cumhuriyeti, nihayet 1991 yilinda tam bagimsizligina kavusmus ve Azerbaycan tarihi açisindan bir dönüm noktasi yasanmasini saglamistir. Günümüzde Azerbaycan baskenti Bakü bir kültür baskenti olarak görülmekte ve Azerbaycan Cumhuriyeti demokratik yapisiyla dikkat çekmektedir. Birlesmis Milletler, IMF ve AGIT üyesi olarak modern dünyanin bir parçasi olan Azerbaycan, ayrica diger yedi bagimsiz Türk Cumhuriyeti içerisinde Türkiye ile baglari en kuvvetli olan ülkedir. Azerbaycan kültürü ile Türkiye cografyasinin sentez halindeki yasam kültürü “iki devlet bir millet” düsünce yapisiyla birlikte harmanlanmakta ve iki ülke arasindaki gerek kültürel gerekse de ekonomik ve siyasi isbirligi ayrilmayacak derecede kuvvetlidir.

images
                  

            Azerbaycan yasam kültürü her ne kadar çok genis bir cografyaya yayilmis olsa da, dünyada Azerbaycan dili konusan 65 milyon insanin yalnizca 10 milyonu Azerbaycan topraklari içerisinde yasamaktadir. Birçok defa parçalandigi için topraklari büyük oranda küçülen Azerbaycan, yine de uluslararasi anlamda büyük gelisme göstermis ve günümüzde Azerbaycan Bakü birçok ülkenin yakindan takip ettigi bir yer haline gelmistir. 158 ülke ile diplomatik iliski içerisinde bulunan Azerbaycan Respublikasi, ayrica 38 adet uluslararasi kurulusun da üyesidir.

images
Sirvansahlar Sarayi (Azerbaycan-Bakü)

            Milat öncesi dönemde Oguzlarin göçleriyle bölgenin Türklesmesine kadar dayanan oldukça köklü bir tarihe sahip olan Azerbaycan, yüzlerce yildir Anadolu topraklari ile baglarini kopartmamistir. Türklerin Islam dinine girmesiyle birlikte Azerbaycan dini de Müslümanligi benimsemis ve tarihsel süreç içerisinde birçok Türkçülük akiminin da dogdugu yer olmustur. Günümüzde gerek Azerbaycan Alfabesi gerekse de Azerbaycan lehçesi Türkiye ile büyük benzerlikler gösteren Azerbaycan Cumhuriyeti, yasanan ortak tarihten beslenmis ve Türk tarihinde önemli yere sahip olmus bir cografya olarak büyük öneme sahiptir. Azerbaycan ulasim hattini kullanan birçok yabanci ülkenin topraklarindaki antik çaglardan kalma arkeolojik eserleri incelemek istemekte ve ilk insanlardan kaldigi düsünülen Gobustan’a turistik ve bilimsel arastirma amaçli ziyaretlerde bulunmaktadir.

images
Qiz Qalasi-Kiz Kulesi (Azerbaycan-Bakü)

            Azerbaycan’in sahip oldugu kültürel güzelliklerin disinda insanlarinin da özellikle Türkiye vatandaslarina karsi büyük bir sempati beslemesi, ülkemizden giden insanlari çok misafirperver bir biçimde agirlamalarina neden olmaktadir. Azerbaycan websiteleri birçok yabanci insan tarafindan çok sik ziyaret edildigi gibi, ülke sokaklarinda Azerice konusan birçok yabanci görmek de mümkündür. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin hem ülkemizle hem de diger yabanci devletlerle yaptigi ekonomik anlasmalar Azerbaycan para birimi ve siyasetinin uluslararasi platformda her geçen gün daha fazla deger kazanmasini saglarken, ülkenin turizm gelirleri de günden güne artmaktadir. Azerbaycan ulasim açisindan kara, deniz, hava ve demiryollari bakimindan gelismis bir altyapiya sahip oldugundan ülkemizden yapilan Azerbaycan Bakü ziyaretleri oldukça rahat bir hale gelmistir. Azerbaycan wiki gibi internet ortamindaki faaliyetleriyle adindan dünya çapinda söz ettiren Azerbaycan Cumhuriyeti, sosyokültürel anlamda da büyük bir gelisim geçirmistir. Tüm bunlarin haricinde Azerbaycan yasam alanlarinda Hazar Denizi büyük bir öneme sahip oldugu gibi, ülkenin deniz tasimaciginda yaptigi yenilikler sayesinde bu cografya önemli bir ekonomik kaynak haline de dönüsmüs durumdadir. Azerbaycan Bakü bölgesindeki yogun nüfusun trafik sorunlarina neden olabilecegi önceden görülmüs ve sehirde genis bir metro agi olusturulmustur.

images
Hazar Denizi

            Azerbaycan Cumhuriyeti ekonomisinde önemi muazzam derece büyük olan petrol ve dogalgaz sektörü, ülkenin sahip oldugu zengin rezervlerin islenmesi ve ülkemizin de aralarinda bulundugu yabanci ülkelere satilmasiyla çok büyük bir gelisim yasamistir. Azerbaycan dili açisindan da köklü bir tarihe sahip oldugundan ülkede egitime büyük özen gösterilmekte ve nüfusun okur yazarlik orani %99,5 civarinda seyretmektedir. Müzeleri, yüksekögretim kurumlari, kütüphaneleri ve binlerce farkli sanat daliyla ilgilenen kültür merkezleri ile oldukça gelismis kültür ve egitim imkanlarina sahip olan Azerbaycan Respublikasi, birçok kültürden gelen insanlarin yasadigi sentez bir topluma sahiptir. Çok uluslu yapisi haricinde yurtdisindan birçok ögrenci gelmesi nedeniyle Azerbaycan dili haricinde birçok farkli dillerde de egitim hizmeti sunulmaktadir. Azerbaycan Bakü günümüzde bir Caz müzik baskenti haline geldiginden, ülkenin müzikle iç içe bir yapida oldugu da söylenebilir.

images
Park (Azerbaycan-Bakü)

            Ortak cografyada binlerce yildir birlikte yasanmis kültürüyle sizlere unutulmayacak deneyimler yasamanizi saglayacak Azerbaycan, dünyanin kültürel anlamda en önemli cografyalarindan biri olarak sizi de kendine hayran birakacaktir. Azerbaycan’in Avrupa standartlarindaki yüksekögretim kurumlarinin denk sayilan prestijli egitiminden, yurtdisi egitimin tek yetkili adresi olan Eurostar Yurtdisi Egitim Merkezi’nin profesyonel ve avantajli hizmetleriyle yararlanmak için biran önce Eurostar ile iletisime geçin.