Azerbaycan Egitim Denklik

Azerbaycan Egitim Denklik

Azerbaycan'da egitim alacak ögrenciler Yüksek Ögretim Kurumunun gerçeklestirdigi sinav sistemine ister katilsin ister katilmasin, yerlestirme sonucunda ögrenci Azerbaycan Üniversitelerinden yerlesmeye hak kazanan yada kazanamayan, kendi imkanlari ile Azerbaycan Üniversitelerinde okuyabililer.

1. Yüksek Ögretim kurumu ile üniversite kazanma : Türkiye'de okuyanlar gibi hiç bir sinava tabi tutulmazlar.

2. Yüksek Ögretim Kurumu ile yerlesemeyenler: Azerbaycan üniversitelerinde Kendi imkanlari ile egitim alabilirler. Mezun olduklarinda YÖK'e denklik için müracaat ederler.

a).Sahsen degerlendirilen ögrenciye direk denkliklerini alabilir.

b). Sözlü Mülakaatta yeterli dil seviyesi, üniversitesindeki basari durumu, pasaport giris- çikis kontrolü, okul devamliligi, belgelerin kontrolü yapilarak ögrencinin yeterliligi Yök tarafindan degerlendirilerek verilir.

c). Sözlü Mülakati gecen ögrenci ögrenim gördügü bölüm derslerinden yeterlilik sinavina alinabilirler.

d). Yukaridaki asamalardan gecen ögrenciye basarisi oraninda ve Yüksek Ögrenim Kurumunun belirtmis oldugu kurallar dogrultusunda egitimine devam eden ögrenciye yeterliligi denkligi verilmektedir.

3.ÖSYS Kilavuzunda yer alan yurtdisindaki yüksekögretim kurumlarinin Kilavuzda yer alan programlarina Ögrenci Seçme ve Yerlestirme Sinavi sonuçlarina göre ÖSYM tarafindan yerlestirilen ögrencilerin alacaklari diplomalara ilgili mevzuata göre yapilacak inceleme sonucunda denklik belgesi verilecektir.ÖSYS Kilavuzunda yer alan yüksekögretim kurumlarinin Kilavuzda yer almayan programlari ile ÖSYS Kilavuzunda yer almayan ancak Kurulumuzca taninan yüksekögretim kurumlarinin Kurulumuzca taninan programlarina ÖSYS sinavinda ilgili alan türünde baraj puani alarak kayit yaptiran ögrencilerin alacaklari diplomalarin ilgili mevzuata göre degerlendirilmesi yapilacaktir. Yurtdisindaki yüksekögretim kurumlarinda ögrenim görecek ögrencilerin ögrenciliklerini tanitmalari, Milli Egitim Bakanligi veya yurtdisi temsilciliklerimizde ögrenci dosyasi açtirmalari ve vize almalari gerekmektedir.

4. Yüksek Ögrenim Kurumunun uygulamis oldugu sinava giremeyen yada belirlenmis baraji yakalayamayan ögrenciler (bakiniz 2.) tüm prosedürlere uymak zorundadir. Ayrica ayni yil geçerli olan 165 puan alti olan ögrenciler Azerbaycan'da ilk yillarda ögrenci dosyasi açtiramaz, ögrenci tahsil vizesi alamazlar. Azerbaycan Üniversitelerinde basarili ögrenci olduklarini kanitlamalari gerekmektedir. Bu basari ögrenci dosyasi açtirmaya hak kazanmasiyla ilgilidir.

5. Azerbaycan Üniversitelerinde master doktora uzmanlik alanlarinda egitim verilmektedir. Egitim sonunda ders içeriklerine bakilarak denklikleri verilir. bakiniz (1.2.3.) aynen uygulanmaktadir.

Not: Yüksek ögretim kurumu ögrenciyi birebir degerlendirir. Bazilarina verilen denklik bazilarina verilmez bunda Üniversitenin denkligi olmasi, okunan bölümün denkligi olmasi gerekmektedir. Ayni üniversiteden mezun olan ögrenciye verilen denklik size de verilecek anlamini tasimamaktadir. Siz YÖK kurallarina uydugunuz taktirde hiç sorun yasamadan denkliginizi alabilirsiniz.

En dogru bilgiyi Yüksek Ögretim kurumuna belirticeginiz ülke adi, okulun adi, bölüm adi yazili dilekcenizle 15 gün içinde YÖK onay verip vermedigini konusundaki cevabi elinizde olacaktir. Mezun oldugunuzda çesitli sorunlarlarla karsilasmamak için bu belgeyi saklayin hak talep hakkinizin oldugunu unutmayin

Denklik Talep Formu

Kurulumuz Denklik Birimine Yapilan Basvurularla Ilgili Bilgi Bu Linkten Alinabilecektir.

Dil Sinav Sonuccedil;larinin Esdegerliligine Iliskin Çizelge

ÜDS ve KPDS' nin Ingilizce Dil Sinav Sonuçlari Ile Yurtdisinda Çesitli Kurum ve Kuruluslar Tarafindan Yapilan Ingilizce Dil Sinav Sonuçlarinin Esdegerliligine Iliskin Ccedil;izelge

2010 Seviye Tespit Sinavi (STS)

2010-STS 1.Asama : Kilavuz ve Basvuru Bilgileri

Üniversite Ögrenimlerini Yurtdisinda Sürdürmek Isteyen Ögrencilerin Dikkatine

1-2008-2009 ögretim yilinda kendi imkanlariyla Amerika Birlesik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, AB’ye üye ve aday olan ülkeler ile Avrupa Ekonomik Alanina üye olan ülkeler (Izlanda, Lihtensayn, Norveç, Isviçre) hariç yurtdisinda yüksekögrenim görmek isteyenlerin diploma denklik basvurularinin degerlendirilebilmesi için 2008-ÖSS'ye girmeleri ve önlisans programlari için ilgili puan türünde 145,000 veya daha fazla, lisans programlari için ilgili puan türünde 165,000 veya daha fazla puan almalari sarti aranacaktir.
2-Yurtdisinda ögrenime baslayan (yukarida belirtilen ülkeler dahil) ögrencilerden Türkiye’deki üniversitelere yatay geçis basvurularinda ilgili puan türünde ÖSS (en az 165 puan) veya 3.maddede belirtilen muadil sayilan belgeler aranacaktir.

3-Lisans ögrenimi yapmak üzere yurtdisina gitmek isteyen ögrencilerin asagida belirtilen belgelerden herhangi birini sagladiklari takdirde, ÖSS'den minimum 165 puan alma kosulunu yerine getirmis sayilirlar; ancak bu uygulama, söz konusu ögrenciler için Türkiye'deki yüksekögretim kurumlarina seçme ve yerlestirmede bir hak saglamaz.
SAT 1 (Minimum 1000 puan), ACT (Minimum 21 puan), Abitur, Fransiz Bakaloryasi, GCE A Level Sertifikasi (Minimum 2 ders), Uluslararasi Bakalorya (International Baccalaureat IB), Avusturya Matura Diplomasi (Matura Reifezeugnis),Italya Maturita Diplomasi (Diploma di Maturita)
4-ÖSS sonucuna göre yerlesilebilen ÖSYS Kilavuzunda yer alan ülkeler ile Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti haricinde yurt
disinda bulunan ülkelerde yüksek ögrenimine devam edecekler için ÖSS sonuçlarinin takip eden yil için de geçerli olmasinin uygun olduguna karar verilmistir.

5-Yurtdisindaki yüksekögretim kurumlarinda ögrenim görecek ögrencilerin ögrenciliklerini tanitmalari, Milli Egitim Bakanligi veya yurtdisi temsilciliklerimizde ögrenci dosyasi açtirmalari ve vize almalari gerekmektedir.
Yurtdisindaki yüksekögretim kurumlarindan alinan diplomalarin Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yüksekögretim Kurulu tarafindan onaylanarak denklik belgesi verilmesi yasal bir zorunluluktur.

Yurtdisindaki yüksekögretim kurumlarindan alinan diplomalarin Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yüksekögretim Kurulu tarafindan onaylanarak denklik belgesi verilmesi yasal bir zorunluluktur. Yurtdisinda yüksekögrenimlerini tamamlayan ögrencilerden diploma denklik basvurulari sirasinda istenilecek belgeler, Yurtdisi Yüksekögretim Diplomalari ve Denklik Yönetmeligi’nde sayilmis olup, Kurulumuzun www.yok.gov.tr adresli internet sitesinden de konuya iliskin bilgilere ulasilabilmektedir.
Ilgililerin bilgisine sunulur.

Bilgi Edinme Talep Formu

YURTDISI YÜKSEKÖĞRETIM DIPLOMALARI DENKLIK YÖNETMELIĞI

http://www.yok.gov.tr/content/view/478/lang,tr/

Yüksekögretim Kurulu Baskanligi 06539 Bilkent-Ankara

Tel: +90[312]298-7000 Fax: +90[312]266-4759 e-posta:

webadmin@yok.gov.tr Bu e-Posta adresi istek disi postalardan korunmaktadir, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinlestirilmelidir

Azerbaycan Üniversiteleri diplomalarinin dünyaca taninirligi

Azerbaycan üniversitelerinde verilen diplomalar
Örnegin;
Bacherol: BSc bu lisans egitim düzeyini gösteriyor, Türkiye'deki fakülte mezunlarida bu seviyededirler. Bunlara BEng denir. Avrupa genelinde Odaya kayit olamazlar.

Chartered Eng: Bunlar Avrupa diplomalari derecesi gibidirler. 180 ECT yi 3-4 alilar. Bütün dünyada BSc+Master yapmis sayilirlar. Ingilterede ve avrupa genelinde odaya kayit olabilirler.

Incorpareted Eng: Bu bizim Teknoloji mühendisligi olsada Türkiye'deki ve Avrupa'daki sartlara pek uymamaktadir. uygulama mühendislerine FA Ing. denir. Onlarda 2-3-4 yil gibi okuma seçeneklerine sahiptirler. 4 yil okuyanlar dipoma bu dereceye sahiptir.

Duyurular !!!Azerbaycan Tip Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Teknik ÜniversitesiKayitlari Baslamistir
Azerbaycan Bakü Slavyan Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Devlet Iktisat Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Denizcilik Akademisi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Devlet Medeniyet ve Ince Sanat Üniversitesi Havacilik Akademisi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Nahçivan Devlet-Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azarbaycan Sumgayit Devlet Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Devlet Neft Akademisi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Milli Konservatuari Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Milli Ilimler (ulusal)Akademisi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Gence Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Bakü Spor Akademisi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Özel Kafkas Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Özel Hazar Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Bakü Ressamlik Akademisi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Bakü Müzik Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Uluslararasi Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Mimarlik ve Insaat Üniversitesi Kayitlari Baslamistir
Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi Kayitlari Baslamistir

Azerbaycan Egitim

Kayit Merkezi

  • Istiklal Caddesi No:49 Kat:5 Mavi Han Taksim Istanbul Eurostar Azerbaycan Egitim
Azerbaycan Egitim Bilgilendirme Sitesi Eurostar © 2013-2014 | web tasarm TM