A

Azerbaycan Türkiye Iliskileri

Azerbaycan Türkiye Iliskileri

Azerbaycan Türkiye Iliskileri

 Azerbaycan Türkiye Iliskileri gittikçe kuvvetlesiyor, Kardes akraba ülkemiz Azerbaycan'a Devlet büyüklerimizde destek vermektedir.

Anlasmaya göre:

Türkiye ile Azerbaycan'in Herhangi bir saldiri durumunda diger ülkeyi askeri imkanlarla savunma anlasmasi imzalamis 16 Agustos 2010 tarihini tasiyan ve 10 yil yürürlükte kalacak olan anlasmada 'Siyasi,güvenlik,ekonomik ve teknik is birligi bölümleride bulunmaktadir. Bu anlasmaya güvenen  Egitime destekte EuroStar Yurtdisi Egitim Merkezinden gelmistir.Azerbaycan üniversitelerinden;onay alan ve Tek Kayit Merkezinden  yararlanan ögrenciler Azerbaycanda ögrenciler egitim almaktalardir. Sizlerde egitime destek verin. Maddi olarak zorlanan yada okuyamayan ögrenciye sahip cikalim bir ögrencinin masraflarini karsilayin sizde katkida bulunun.

Burs veren/EuroStar/ögrenci: aktarim ögrenci ispat ögrencidir. Katilimci desteginizi bekliyoruz. 5 kisilik burs tip okuyacak kiz ögrenciyedir. Bu durum üniversite yönetimi kararidir.

Bir programa yerlestirilen ögrenciler Azerbaycan Tahsil Nazirligi’nin Türkiye’ye tahsis ettigi burs kontenjanindan yararlanabilecektir. Burs kavrami, genellikle ögrenim ücreti alinmamasi anlami tasimaktadir.

Azerbaycan Cumhuriyeti 12 Kasim 1995 tarihinde referandum yoluyla kabul edilmis olan Anayasa ile idare edilmektedir. Anayasa’ya göre; Azerbaycan Devleti demokratik, laik ve üniter bir Cumhuriyettir. Kuvvetler ayriligi prensibi benimsenmistir. Yasama yetkisi Milli Meclis’e, icra yetkisi Cumhurbaskanina, yargi yetkisi de mahkemelere aittir. Cumhurbaskani hem devletin hem de icranin basidir ve “Ferman” adi verilen hukuki kararlar verme yetkisine sahiptir.

Büyük Ögrenci Projesi Kapsaminda Türk Cumhuriyetleri Ile Türk ve Akraba Topluluklarindan

Gelip Ülkemizde Ögrenim hakki kazanan ögrencilerimize 2010 yilinda verilen burs ödemeleri asagida belirtilmistir.

1.

Aylik Burs Tutari (Türkçe Lisan Egitimi ve Yüksekögrenim ögrencileri)

270

2.

Aylik Burs Tutari (Yüksek Lisans ögrencileri)

340

 

Aylik Burs Tutari (Doktora ögrencileri)

400

3.

Giyecek Yardimi (Türkçe Lisan Egitimi, Yüksekögrenim, Lisansüstü ve Doktora
ögrencileri nakten ve yilda bir defaya mahsus ödenecektir.)

160

4.

Kitap - Kirtasiye Yardimi (Türkçe Lisan Egitimi, Yüksekögrenim, Lisansüstü ve Doktora
ögrencileri nakten ve yilda bir defaya mahsus ödenecektir.

180

5.

Ikamet Tezkeresi (Yillik)

139

6.

Ögrenci Katki Payi Bedeli (Millî Egitim Bakanligi tarafindan  üniversitelere yilda
iki kez ödenir.)

90

7.

Tedavi Yardimi (TÖMER'e devam eden ögrenciler için MEB bütçesinden, diger ögrenciler
için egitim gördügü kurum bütçesinden karsilanir.)

 

 

Yurtdisinda okuyan ögrencilerimiz basari bursunu okuduklari üniversitelerden alabilirler.

Madde 1. Tanimlar

1. yariyil : Bu yönergede*; Eylül, Ekim, Kasim ve Aralik aylarini kapsar.

2. yariyil : Bu yönergede; Mart, Nisan, Mayis, Haziran aylarini kapsar. TQDK : Azerbaycan Devlet Ögrenci Kabul Komisyonu 

Madde 2. Haydar Aliyev Bursu Yariyil Üniversite birincisine bir sonraki yariyilda, Üniversite Yönetim Kurulu’nun belirleyecegi miktarda Haydar Aliyev Bursu verilir. 

Madde 3. Sosyal Aktivite Bursu Üniversite’nin düzenledigi sosyal faaliyetlere aktif katilim gösteren ögrencilere, Saglik, Kültür ve Spor Daire Baskanligi’nin teklifi ile Üniversite Yönetim Kurulu’nun belirleyecegi miktarda Sosyal Aktivite Bursu verilir.

Madde 4. Basari Bursu 1. ve 2. yariyil hariç, yariyil sonu sinav sonuçlarina göre her bölüm birincisi ögrenciye bir sonraki yariyil süresince Üniversite Yönetim Kurulu’nun belirleyecegi miktarda Basari Bursu verilir.

Disiplin Cezasinin Ücretsiz Egitim Bursuna Etkisi

 a. Bir yillik uzaklastirma cezasi alan ve ücretsiz egitim gören ögrenciler, ceza aldigi yili takip eden 2 (iki) sömestre için tam ücret öderler.

b. Bir sömestr uzaklastirma cezasi alan ve ücretsiz egitim gören ögrenciler takip eden 1 (bir) sömestre için yillik tam egitim ücretinin %50’sini öderler.

c. Lisans Ögrenci Disiplin Yönetmeliginin 5. maddesinin “c” bendi ve iki defa “b” bendinden ceza alan ücretsiz egitim gören ögrenciler yillik tam egitim harcinin %25’ni öderler.

Disiplin Cezasinin Ücretli Egitim Bursuna Etkisi

a. Disiplin yönetmeliginin “c” bendine göre bir yillik uzaklastirma cezasi alan ve ücretli egitim gören ögrenciler uzaklastirildiklari yil için indirim hakkini kaybeder ve ceza aldigi yili takip eden 2 (iki) sömestre için tam ücret öderler.

b. Disiplin Yönetmeliginin “c” bendi ve “b” bendinden iki defa ceza alan ve ücretli egitim gören ögrenciler indirim hakkini bir dönem kaybeder ve ceza aldigi sömestr için tam ücret öderler.

Disiplin cezasinin Haydar Aliyev bursu, sosyal aktivite ve basari burslarina etkisi

a. Ögrenci Disiplin Yönetmeliginin “b” bendinden iki defa ve “c”, “ç”, “d” bentlerinden ceza almis ögrenci egitim süresince bu burslardan faydalanamaz. 

Burs Süresi Burslar, Üniversite Yönetim Kurulu’nun ayri bir karar almamasi durumunda bir yariyil için verilir.

Burs ve Indirim Sinirlamasi Ögrenci, Sosyal Aktivite Bursu ile Ücretsiz Ögrenim ve Özel Ögrenim Bursu hariç, burs ve indirimlerin yalniz birinden yararlanir. 

YÜRÜRLÜK Madde  Bu yönerge, Senato’da kabul tarihinden itibaren yürürlüge girer.

Bu yönergenin hükümleri, Rektör tarafindan yürütülür. * Bu yönerge, 11.02.2004 tarih ve 2004/01.02 sayili Senato karariyla kabul edilmistir.

T.C. Hükümeti Burslusu Ögrenciler

Türk Cumhuriyetleri, Türk ve Akraba Topluluklarindan Gelen Ögrenciler

Türkiye Cumhuriyeti, Sovyetler Birligindeki gelismelere paralel olarak, bagimsizliklarini ilan eden Cumhuriyetlerle, özerk yönetime kavusan topluluklara egitim-ögretim alaninda destek olmak ihtiyaci olan elemanlari yetistirmek, unutulmus olan ortak degerlerimizi yenileyerek kaynasmayi saglamak amaciyla 1992-93 egitim-ögretim yilindan bu yana Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarindan seçtigi ögrencilere devlet bursu tahsis ederek ülkemiz üniversitelerinde yüksek ögrenim imkani saglanmaktadir. 

Türk Cumhuriyetleri ile Asya ve Balkanlarda Yasayan Türk ve Akraba Topluluklarindan Türkiye'de egitim-ögretimlerini sürdürmek üzere gelen ögrencilerin islemleri ile mesgul olmak üzere 3 Yüksekögretim Kurulu Üyesinden olusan bir komisyon kurulmustur. Ayrica, söz konusu ögrencilerin seçme, yerlestirme ve diger islemleri Yüksekögretim Kurulu'nda Burslu Ögrenciler Merkezi tarafindan yürütülmektedir.

Burslu Ögrenciler Merkezi'nin adres, telefon ve e-mail'i asagida belirtilmistir.

Adres: Yüksekögretim Kurulu Baskanligi Burslu Ögrenciler Merkezi Bilkent/ANKARA

Telefon: (312) 298 71 21-33

email: bom@yok.gov.tr 

Ikili Kültürel Anlasmalar Çerçevesinde Gelen Diger Ögrenciler

Kültür anlasmalari, kültürel degisim programlari ve iyi niyet çerçevesinde hükümetimizce yabanci hükümetlerle yapilan anlasmalar sonucu karsilikli kontenjanlar belirlenmekte olup ; 109 ülke ögrencisine burs verilmektedir. Burslar 2922 sayili kanun çerçevesinde verilmektedir.

Burslar ilgili hükümet emrine verildiginde adaylarin kendi hükümetlerinin yetkili makamlarina müracatlari gerekmektedir. Adaylar, Dis temsilciligimizden bir üyeninde katilacagi bir Karma Komisyon tarafindan seçilmektedir.

Aday ülkemizde bulunmakta iseler büyükelçiliklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.
Yüksekögretim ve doktora burslari basarili ögrenimleri süresince ; arastirma burslari 8 aylik süre ile verilmektedir.

Adaylarin uygun görülen Yüksekögretim adaylarinin, ülkemizde bir yil Türkiye Türkçesi ögrenimi gördükten sonra yüksekögretim kurumlari belirlenmektedir.

Ikili Kültür programlari ve kültür antlasmalari çerçevesinde burs alacak adaylar ile ilgili islemler Milli Egitim