Azerbaycan'da Tarım ve Hayvancılık

Azerbaycan’da Tarım ve Hayvancılık

Azerbaycan'da Tarım ve Hayvancılık, Azerbaycan topraklarının yüzde yedisi tarıma elverişli alandır.İklim koşullarının uygun olması,hava sıcaklığının yüksek olması ve toprağın elverişli olması ,farklı türlerde bitkilerin yetiştirilmesine imkan sağlamaktadır.Tarıma elverişli alanlarda en fazla yetiştirilen ürünler...

Azerbaycan’da Tarım ve Hayvancılık

Azerbaycan’da tarım ve hayvancılık, Azerbaycan topraklarının yüzde yedisi tarıma elverişli alandır.İklim koşullarının uygun olması,hava sıcaklığının yüksek olması ve toprağın elverişli olması ,farklı türlerde bitkilerin yetiştirilmesine imkan sağlamaktadır.Tarıma elverişli alanlarda en fazla yetiştirilen ürünler,pamuk,tütün ve üzümdür.Azerbaycan’ın farklı bölgelerinde ülkeye özgün kavun ve karpuz çeşitleri yetiştirilirken, su almayan bölgelerde de patates yetiştiriciliğine ağırlık verilmiştir.

Tahıllardan,buğday mısır ve arpa ilk sırayı alırken son zamanlarda pirinç üretimine başlanmıştır. Ülkenin en büyük gelir kaynağı olan pamuk,yurt dışına ihraç edilmektedir. Azerbaycan’ın ikinci büyük endüstri kaynağı olan tütüncülük ise,hem miktar hem de kalite bakımından her yıl gelişme göstermektedir. Azerbaycan’da ayrıca bazı bölgelerde seracılık da yapılmaktadır. Seralarda ülke iklimine elverişli her tür sebze yetiştirilmektedir. Kabuklu ve kabuksuz meyve ağaçları ve ayrıca çok sayıda dut ağacı da Azerbaycan tarımının öenmli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Azerbaycan Et İhtiyacı

Koyun besiciliğinin yaygınlaşması, Azerbaycan halkının et ihtiyacını karşılamakta büyük etkisi olmaktadır.Azerbaycan’da,büyükbaş ve küçükbaş besiciliği yanında ,dağlık bölgelerde arıcılık ve ipek böceği yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!