Azerbaycan'da Sinema Sektörü

Azerbaycan’da Sinema Sektörü

Sanat çalışmalarına çok önem verilen, özen gösterilen ülkede sanat faaliyetleri de büyük çaplı olarak yapılmaktadır. Devletin sanatçılara önemli..

Azerbaycan’da Sinema Sektörü

Azerbaycan’da Sinema Sektörü, tarihi neredeyse dünya sinema tarihi kadar eskidir.Dünyada yedinci sanat olarak kabul edilen sinemanın tarihsel başlangıcı 1895 olarak kabul edilmektedir. Azerbaycan ise, henüz dünya ülkeleri arasında yenei yeni tanınmaya başladığı sırada, 1898 yılında üç kısa metrajlı filmle,bu sanat akımının içine girmeye başlamıştı bile. Bu başlangıcın ardından Azerbaycan, sinema sanatlarına yeni eserler katmaya başlamış ve iki sene sonra kısa bir süre sonunda.

Azerbaycan’da Sinema Sektörü, Filmleri

Bugün dünyanın dört bir yanından Azerbaycan’a gelen turistlerin hayranlıkla ziyaret ettikleri Merdekan Kalesi, yüzyıllarca yıllık yaşına rağmen hala dimdik ayakta duruyor. Azerbaycan hükümetinin tarihi eserlere verdiği önem sayesinde, ülkenin turizm gelirleri son yıllarda büyük bir artış gösterdi.Bu alandaki zenginliklerinin bilincinde olan Azerbaycan,tarihe tanıklık edecek yeni eserler bulmak adına,arkeoloji çalışmalarına büyük bir ağırlık veriyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!