Azerbaycan'da Neler Alınır

Azerbaycan’da Neler Alınır

Azerbaycan'da Neler Alınır, Azerbaycan'da Neler Alınır, seyahat etmeyi,yeni yerler görmeyi sevmeyenimiz yoktur herhalde. Bazen bir dostumuzu,bir akrabamızı ziyaret etmek bazen de sadece kafamızı biraz dinlemek,ruhumuzu rahatlatmak amacıyla olur bu geziler. Amaç ne olursa olsun,hepimizin olmazsa olmazı giderken ya da...

Azerbaycan’da Neler Alınır

Azerbaycan’da Neler Alınır, seyahat etmeyi,yeni yerler görmeyi sevmeyenimiz yoktur herhalde. Bazen bir dostumuzu,bir akrabamızı ziyaret etmek bazen de sadece kafamızı biraz dinlemek,ruhumuzu rahatlatmak amacıyla olur bu geziler. Amaç ne olursa olsun,hepimizin olmazsa olmazı giderken ya da dönerken,mutlaka hediyelik bir şeyler almaktır. Milletçe bazen bu adetimizi o kadar abartırız ki,bazen yanımızda götürdüğümüz kıyafetler kadar bir bavulu da hediyelik eşyalarımız için doldururuz. Günümüzde artık yurt içine olduğu kadar yurt dışı ziyaretleri de kolaylaştı. Yüzlerce tur şirketinin düzenlediği organizasyonlar, kredi kartlarıyla taksitli ödeme seçenekleri,hava yolu şirketlerinin düzenlediği indirim kampanyaları, vize alım işlemlerinin kolaylaşması sayesinde ,artık orta gelirli aileler bile,bütçesine uygun bir seçenek bulup,yıllık izin günlerini yurt dışında veya içinde istedikleri bir yerde geçirebilme imkanına sahip.

Azerbaycan, bu anlamda ,hem kültürel bakımdan,hem de dil bakımından bize çok yakın bir ülke olduğu için,bu tür tatil seçeneklerinde en çok tercih edilen ülkelerden biri. Dış ticaret ve yatırım alanlarında da pek çok iş adamımızın ,sık sık ziyaret ettiği bir ülke olan Azerbaycan Cumhuriyeti, özellikle son yıllarda,yüksek öğrenimini dış ülkede yapmak isteyen öğrencilerin de ilk sıralardaki tercihlerinde yer alıyor. Azerbaycan ziyaretlerinde konaklama yeri ,ülkenin gerek sosyal gerek tarihi anlamda en gelişmiş şehri olan başkenti Bakü tercih ediliyor.

Azerbaycan Kültürel Yapı

Azerbaycan kültürünü en güzel şekilde yansıtan Bakü’de hem birbirinden güzel ve kaliteli oteller hem de Azerbaycan’a özgü hediyelik eşyalar alabileceğiniz pek çok dükkan ,mağaza ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Artık güzel bir tatilin ya da iş gezisinin ardından, isterseniz, Kız Kulesi çevresinde kurulmuş antikacı dükkanlarından, Azerbaycan’a özgü el dokuması minyatür halılar, antik çatal kaşıklar, ülkenin geleneksel çizgileriyle işlenmiş tabaklar,düğün kadehleri diye bilinen Azerbaycana özgü bardaklar, ülkenin rengarenk nakışlarıyla işlenmiş geleneksel kıyafetlerinden örnekler, memleketinizde sizleri bekleyen sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

Damak tadına önem verenler için ise, Teze Bazar adıyla bilinen baharatçılar çarşısına uğryabilirsiniz. Burada ,yine Azerbaycana’a özgü çeşitli baharatlar, çerezler, şekerlemeler yanında,dünyada sadece Azerbaycan’da üretilen,ve ülkeyle özdeşleşen Mersin Balığı Havyarını da bu pazarda bulabilirsiniz. Daha özel ve orijinal bir hediye isterseniz, Azerbaycan” a özgü votka,şarap veya diğer yerel içecekleri ,özel tasarım şişeleriyle, yine Bakü’de bulunan,en ünlüleri Şarap Evi ve Wine City olan mağazalarda bulabilirsiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!