Azerbaycan'da Neler Alınır

Azerbaycan’da Neler Alınır

Azerbaycan'da Neler Alınır, Azerbaycan'da Neler Alınır, seyahat etmeyi,yeni yerler görmeyi sevmeyenimiz yoktur herhalde. Bazen bir dostumuzu,bir akrabamızı ziyaret etmek bazen de sadece kafamızı biraz dinlemek,ruhumuzu rahatlatmak amacıyla olur bu geziler. Amaç ne olursa olsun,hepimizin olmazsa olmazı giderken ya da...

Azerbaycan’da Neler Alınır

Azerbaycan’da Neler Alınır

 

Azerbaycan'da Neler Alınır

Azerbaycan’da Neler Alınır

Bakü zengin tarihi ve kültürüyle ünlüdür. Bakü’de kargo gemileri ve petrol tankerleri gibi ticari amaçlarla birçok gemi inşa edilmektedir. Bu gemilerin bazıları daha sonra pazarlama amacıyla başka ülkelere satılmaktadır. Bakü aynı zamanda petrol arıtma, petrol üretimi ve tarım ürünleri toptan satış pazarlarının merkezidir. Ayrıca Bakü’de üniversiteler, kolejler, ortaokullar ve sanat, bilim ve edebiyat kolejleri de dahil olmak üzere çok sayıda eğitim kurumu bulunmaktadır. Azerbaycan’da Neler Alınır, seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi sevmeyenimiz yoktur herhalde. Bazen bir dostumuzu, bir akrabamızı ziyaret etmek bazen de sadece kafamızı biraz dinlemek, ruhumuzu rahatlatmak amacıyla olur bu geziler. Amaç ne olursa olsun, hepimizin olmazsa olmazı giderken ya da dönerken, mutlaka hediyelik bir şeyler almaktır.

Milletçe bazen bu adetimizi o kadar abartırız ki, bazen yanımızda götürdüğümüz kıyafetler kadar bir bavulu da hediyelik eşyalarımız için doldururuz. Günümüzde artık yurt içine olduğu kadar yurt dışı ziyaretleri de kolaylaştı. Yüzlerce tur şirketinin düzenlediği organizasyonlar, kredi kartlarıyla taksitli ödeme seçenekleri, hava yolu şirketlerinin düzenlediği indirim kampanyaları, vize alım işlemlerinin kolaylaşması sayesinde ,artık orta gelirli aileler bile, bütçesine uygun bir seçenek bulup, yıllık izin günlerini yurt dışında veya içinde istedikleri bir yerde geçirebilme imkanına sahip.

Azerbaycan Üretim ve Tüketim İmkanları

Azerbaycan, bu anlamda ,hem kültürel bakımdan, hem de dil bakımından bize çok yakın bir ülke olduğu için,bu tür tatil seçeneklerinde en çok tercih edilen ülkelerden biri. Dış ticaret ve yatırım alanlarında da pek çok iş adamımızın ,sık sık ziyaret ettiği bir ülke olan Azerbaycan Cumhuriyeti, özellikle son yıllarda,yüksek öğrenimini dış ülkede yapmak isteyen öğrencilerin de ilk sıralardaki tercihlerinde yer alıyor. Azerbaycan ziyaretlerinde konaklama yeri ,ülkenin gerek sosyal gerek tarihi anlamda en gelişmiş şehri olan başkenti Bakü tercih ediliyor.

Uygun ulaşım bağlantıları nedeniyle Bakü’de birçok uluslararası şirketin ofisleri bulunmaktadır. Şehrin iki uluslararası havaalanı ve dünyadaki büyük şehirlere bağlanan tren istasyonları var. Her uluslararası havalimanının Avrupa, Güney Amerika, Kuzey Amerika, Afrika, Güneydoğu Asya ve Doğu Asya’daki çeşitli ülkelere doğrudan uçuşları vardır. Ayrıca Azerbaycan ve komşu ülkelerdeki tüm büyük şehirlere direkt otobüs güzergahları bulunmaktadır. Bakü, Nook köyü veya Gürcistan’daki Masis köyü gibi arabayla sadece bir saat uzaklıktaki birçok turistik yere de yakındır.

Azerbaycan Neden Daha Ucuzdur?

Bakü, düşük yaşam maliyeti ve işgücü verimliliği nedeniyle üretim için en cazip şehirlerden biridir. Azerbaycan’da işçilerin günde 2-3 dolar kazandığı Shincar şehri gibi birçok düşük maliyetli işgücü piyasası var. Ayrıca Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan gibi Kafkasya bölgesindeki çeşitli kurumlarla olan ilişkisi nedeniyle iyi eğitimli bir işgücüne sahiptir. Düşük maaşlar, üretkenlik veya kalite kontrolünden ödün vermeden işçilik maliyetlerinden tasarruf edebildikleri için üreticiler için bir avantajdır.

Düşük işçilik maliyetleri, Azerbaycan’ı ucuz işgücü piyasaları arayan üreticiler için ideal bir yer haline getiriyor. Shincar şehri gibi işçilerin günde 2 ila 3 dolar kazandığı birçok düşük maliyetli işgücü piyasası var. Daha düşük ücretler, iyi sosyal yardım paketleriyle iyi işler arayan Azerbaycan üniversitelerinden vasıflı işçileri çekmeyi kolaylaştırıyor. Bakü, dünyanın farklı bölgelerini ekonomik ve kültürel olarak birbirine bağladığı için en önemli şehirlerden biridir.

Azerbaycan Kültürel Yapı

Azerbaycan kültürünü en güzel şekilde yansıtan Bakü’de hem birbirinden güzel ve kaliteli oteller hem de Azerbaycan’a özgü hediyelik eşyalar alabileceğiniz pek çok dükkan ,mağaza ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Artık güzel bir tatilin ya da iş gezisinin ardından, isterseniz, Kız Kulesi çevresinde kurulmuş antikacı dükkanlarından, Azerbaycan’a özgü el dokuması minyatür halılar, antik çatal kaşıklar, ülkenin geleneksel çizgileriyle işlenmiş tabaklar,düğün kadehleri diye bilinen Azerbaycana özgü bardaklar, ülkenin rengarenk nakışlarıyla işlenmiş geleneksel kıyafetlerinden örnekler, memleketinizde sizleri bekleyen sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

Damak tadına önem verenler için ise, Teze Bazar adıyla bilinen baharatçılar çarşısına uğryabilirsiniz. Burada ,yine Azerbaycana’a özgü çeşitli baharatlar, çerezler, şekerlemeler yanında,dünyada sadece Azerbaycan’da üretilen,ve ülkeyle özdeşleşen Mersin Balığı Havyarını da bu pazarda bulabilirsiniz. Daha özel ve orijinal bir hediye isterseniz, Azerbaycan” a özgü votka,şarap veya diğer yerel içecekleri ,özel tasarım şişeleriyle, yine Bakü’de bulunan,en ünlüleri Şarap Evi ve Wine City olan mağazalarda bulabilirsiniz.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!