Azerbaycan'da Kış Mevsimi

Azerbaycan’da Kış Mevsimi

Azerbaycan'da Kış Mevsimi, Azerbaycan ,bulunduğu coğrafi konum bakımından,genelde ılıman bir iklime sahiptir. Dünya geneli...

Azerbaycan’da Kış Mevsimi

Azerbaycan’da Kış Mevsimi, bulunduğu coğrafi konum bakımından,genelde ılıman bir iklime sahiptir. Dünya genelinde belirlenmiş 11 iklim türünden dokuzunu Azerbaycan’da görmek mümkündür. Ülkenin doğu ve orta bölümlerinde yazlar oldukça sıcak ve kurak, kışlar ise ılık geçer. Kuzey bölümündeki dağlar soğuğu büyük oranda keser. Yaz mevsimindeki aşırı sıcaklardan dolayı, Hazar Denizi çevresi yoğun neme maruz kalır. Bu durum yaz mevsiminin bunaltıcı geçmesine neden olsa da , kışların ılık olmasında büyük bir etken oluşturur.

Azerbaycan'da Kış Mevsimi

Azerbaycan’da Kış Mevsimi

Azerbaycan’ın en soğuk bölgeleri ülkenin neredeyse yüzde ellisini oluşturan dağlık kesimleridir. 3000 metreden daha yüksek olan bölgelerde tundra iklimine rastlanır. Ülkenin en çok yağış alan bölümleri de buralardır. Azerbaycan,’a turistik amaçla gitmeyi düşünenlere ,genel olarak ilkbahar ve sonbahar mevsimlerini tercih etmeleri önerilir. Kış mevsiminde dağlık bölgeler yılın 4-5 ayı karla kaplı olmasına rağmen Azerbaycan’da kış turizmi yakın zamana kadar fazla gelişmemiştir. Ancak son yıllarda, Azerbaycan’da önemli projelere imza atan Dia Holding’in hazırladığı ve büyük bir bölümünün tamamlandığı, Şahdağ Yaz-Kış Tatil Projesi ,bu alanda Azerbaycan adına büyük bir adım oldu. Azerbaycan’ın kuzeyinde,Şahdağ yakınlarındaki Qusar Kasabasında kurulması planlanan komleks,çok geniş kapsamlı bir projeyi içine alıyor. 2009 yılında yapımına başlanan tatil kompleksinin tamamlanan bir bölümünün açılışı yakın zamanda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından gerçekleştirildi.

Bakü Yıllık İklim Değişikliği

Bakü bölgesinde yazlar sıcak, nemli, kurak ve açık; kışlar uzun, çok soğuk, kurak ve parçalı bulutlu ve hava yıl boyu rüzgarlı. Yıl içerisinde sıcaklık normalde 2°C ila 32°C arasında değişiklik gösterir ve nadiren -1°C altında ve 36°C üzerinde olur.

Kumsal/havuz skoruna göre, sıcak hava aktiviteleri açısından Bakü ziyaretinde yılın en iyi zamanı Haziran ortasından Eylül başına

Bakü Bölgesinde Ortalama Sıcaklık

Sıcak mevsim 3,3 ay uzunluğundadır ve 4 Haziran tarihinde başlayıp 13 Eylül tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 27°C üzerindedir. Bakü bölgesindeki en sıcak ay Temmuz ayıdır; bu ayda ortalama yüksek sıcaklık 31°C iken düşük sıcaklık 22°C düzeyindedir.

Serin mevsim 4,0 ay uzunluğundadır ve 26 Kasım tarihinde başlayıp 25 Mart tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 12°C altındadır. Bakü bölgesindeki en soğuk ay Ocak ayıdır; bu ayda ortalama düşük sıcaklık 2°C iken yüksek sıcaklık 7°C düzeyindedir.

Bulutlar

Bakü bölgesinde gökyüzünün bulutlarla kaplı olma durumu yüzdesinin ortalaması yıl boyunca aşırı mevsimsel varyasyonlar gösterir.

Bölgede yılın gökyüzünün daha açık olduğu zamanı 21 Mayıs civarında başlar ve 4,6 ay boyunca sürüp 10 Ekim civarında sona erer.

Bakü bölgesinde yılın en açık ayı Ağustos ayıdır; bu ay boyunca gökyüzü %96 oranında açıktır, çoğunlukla açıktır veya parçalı bulutludur.

Yılın daha bulutlu olan zamanı 10 Ekim civarında başlayıp 7,4 ay boyunca sürer ve 21 Mayıs civarında biter.

Bakü bölgesinde yılın en bulutlu ayı Ocak ayıdır; bu ay boyunca gökyüzü %53 oranında kapalıdır veya çoğunlukla bulutludur.

Yağış

Yağmurlu gün en az 1 milimetre sıvı veya sıvıya eşdeğer yağışın olduğu bir gündür. Bakü bölgesinde yağmurlu gün ihtimali yıl boyunca değişiklik arz etmektedir.

Yağmurlu mevsim 8,1 ay boyunca 10 Eylül tarihinden 13 Mayıs tarihine kadar sürer ve herhangi bir günün yağmurlu olma ihtimali %9 oranından yüksektir. Bakü bölgesinde en çok yağmurlu günün olduğu ay 4,4 gün ortalamasıyla en az 1 milimetre miktar yağışın olduğu Ekim ayıdır.

Kurak sezon 13 Mayıs tarihinde başlayıp 10 Eylül tarihine kadar 3,9 ay sürer. Bakü bölgesinde en az yağmurlu günün olduğu ay 0,8 gün ortalamasıyla en az 1 milimetre miktar yağışın olduğu Temmuz ayıdır.

Yağışlı günler arasından, yalnızca yağmur, yalnızca kar veya bu ikisinin bir karışımını içeren günler arasında ayrım yapıyoruz. Bakü bölgesinde yalnızca yağmurun en fazla sayıda gün olduğu ay Ekim olup, ortalama yağış 4,4 gün düzeyindedir. Bu kategorizasyona dayanarak yıl boyunca görülen en yaygın yağış formu yalnızca yağmur olup 29 Ekim tarihinde %15 ile en yüksek olmaktadır.

Yağış Miktarı

Yalnızca aylık toplamları değil, aylar içerisindeki varyasyonu da göstermek için yılın her bir gününü merkez alan hareketli 31 günlük dönemler üzerinden yağış miktarı gösterilmektedir. Bakü aylık yağış miktarında biraz mevsimsel varyasyonlar bulunmaktadır.

Yılın yağmurlu dönemi en az 13 milimetre miktarında hareketli 31 günlük yağış miktarı ile 7,8 ay boyunca 7 Eylül tarihinden 2 Mayıs tarihine sürmektedir. Bakü bölgesinde en yağmurlu ay Ekim olup, ortalama yağış 28 milimetre düzeyindedir.

Yılın yağmursuz dönemi 2 Mayıs tarihinden 7 Eylül tarihine kadar 4,2 ay boyunca sürmektedir. Bakü bölgesinde en az yağmurlu ay Temmuz olup, ortalama yağış 4 milimetre düzeyindedir.

Güneş

Bakü gün uzunluğu yıl boyunca önemli ölçüde değişiklik arz etmektedir. 2022 yılında en kısa gün 22 Aralık tarihinde 9 saat 17 dakika gün ışığıyla gerçekleşirken en uzun günü ise 21 Haziran tarihinde 15 saat 3 dakika gün ışığıyla gerçekleşir.

En erken gün doğumu 14 Haziran tarihinde 05:09 saatindedir ve en geç gün doğumu ise 4 Ocak tarihinde 2 saat 54 dakika sonra 08:03 saatindedir. En erken gün batımı 9 Aralık tarihinde 17:13 saatinde ve en geç gün batımı 27 Haziran tarihinde 3 saat 1 dakika sonra 20:14 saatindedir.

Nem

Nem rahatlık düzeyleri için çiylenme noktasını baz alınmıştır zira terin tenden buharlaşıp buharlaşmayacağını ve böylece vücudu serinletip serinletmeyeceğini belirlemektedir. Düşük çiylenme noktaları daha kuru hissi verirken yüksek çiylenme noktaları daha nemli hissi vermektedir. Gece ve gündüz arasında normalde önemli oranda değişiklik arz eden sıcaklıktan farklı olarak çiylenme noktası daha yavaş değişim gösterir ve böylece sıcaklık gece düşebiliyorken genelde bunaltıcı bir günün ardından bunaltıcı bir gece gelir.

Bakü hissedilen nem oranında aşırı mevsimsel varyasyonlar bulunmaktadır.

Yılın en bunaltıcı dönemi 3,7 ay boyunca 11 Haziran tarihinden 2 Ekim tarihine kadar sürmektedir ve bu zaman zarfında rahatlık düzeyi en az %17 civarında bunaltıcı, basık veya dayanılmaz olmaktadır. Bakü bölgesindeki en bunaltıcı günler Ağustos ayındadır ve bu dönemde hava 19,5 gün kadar bunaltıcı veya daha kötü durumdadır.

19 Şubat yılın en az bunaltıcı olan günüdür ve bunaltıcı hava koşulları neredeyse hiç görülmez.

Ziyaret Etmek İçin Yılın En İyi Zamanı

Havanın Bakü bölgesinde yıl boyunca ne kadar iyi olduğunu ölçmek için iki seyahat skoru hesaplaması yapıyoruz.

Turizm skoru açık, yağmursuz günleri ve 18°C ila 27°C arasındaki hissedilen sıcaklıkları tercih etmektedir. Bu skora bağlı olarak Bakü bölgesini genel açık hava turist aktiviteleri açısından ziyaret etmek için en iyi zamanlar Mayıs ortasından Temmuz başına ve Ağustos sonundan Ekim başına, en yüksek skoru alan ise Eylül ayının üçüncü haftası.

Azerbaycan Kayak Merkezi

Azerbaycan’da ,kayak pistine sahip ilk turistik proje olan Şahdağ Tatil Kompleksi,4 yıldızlı bir otel binası,teleferik binası ve bir personel konutundan oluşuyor. Bunların yanında ,toplam uzunluğu 3 kilometreyi bulan 4 ana 4 de yan kayak pisti ve 54 adet kar makinesi bulunuyor. Projenin tamamen hayata geçirilmesiyle,her alanda ilerleme gösteren Azerbaycan Cumhuriyeti ,kış turizmi konusunda da büyük bir adım atmış olacak.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!