Azerbaycan'da Kış Mevsimi

Azerbaycan’da Kış Mevsimi

Azerbaycan'da Kış Mevsimi, Azerbaycan ,bulunduğu coğrafi konum bakımından,genelde ılıman bir iklime sahiptir. Dünya genelinde belirlenmiş 11 iklim türünden dokuzunu ,Azerbaycan'da görmek mümkündür. Ülkenin doğu ve orta bölümlerinde yazlar oldukça sıcak ve kurak, kışlar ise ılık geçer. Kuzey bölümündeki dağlar soğuğu...

Azerbaycan’da Kış Mevsimi

Azerbaycan’da Kış Mevsimi, bulunduğu coğrafi konum bakımından,genelde ılıman bir iklime sahiptir. Dünya genelinde belirlenmiş 11 iklim türünden dokuzunu Azerbaycan’da görmek mümkündür. Ülkenin doğu ve orta bölümlerinde yazlar oldukça sıcak ve kurak, kışlar ise ılık geçer. Kuzey bölümündeki dağlar soğuğu büyük oranda keser. Yaz mevsimindeki aşırı sıcaklardan dolayı, Hazar Denizi çevresi yoğun neme maruz kalır. Bu durum yaz mevsiminin bunaltıcı geçmesine neden olsa da , kışların ılık olmasında büyük bir etken oluşturur.

Azerbaycan’ın en soğuk bölgeleri ülkenin neredeyse yüzde ellisini oluşturan dağlık kesimleridir. 3000 metreden daha yüksek olan bölgelerde tundra iklimine rastlanır. Ülkenin en çok yağış alan bölümleri de buralardır. Azerbaycan,’a turistik amaçla gitmeyi düşünenlere ,genel olarak ilkbahar ve sonbahar mevsimlerini tercih etmeleri önerilir. Kış mevsiminde dağlık bölgeler yılın 4-5 ayı karla kaplı olmasına rağmen Azerbaycan’da kış turizmi yakın zamana kadar fazla gelişmemiştir. Ancak son yıllarda, Azerbaycan’da önemli projelere imza atan Dia Holding’in hazırladığı ve büyük bir bölümünün tamamlandığı, Şahdağ Yaz-Kış Tatil Projesi ,bu alanda Azerbaycan adına büyük bir adım oldu. Azerbaycan’ın kuzeyinde,Şahdağ yakınlarındaki Qusar Kasabasında kurulması planlanan komleks,çok geniş kapsamlı bir projeyi içine alıyor. 2009 yılında yapımına başlanan tatil kompleksinin tamamlanan bir bölümünün açılışı yakın zamanda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından gerçekleştirildi.

Azerbaycan Kayak Merkezi

Azerbaycan’da ,kayak pistine sahip ilk turistik proje olan Şahdağ Tatil Kompleksi,4 yıldızlı bir otel binası,teleferik binası ve bir personel konutundan oluşuyor. Bunların yanında ,toplam uzunluğu 3 kilometreyi bulan 4 ana 4 de yan kayak pisti ve 54 adet kar makinesi bulunuyor. Projenin tamamen hayata geçirilmesiyle,her alanda ilerleme gösteren Azerbaycan Cumhuriyeti ,kış turizmi konusunda da büyük bir adım atmış olacak.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!