Azerbaycan Merdekan Kalesi

Azerbaycan Merdekan Kalesi

Azerbaycan Merdekan Kalesi, Azebaycan, yüzyıllar boyunca,pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ülkedir. Bu uygarlıkların geride bıraktıkları mimari kalıntılar, saraylar, kaleler yanında el yazması eserler, el dokuması halı ve kilimlere de rastlamak mümkün. Tarihin bu paha biçilmez mirasına Azerbaycan devleti...

Azerbaycan Merdekan Kalesi

Azebaycan, yüzyıllar boyunca,pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ülkedir. Bu uygarlıkların geride bıraktıkları mimari kalıntılar, saraylar, kaleler yanında el yazması eserler, el dokuması halı ve kilimlere de rastlamak mümkün. Tarihin bu paha biçilmez mirasına Azerbaycan devleti, büyük bir titizlikle sahip çıkmakta ve korumaktadır. Azerbaycan’ın turizm sektöründe gösterdiği buyük gelişmesinde,bu paha biçilmez eserlere gösterdiği önemin ayrıcalıklı bir yeri olmuştur. Ülkenin sahip olduğu tarihi zenginliklerin birisi de Merdekan Kalesidir.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan ,Kız kalesi ve Şirvanşahlar kalesinden sonra ülkenin en eski tarihi kalıntılarından biri olan Merdekan Kalesi,Bakü’ye bağlı Merdekan Kasabasında bulunmaktadır. Kasabada bulunan iki büyük kaleden biri olan Merdekan kalesi,dört köşe şeklindeki mimari yapısıyla dikkat çeken bir eserdir. 13. ya da 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen kalenin, Şirvanşah Ahsitan tarafından yaptırılmış olduğu biliniyor.

Azerbaycan Turistik Mekanlar

Dönemin savaşları sırasında,Şirvanşah askerlerinin sığınağı olarak kullanılmıştır. Şirvanşah Aksidan’ın düşmanlara karşı kazandığı zaferler onuruna,kale duvarları yükseltilmiştir. İç yapısı beş bölüme ayrılmış olan,Merdikan Kalesinin yüksekliği 22 metredir. Kalınlığı ise aşağıdan 2 metre 10 santim,yukarıda ise 1 metre 60 santim çapındadır.

Bugün dünyanın dört bir yanından Azerbaycan’a gelen turistlerin hayranlıkla ziyaret ettikleri Merdekan Kalesi, yüzyıllarca yıllık yaşına rağmen hala dimdik ayakta duruyor. Azerbaycan hükümetinin tarihi eserlere verdiği önem sayesinde, ülkenin turizm gelirleri son yıllarda büyük bir artış gösterdi.Bu alandaki zenginliklerinin bilincinde olan Azerbaycan,tarihe tanıklık edecek yeni eserler bulmak adına,arkeoloji çalışmalarına büyük bir ağırlık veriyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!