Azerbaycan Kız Kalesi (Bakü Kız Kalesi)

Azerbaycan Kız Kalesi (Bakü Kız Kalesi)

Azerbaycan Kız Kalesi (Bakü Kız Kalesi), ünya üzerinde hemen her ülke başkentinin kendisiyle özdeşleşmiş bir anıt yapısı vardır. Paris denince Eyfel kulesi, Moskova denince Kremlin Sarayı, Washington denince de Beyaz Saray aklıllara gelir. Aynen bu örnekler gibi, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Kız Kalesiyle...

Azerbaycan Kız Kalesi (Bakü Kız Kalesi)

Dünya üzerinde hemen her ülke başkentinin kendisiyle özdeşleşmiş bir anıt yapısı vardır. Paris denince Eyfel kulesi, Moskova denince Kremlin Sarayı, Washington denince de Beyaz Saray aklıllara gelir. Aynen bu örnekler gibi, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Kız Kalesiyle özdeşleşmiştir. Bakü’nün İçerişehir adıyla bilinen bölümünde Hazar Denizi kıyısında yer alan Kız Kalesi, 12. . Yüzyıla ait bir yapı olduğu tahmin edilmektedir.

Mimarının kim olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, kale kapısı üzerinde kufi yazıyla yazılmış “Davud oğlu Mesud’un kalesidir” yazısından, bu ismin kalenin mimarına ait olduğu düşünülmektedir.

Bakü Kız Kalesi Özellikleri

Yüksekliği 28 metre, çapı 16 metre olan kalenin sekiz kata ayrılmış bölümleri vardır. Her yıl binlerce turistin akınına uğrayan, Bakü ve Azerbaycanla özdeşleşmiş bu muhteşem kalenin bir de efsanesi var:Söylentiye göre o zamanlar ülkenin kralı kendi kızına aşık olur ve kızıyla evlenmeyi planlar.

Babasının bu düşüncesini bilen zavallı kız, onu fikrinden döndüremeyince zaman kazanmak için bir plan kurar ve babasına kendisi için bir kale yaptırmasını, o kale yapılana kadar evlenemeyeceğini söyler. Kral bunu kabul eder ve denizin ortasına kale yapılmaya başlar. Fakat bu sırada kız bir gence gönlünü kaptırır. Kralın kötü düşüncesini öğrenen genç, sevgilisini bu durumdan kurtarmak için kaçırmaya karar veriri ve bir gece kalenin dibine gelir. Sevgilisini kurtarmaya çalışırken ayağı korkuluklara takılan genç denize düşer ve boğulur. Sevgilisinin boğulduğunu görünce genç kız da dayanama ve kendini denize atar. Böykece büyük bir aşk, acı bir sonla noktalanmış olur.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!