Azerbaycan Haritası

Azerbaycan Haritası

Azerbaycan Haritası :Enlem ve boylam olarak ise Azerbaycan 38 ila 42 derece kuzey enlemlerini tutarken, 44 ile 51 derece doğu boylamlar..

Azerbaycan Haritası

Azerbaycan Haritası

 

Azerbaycan Haritası

Azerbaycan Haritası

Genel Bilgiler

Azerbaycan devletinin resmi adı Azerbaycan Cumhuriyeti’dir. Coğrafi olarak Kafkas bölgesinde yer almaktadır. Ülkenin resmi para birimi Azerbaycan manatıdır. Azerbaycan manatı, Kafkasya’daki en değerli para birimlerinden biridir. Azerbaycan’ın resmi dili Azerice’dir. Ülke ayrıca birçok azınlık dilini konuşuyor. Türkçe, Gürcüce, Rusça ve Juhuri Azerbaycan’da konuşulan diğer diller arasındadır. Azerbaycan, Türkiye’nin yedi bağımsız ülkesinden biridir. Ayrıca ülke Türk Konseyi üyesidir. Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran Azerbaycan’ın komşularıdır. Hazar Denizi’ne kıyısı olan Azerbaycan’da trafik sağa doğru akıyor. Azerbaycanlılar Türk’tür. Türkçeye çok benzeyen bir dil konuşuyorlar, Eski Türkçe konuşuyorlar. Türk Türkleri ile Azerbaycan Türklerinin dili aynıdır.

Ülke çok zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Öyle ki opera gibi sanat dalları ilk olarak Azerbaycan’da ortaya çıkmıştır. Ruslar ve Rezkinler Azerbaycan’da Türklerden sonra en büyük azınlıktır. 1991 yılında Sovyetler Birliği dağıldı ve Azerbaycan Cumhuriyeti kuruldu. İlk demokratik cumhuriyet 28 Mayıs 1918’de kuruldu. Azerbaycan Türk Konseyi üyesi olduğu için TÜRKSOY’un da üyesidir. Ayrıca Türkiye kıyısında yer alan Nahcivan Türkiye Cumhuriyeti de Azerbaycan’a bağlı özerk bir ülkedir. Azerbaycan aynı zamanda barışı sağlamak için NATO ile işbirliği yapan bir ülkedir. Ülkenin resmi bir dini yoktur. Ancak Azerbaycan’da yaşayan insanların çoğunluğu Müslümandır. Azerbaycan’ın resmi internet alan adı “.az”dır.

Azerbaycan’ın tarihi eski, modern ve feodal zamanlara kadar uzanmaktadır. Ülkenin birçok tarihi ve kültürel yeri var. Özellikle ülkedeki Bazardüzü dağı ziyaret edilmesi gereken doğal güzelliklerden biridir. Bu dağ Azerbaycan’ın en yüksek dağıdır.

Azerbaycan Sınır Komşuları

Azerbaycan sınırı, Azerbaycan’ın kara ve deniz sınırlarını ifade eder. Azerbaycan’ın 5 devletle uluslararası kara sınırı vardır.

Komşu ülkeler kuzeyde Rusya, kuzeybatıda Gürcistan, güneyde İran, batıda Türkiye (Azerbaycan’ın Nahçıvan yerleşim bölgesi yoluyla kuzeybatı) ve batı, kuzey ve doğuda Nahçıvan yerleşim bölgesi aracılığıyla Ermenistan’dır. Azerbaycan doğuda dünyanın en büyük gölü olarak listelenen ve aynı zamanda kapalı bir deniz alanı olan Hazar Denizi ile çevrilidir.

Ayrıca Ermenistan’ın üç Azerbaycan yerleşim bölgesi vardır: Berhudarlı, Yukarı Eskipara ve Kerki (Nahçıvan bölgesinin kuzey kesiminde). Azerbaycan’ın kuzeybatısında bir Ermeni yerleşim bölgesi, Artsvashen adlı bir köy var.

Karayla çevrili bir ülke olan Azerbaycan’ın açık denizlere (dolayısıyla okyanusa) erişimi olmamasına rağmen, Hazar Denizi, göl veya kapalı deniz, çeşitli tanım ve yorumlara bağlı olarak 713 km’lik bir kıyı şeridine sahiptir. Büyüklükleri ve beş ülkeyle olan sınırları nedeniyle, beş Hazar kıyı devletinin tümü (hala kısmen tanımlanmamış) deniz sınırlarına ve deniz gücüne sahiptir. Azerbaycan’ın Rusya ve Kazakistan ile deniz sınırları oluşturuldu, ancak İran ve Türkmenistan ile olan sınırlar tartışmalı olmaya devam ediyor.

Azerbaycan Koordinatları

Ülke, başkent Bakü’ye paralel olarak 39° 24′, 41° 54′ kuzey enlemleri ile 44° 46′, 50° 45′ doğu boylamları arasında yer almaktadır. Doğudan batıya 500 kilometre, kuzeyden güneye 400 kilometre uzunluğundadır. Doğu ile batı arasındaki zaman farkı 24 dakikadır.
Bugün Azerbaycan’ın yüzölçümü 86.600 kilometrekaredir.

Azerbaycan Coğrafi Konumu

Azerbaycan Coğrafi olarak Kafkasya’daki binlerce değerli incinin en güzeli Azerbaycan’dır. Ülke toprakları, tüm özelliklerini sayamayacağınız farklı fiziksel ve coğrafi alanlara sahip olduğundan, ülke toprakları illere ayrılmıştır. Bu bölgelerin isimlerini Büyük Kafkasya, Küçük Kafkasya, Kuraras, Lenkeran ve Orta Arras oluşturmaktadır. Bu alanların ayrılmasının nedeni elbette sahip oldukları farklı özelliklerdir. Azerbaycan, dünyadaki 11 iklim türünden 9’una sahip olduğu için her yönden çok farklı bir ülke olduğunu gösteriyor.

Azerbaycan Şehirleri

 1.  – Bakü
 2.  – Gence
 3.  – Şekli
 4.  – Nahçıvan
 5.  – Sumqayıt
 6.  – Mingeçevir
 7.  – Lenkeran
 8.  – Haçmaz
 9.  – Kebele
 10.  – Şirvan
 11.  – Kobustan Rayonu
 12.  – Berde Rayonu
 13.  – Yevlah
 14.  – Naftalan
 15.  – Şemkir
 16.  – Ağcabedi Rayonu
 17.  – Celilabad
 18.  – Kuba
 19.  – Masallı Rayonu
 20.  – Kusar
 21.  – Gebedey
 22.  – Astara
 23.  – Kah
 24.  – Neftçala
 25.  – İmişli Rayonu
 26.  – Goranboy
 27.  – Ağdaş Rayonu
 28.  – İsmayıllı
 29.  – Ağdam
 30.  – Göyçay
 31.  – Beylegan
 32.  – Şabran
 33.  – Culfa
 34.  – Daşkesen
 35.  – Şamahı
 36.  – Ağsu
 37.  – Hızı
 38.  – Oğuz
 39.  – Babek
 40.  – Salyan
 41.  – Hırdalan
 42.  – Balaken
 43.  – Bilesuvar
 44.  – Kürdemir
 45.  – Kıvrak
 46.  – Qovlar
 47.  – Kubadlı
 48.  – Siyezen
 49.  – Kazah
 50.  – Şerur
 51.  – Samuh
Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!