Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik :Yurtdışında eğitimlerini almalarını takiben, ülkemize dönerek, özellikle devlet kademelerinde görev almak iste...

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan eğitim denklik, Azerbaycan’da eğitim alacak öğrenciler Yükseköğretim Kurumunun gerçekleştirdiği sınav sistemine ister katilsin ister katılmasın, yerleştirme sonucunda öğrenci Azerbaycan üniversitelerinden yerleşmeye hak kazanan ya da kazanamayan, kendi imkânları ile Azerbaycan üniversitelerinde okuyabilirler.

 

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik

1) Yükseköğretim Kurumu ile üniversite kazanma: Türkiye’de okuyanlar gibi hiç bir sınava tabi tutulmazlar.

2) Yükseköğretim Kurumu ile yerleşemeyenler: Azerbaycan üniversitelerinde Kendi imkânları ile eğitim alabilirler. Mezun olduklarında YÖK’e denklik için müracaat ederler.

a) Şahsen değerlendirilen öğrenciye direk denkliklerini alabilir.

b)Sözlü Mülakatta yeterli dil seviyesi, üniversitesindeki basari durumu, pasaport giriş- çıkış kontrolü, okul devamlılığı, belgelerin kontrolü yapılarak öğrencinin yeterliliği YÖK tarafından değerlendirilerek verilir.

c)Sözlü Mülakatı gecen öğrenci öğrenim gördüğü bölüm derslerinden yeterlilik sınavına alınabilirler.

d)Yukarıdaki aşamalardan gecen öğrenciye basarisi oranında ve Yükseköğrenim Kurumunun belirtmiş olduğu kurallar doğrultusunda eğitimine devam eden öğrenciye yeterliliği denkliği verilmektedir.

3) ÖSYS Kılavuzunda yer alan yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının Kılavuzda yer alan programlarına öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerin alacakları diplomalara ilgili mevzuata göre yapılacak inceleme sonucunda denklik belgesi verilecektir. ÖSYS Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarının Kılavuzda yer almayan programları ile ÖSYS Kılavuzunda yer almayan ancak Kurulumuzca tanınan yükseköğretim kurumlarının Kurulumuzca tanınan programlarına ÖSYS sınavında ilgili alan türünde baraj puanı alarak kayıt yaptıran öğrencilerin alacakları diplomaların ilgili mevzuata göre değerlendirilmesi yapılacaktır. Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görecek öğrencilerin öğrenciliklerini tanıtmaları, Milli Eğitim Bakanlığı veya yurtdışı temsilciliklerimizde öğrenci dosyası açtırmaları ve vize almaları gerekmektedir.

4) Yükseköğrenim Kurumunun uygulamış olduğu sınava giremeyen ya da belirlenmiş barajı yakalayamayan öğrenciler (bakiniz 2.) tüm prosedürlere uymak zorundadır. Ayrıca ayni yıl geçerli olan 165 puan altı olan öğrenciler Azerbaycan’da ilk yıllarda öğrenci dosyası açtıramaz, öğrenci tahsil vizesi alamazlar. Azerbaycan üniversitelerinde başarılı öğrenci olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu basari öğrenci dosyası açtırmaya hak kazanmasıyla ilgilidir.

5) Azerbaycan üniversitelerinde master doktora uzmanlık alanlarında eğitim verilmektedir. Eğitim sonunda ders içeriklerine bakılarak denklikleri verilir. Bakınız (1.2.3.) aynen uygulanmaktadır.

Not: Yükseköğretim Kurumu öğrenciyi birebir değerlendirir. Bazılarına verilen denklik bazılarına verilmez bunda üniversitenin denkliği olması, okunan bölümün denkliği olması gerekmektedir. Ayni üniversiteden mezun olan öğrenciye verilen denklik size de verilecek anlamını taşımamaktadır. Siz YÖK kurallarına uyduğunuz takdirde hiç sorun yasamadan denkliğinizi alabilirsiniz.

En doğru bilgiyi Yükseköğretim kurumuna belirteceğiniz ülke adi, okulun adi, bölüm adi yazılı dilekçenizle 15 gün içinde YÖK onay verip vermediğini konusundaki cevabi elinizde olacaktır. Mezun olduğunuzda çeşitli sorunlarla karşılaşmamak için bu belgeyi saklayın hak talep hakkinizin olduğunu unutmayın

Denklik Talep Formu

Kurulumuz Denklik Birimine Yapılan Başvurularla İlgili Bilgi Bu Linkten Alınabilecektir.

Dil Sınav Sonuçlarının Eşdeğerliliğine İlişkin çizelge

ÜDS ve KPDS’nin İngilizce Dil Sınav Sonuçları İle Yurtdışında çeşitli Kurum ve Kuruluşlar Tarafından Yapılan İngilizce Dil Sınav Sonuçlarının Eşdeğerliliğine İlişkin çizelge

2010 Seviye Tespit Sınavı (STS)

2010-STS 1.Aşama: Kılavuz ve Başvuru Bilgileri

Üniversite öğrenimlerini Yurtdışında Sürdürmek İsteyen öğrencilerin Dikkatine

1-2008-2009 öğretim yılında kendi imkânlarıyla Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, AB’ye üye ve aday olan ülkeler ile Avrupa Ekonomik Alanına üye olan ülkeler (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre) hariç yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyenlerin diploma denklik başvurularının değerlendirilebilmesi için 2008-öSS’ye girmeleri ve ön lisans programları için ilgili puan türünde 145,000 veya daha fazla, lisans programları için ilgili puan türünde 165,000 veya daha fazla puan almaları şartı aranacaktır.

2-Yurtdisinda öğrenime başlayan (yukarıda belirtilen ülkeler dâhil) öğrencilerden Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş başvurularında ilgili puan türünde ÖSS (en az 165 puan) veya 3.maddede belirtilen muadil sayılan belgeler aranacaktır.

3-Lisans öğrenimi yapmak üzere yurtdışına gitmek isteyen öğrencilerin aşağıda belirtilen belgelerden herhangi birini sağladıkları takdirde, ÖSS’den minimum 165 puan alma koşulunu yerine getirmiş sayılırlar; ancak bu uygulama, söz konusu öğrenciler için Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına seçme ve yerleştirmede bir hak sağlamaz.
SAT 1 (Minimum 1000 puan), ACT (Minimum 21 puan), Abitur, Fransız Bakaloryası, GCE A Level Sertifikası (Minimum 2 ders), Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB), Avusturya Matura Diplomasi (Matura Reifezeugnis),İtalya Maturita Diplomasi (Diploma di Maturita)

4-öSS sonucuna göre yerleşilebilen ÖSYS Kılavuzunda yer alan ülkeler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti haricinde yurt
dışında bulunan ülkelerde yükseköğrenimine devam edecekler için ÖSS sonuçlarının takip eden yıl için de geçerli olmasının uygun olduğuna karar verilmiştir.

5-Yurtdisindaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görecek öğrencilerin öğrenciliklerini tanıtmaları, Milli Eğitim Bakanlığı veya yurtdışı temsilciliklerimizde öğrenci dosyası açtırmaları ve vize almaları gerekmektedir.
Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi yasal bir zorunluluktur.

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi yasal bir zorunluluktur. Yurtdışında yükseköğrenimlerini tamamlayan öğrencilerden diploma denklik başvuruları sırasında istenilecek belgeler, Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları ve Denklik Yönetmeliği’nde sayılmış olup, Kurulumuzun www.yok.gov.tr adresli internet sitesinden de konuya ilişkin bilgilere ulaşılabilmektedir. İlgililerin bilgisine sunulur.

Azerbaycan üniversiteleri diplomalarının dünyaca tanınırlığı

Azerbaycan üniversitelerinde verilen diplomalar

Örneğin;

Bacherol: BSc bu lisans eğitim düzeyini gösteriyor, Türkiye’deki fakülte mezunları da bu seviyededirler. Bunlara BEng denir. Avrupa genelinde Odaya kayıt olamazlar.

Chartered Eng: Bunlar Avrupa diplomaları derecesi gibidirler. 180 ECT yi 3-4 alılar. Bütün dünyada BSc+Master yapmış sayılırlar. İngiltere’de ve Avrupa genelinde odaya kayıt olabilirler.

Incorpareted Eng: Bu bizim Teknoloji mühendisliği olsa da Türkiye’deki ve Avrupa’daki Sartlara pek uymamaktadır. Uygulama mühendislerine FA Ing. denir. Onlarda 2-3-4 yıl gibi okuma seçeneklerine sahiptirler. 4 yıl okuyanlar diploma bu dereceye sahiptir.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!