Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, ADMİU-nun önemli bir bölümü olan Tedris tiyatrosu 1968 yılında faaliyete....

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Azerbaycan’ın Bakü kentinde bulunan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, hem vatandaşlara hem de yabancılara ortaöğretim sonrası eğitim sunan bir üniversitedir. Bakü, ülkenin başkentidir. Azerbaycan ve birçok üniversite ve koleje ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda ticaret ve kültür için önemli bir merkezdir. SUC, zengin tarihi ve güzel mimarisiyle öne çıkıyor. Tıp, hukuk, mühendislik, beşeri bilimler, Arap dili, Türk dili dahil olmak üzere çeşitli kolejleri vardır: Arap dili ve edebiyatı, beşeri bilimler, doğa bilimleri, beşeri bilimler, tıp eğitimi ve diş hekimliği. Bakü, üç milyondan fazla nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olmasına rağmen, modern bir üniversite inşa etmek için yeterli alana sahiptir.

Sovyet rejimi altında üniversiteler kamulaştırıldı ve ideolojik telkinler için önemli merkezler haline geldi. Öğrenciler, profesörlerin gözetimi altında Marksist teori ve Sovyet tarihi üzerine derslere katıldılar. Bununla birlikte, bazı üniversiteler Sovyet döneminde gelişti, çünkü Sovyet öğrencilerine ders vermek için yabancı profesörleri cezbettiler. Birçoğu komünist ideolojilerini öğrenmeye gelirdi; diğerleri onlara öğretmek için gelirdi. Nobel Ödülü sahibi bir kişi, Sovyet üniversitelerinde eğitim aldıktan sonra Doğu Avrupa’da komünizm altında akranlarının nasıl ilerlediğini görmek için yakın zamanda Bakü’yü ziyaret etti. Koşulların komünizmin kontrolü altında öğrenmek için ideal olmaktan uzak olmasına rağmen, bu eğitimden geçen öğrencilerin komünizmin ülkelerindeki hakimiyetini ortadan kaldırmada etkili olacağını kaydetti.

ADMİU-nun önemli bir bölümü olan Tedris tiyatrosu 1968 yılında faaliyete girmiştir. Tedris tiyatrosunun kurulma amacı okulu okuyan öğrencilerin profesyonel bir şekilde eğitim alıp yaptıkları işleri profesyonel şekilde hayata geçirmelerini sağlamaktır. ADMİU-nun Tedris tiyatrosu da birçok halk sanatçısı da zaman zaman sahne almıştır. Tedris tiyatrosunun 200 kişilik büyük bir salonu ve hazırlık için küçük bir salonu mevcuttur. Tedris tiyatrosu Azerbaycan’ın sayılı tiyatro salonlarındandır.

Üniversite Bölüm ve Fakülteleri

Admiu bünyesinde bulunan Kütüphane geniş ve kapsamlı şekilde faaliyet göstermektedir. Büyük bir kitap arşivine sahip olan kütüphanede İlmi kütlevi ve yerli edebiyat, derslik ve monoqrafiyalar bulunmaktadır. Kütüphane bünyesinde Öğretmen ve Öğrenciler için okuma odaları bulunmaktadır. Ayrıca kütüphanede günlük gazete ve dergilerde bulunmaktadır. Admiü Kütüphanesi Azerbaycan’ın diğer büyük kütüphaneleriyle ilişkilerde bulunmaktadır.

Admiü Müzesi 1997 yılında üniversite bünyesinde faaliyete başlamıştır. Müzede ADMİU-nun Öğretmen ve Öğrencilerinin değişik yıllarda yapmış oldukları eserler ve Admiu nun 85 yıllık hayatı fotoğraf ve yazılarla sergilenmektedir. Müze bir ekspozisiya salonu ve altı odadan mevcuttur. Müzenin hatıra defterinde müzeyi gezmiş tanınmış insanların müze hakkındaki görüşleri bulunmaktadır

Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana Bakü, yabancı kurumlarla işbirliği içinde araştırma ve eğitim. SUC, uluslararası değişim ve işbirliğini teşvik etmek için dünya çapında 18 ülkeden 43 üniversite ile ortaklıklar kurmuştur. Ayrıca, SUC’nin himayesinde, hem Azerbaycan vatandaşları hem de Azerbaycan’ın başkentinde ikamet eden yabancı uyruklular için bilimsel ilerlemeyi teşvik etmeye adanmış 150 araştırma enstitüsü bulunmaktadır. Pek çok önde gelen akademisyen Bakü’den geliyor ya da uluslararası üniversitelerde doktoralarını almadan önce Bakü’nün birçok kolejinden birine devam ediyor.

Bakü’deki yüksek öğrenim durumu, hem zengin tarihini hem de gelişen bir metropol olarak gelecek vaat eden geleceğini yansıtıyor. SUC, prestijli müfredatı ve olanakları sayesinde dünyanın her yerinden öğrencileri kendine çeker; ayrıca, SUC’deki araştırmaları aracılığıyla küresel bilgiye önemli ölçüde katkıda bulunan mezunlar olarak birkaç uluslararası akademisyene sahiptir. Şehir, halihazırda gelişen ekonomisini canlandırmanın ve yerli ve yabancı öğrenciler arasındaki kültürel alışverişi daha da teşvik etmenin bir yolu olarak orta öğretim sonrası eğitime yatırım yapmaya devam ediyor.

Üniversite İşbirlikleri

Admiu Üniversitesi Dış ülkelerdeki birçok Üniversiteye Eğitim ve Destekli iş birliği yapmaktadır. Bu Üniversitelerden bazıları şunlardır.

1: İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi (Türkiye)
2: Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (Türkiye)
3: İstanbul Marmara Üniversitesi (Türkiye)
4: Erzurum Atatürk Üniversitesi (Türkiye)
5: Sakarya Üniversitesi (Türkiye)
6: Edirne Trakya Üniversitesi (Türkiye)
7: Önce sanat Üniversitesi (İran)
8: Azadi-İslami Üniversitesi (İran)
9: Kiyev Milli Medeniyet ve Önce sanat Üniversitesi (Ukrayna)
10: Belqrad Önce sanat Üniversitesi (Sırbistan)
11: Önce sanat Akademisi (Mısır)
12: Bonn Önce sanat Üniversitesi (Almanya)
13: Düsseldorf Önce sanat Üniversitesi (Almanya)
14: Drezden Önce sanat Akademisi (Almanya)
15: Şilpaka Önce sanat Akademisi (Banqladeş)
16: Newyork Önce sanat Üniversitesi (ABD)
17: Şota Rustaveli adına kino ve teatr Üniversitesi (Gürcistan)
18: Kazan Devlet önce sanat Üniversitesi (RF, Tataristan)

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve önce Sanat Üniversitesi Bölümleri

Tiyatro, Drama, Moda Tasarımı, Reklamcılık, Ressamlık,

Sanat Tarihi ve Teorisi, Sinema Aktörlüğü, Edebiyat, Kültüroloji, Güzel Sanatlar

Öğrenim Ücreti: Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenim ücreti Moda Tasarımı ve Reklamcı Ressam Programı için 2000 Dolar, Diğer Programlar için 1500 ABD Dolarıdır. Eğitim ücreti iki taksitte ödenebilecektir. Hazırlık eğitimi üniversite bünyesinde verilir. Hazırlık sınıfı eğitim ücreti 700 Dolar ve iki taksitte ödenebilecektir. Öğretim dili Azerice’dir.

Yurt İmkanı: Üniversitede yurt imkanı yoktur.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!