Azerbaycan Coğrafi Konumu

Azerbaycan Coğrafi Konumu

Azerbaycan coğrafi konumu itibariyle, hem denize kıyısı olan alanları, hem de göl kenarları, ırmaklar ve dağlık alanlar ile zenginlik içeren bir..

Azerbaycan Coğrafi Konumu

Azerbaycan Coğrafi Konumu, Azerbaycan coğrafi olarak bakıldığında kuzeyden Kafkas Dağları ile örtülürken, doğudan Hazar denizi ile çevrilmektedir. Geçmişte ipek yoluna ev sahipliği yapmış ve onlarca kavmin ele geçirmek isteyip de birbirinle savaştığı savaştığı bu topraklar yaklaşık bir buçuk milyon yıldan bu yana dünyanın en değerli arazileri arasında. Bu kadar geriye gidilmesinin sebebi ise ilk insanlardan kalma birçok eserin bugün ortaya çıkması ve bu topraklarda, bu coğrafyada yaşamış olan en eski insanların milyon yıl önce olduğunu ve bunların da ilk insanların zamanına tekabül etmesidir.

Fiziki coğrafyası olarak baktığımızda Azerbaycan Türkiye ile sadece özerk devleti Nahcivan üzerinden bağlanmaktadır. Azerbaycan Avrasya denilen bölgede, Güney Kafkasya diye adlandırılan havzada yer almaktadır. Batıdan Ermenistan’ı komşu tutmak zorun da olan ülke, kuzeybatısında Gürcistan ve kuzeyinde Rusya ile komşudur. Güneyden komşusu ise tarih boyunca sürekli olarak ilişkiler içinde olduğu ve belli bir bölümünün de kültürünü aldığı İran’dır. Azerbaycan’ın coğrafi konumu gereği doğu bölümünde fiziksel olarak bir komşusu olmasa da, deniz aşırı olarak Türkmenistan ile tam doğudan Hazar Denizi’nin karşı yakasından, Kazakistan ile de kuzeydoğudan komşuluğu bulunmaktadır.

Azeybaycan Koordinatları

Coğrafi enlem ve boylam olarak ise Azerbaycan 38 ila 42 derece kuzey enlemlerini tutarken, 44 ile 51 derece doğu boylamlarında yer almaktadır. Genel olarak bakıldığında ise günümüzde petrol ve özellikle doğalgaz yatakları bakımından dünyanın en güce muktedir yerlerinden birinde olması ülkenin en büyük şansıdır.

Ülkeye gidecek öğrencilerin fiziki, coğrafi ve iklimsel özellikler bakımından çok heyecan verici bir maceraya atılacağı konusunda ise herkes hemfikir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!