Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı, Azerbaycan 1918’de demokratik cumhuriyete geçilmesi ile birlikte resmi bayrak hakkında da karar verilmiştir. Gökteki mavi renk ile birlikte, kırmızı, yeşil renklerin yatay şeritler oluşturması ve kırmızı olan şeridin üzerinde de beyaz renkte sağ yönlü bir hilalin ve sekiz köşeli bir yıldızın yer...

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı, 1918’de demokratik cumhuriyete geçilmesi ile birlikte resmi bayrak hakkında da karar verilmiştir. Gökteki mavi renk ile birlikte, kırmızı, yeşil renklerin yatay şeritler oluşturması ve kırmızı olan şeridin üzerinde de beyaz renkte sağ yönlü bir hilalin ve sekiz köşeli bir yıldızın yer almasına karar verildi.

Azerbaycan bayrağının fikir babası olarak Ali Hüseyinzade gösterilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi 3 eşit boyuttaki yatay şerit mavi, kırmızı ve yeşildir. Bayrak her iki tarafında da kırmızının üzerinde sağa bakar şekildeki hilali ve sekiz adet kola sahip olan yıldızı barındırmaktadır.

Azerbaycan Bayrağı Renklerin Anlamı

Azerbaycan bayrağının en boy oranı ½’dir. Gök mavisi olarak bahsettiğimiz renk aslında Azerbaycan’daki halkın Türk olduğunu ve Türk kanı taşıdığını belli eder. Türkçülüğün, Turancılığın da en önemli rengi her zaman için mavi olmuştur. Eski Türk yapıtları da her zaman ağırlıkta mavi rengi bulundurmaktadır.

Ortada bulunan kırmızı renk ise gelişmişlik ve çağdaşlık sembolüdür. Fransız devrimiyle beraber Avrupa’da gelişen büyük akım sonucu, eşitlik, adalet, demokrasi ve modern toplumların rengi her daim kırmızı olmuştur.

Alttaki yeşil renk ise İslamiyetin habercisidir. İslama bağlılığı ve onun hükmünün geçerli olduğunun simgesidir.

Hilal ve yıldız için net açıklamalar hiç getirilmese de bazı bilgiler vardır. Kostantinopol’ün Bizans zamanındaki logosu hilaldi ve daha sonra Osmanlı bunu kullanıp dinle yoğurdu ve Türklerin simgesi haline getirdi. 8 kollu yıldız ise bir rivayete göre Azerbaycan’ın eski dilde sekiz harften yazılmasına bağlanırken, diğer rivayete göre de çağdaşlık, islam, demokratiklik, Türkçülük, eşitlik, uygarlık, Azerbaycanlılık, devletçiliktir. Belki de
8 Türk halkının geçmişten gelen bir işareti olarak da kullanılmış olabilir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!